Mistrz polskiego komiksu zmarł 21 stycznia w wieku 97 lat. Stworzył kultowe dzieła: "Sierżant King z królewskiej konnicy", "Półrocze bumelanta", "Witek sprytek". Jednak największą popularność przyniosła mu seria "Tytus, Romek i A'Tomek". Henryk Jerzy Chmielewski jako kapral "Jupiter" 1 sierpnia 1944 ruszył do boju w Powstaniu Warszawskim, jako podoficer 7 pułku piechoty AK "Garłuch". Pogrzeb artysty odbędzie się na dwóch warszawskich cmentarzach. O godzinie 13:00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Bródnowski (wjazd od ul. Odrowąża, godz. 15:00). Pożegnanie twórcy komiksów odbywa się trzy tygodnie po jego śmierci, ze względu na to, że dzieci rysownika na co dzień mieszkają poza Polską. O rodzinie Chmielewskiego przeczytasz tutaj.
Pogrzeb Papcia Chmiela. Wybitny rysownik żegnany z honorami [RELACJA]
Pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego ma bardzo uroczysty charakter. Rysownik jest zasłużony dla Ojczyzny. W 2019 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dlatego dzisiaj żegnany jest z honorami. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z uroczystości pogrzebowej. Widoczne są tam portrety zmarłego oraz wieńce od Prezydenta i Premiera. Po wstęgach na kompozycjach kwiatowych wiemy, że artystę żegna nie tylko najbliższa rodzina, ale i sąsiedzi oraz przyjaciele. Henryk Jerzy Chmielewski spocznie w trumnie. Warto zwrócić uwagę na kilka portretów, prezentujących Papcia Chmiela.
Kondukt żałobny kieruje się na Cmentarz Bródnowski, gdzie trumna z ciałem Papcia Chmiela zostanie złożona do grobu. Henryka Chmielewskiego odprowadzają żałobnicy i żołnierze. Wśród obecnych jest także Jadwiga Emilewicz. Trumna z ciałem artysty została złożona do grobu. Obecni usłyszeli też uroczyste przemówienie. Wojsko rozłożyło wieńce, a na nich widnieją poruszające pożegnania, m.in. "Osierociłeś Tytusa i nas. Przyjaciele", "Kochanemu Tacie". Nie zabrakło też kwiatów od Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta Warszawy.