Pogrzeb Sinead O'Connor zgromadził tłumy fanów
Legendarna irlandzka piosenkarka zmarła 26 lipca w wieku 56 lat. Miejsce jej spoczynku znajduje się niedaleko Dublina, w którym się urodziła. W Bray Sinead O'Connor mieszkała też przez ostatnie 15 lat swojego życia. Uroczystości pogrzebowe miały charakter prywatnej ceremonii, ale w wydanym wcześniej komunikacie rodzina wokalistki zaznaczyła, że fani będą bardzo mile widziani na trasie konduktu. Procesja ruszyła o godzinie 10.30. Orszak przebył drogę wzdłuż wybrzeża miasta, zaczynając od Harbour Bar i kontynuując na drugim końcu Strand Road, gdzie mieści się dom artystki, który od chwili jej śmierci tonął w kwiatach.
Orszak żałobny Sinead O'Connor: ludzie, tęczowe flagi i muzyka
Zaraz za wiedzionym przez tłumy karawanem jechał przystrojony tęczowymi flagami bus, z głośników puszczano piosenki artystki. Kiedy popłynął największy jej hit "Nothing compares 2 U" na twarzach wielu żałobników malowało się niezwykłe wzruszenie. Uczestnicy opłakiwali artystkę, ale także śpiewali i tańczyli, odprowadzając gwiazdę na jej ostatniej drodze. W uroczystościach wziął udział prezydent Irlandii Michael D. Higgins oraz wiele pochodzących z Irlandii gwiazd muzyki, m.in członkowie zespołu U2 czy Bob Geldof. Prowadzący uroczystość imam Shaykh Dr Umar Al-Qadri podkreślił, że Sinéad O'Connor dzięki swojej muzyce łączyła zróżnicowane dusze.
Przyczyna śmierci Sinead O'Connor
Dotychczas do publicznej wiadomości nie podano przyczyny śmierci Sinead O'Connor. Policja wykluczyła jednak udział osób trzecich. Artystka nie ukrywała, że od wielu lat zmagała się z problemami psychicznymi - cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową oraz zaburzenia osobowości typu borderline. Ogromnym ciosem była dla niej również samobójcza śmierć jej 17-letniego syna. NAjwiększy rozgłos przyniósł Sinead O'Connor wzruszający covera piosenki "Nothing Compares 2 U" oraz jej działalność społeczna, która w tamtym czasie nie do kończą była rozumiana przez opinię publiczną. Piosenkarka już w 1992 roku odważnie protestowała przeciwko pedofilii w Kościele, drąc na scenie zdjęcie Jana Pawła II. Irlandka w 2018 roku przeszła na islam i zmieniła nazwisko na Shuhada Sadaqat, nadal jednak występowała jako Sinead O'Connor.