Polska aktorka wyskoczyła przez okno. Groby polskich samobójców. Niezapomniani WIDEO

2020-03-20 16:33

Byli znani i bardzo lubiani. Niestety nie układało im się prywatnie. Pod koniec życia, często byli także zapomniani i zostawieni sami sobie. Nie poradzili sobie z presją, chorobami psychicznymi, ostracyzmem społecznym - nazywanym dzisiaj hejtem, czy też do samobójstwa pchnęły ich zawody miłosne. W "(Nie)zapomnianych" odwiedziliśmy groby znanych Polaków, którzy odebrali sobie życie.

Mirosław Breguła i Anna Szczepaniak

i

Autor: mat. archiwalny (Nie)zapomniani. Cmentarne historie - znani polscy samobójcy

Teresa Iżewska (†49 l.) - aktorka najbardziej znana z roli Stokrotki w "Kanale" Andrzeja Wajdy. Wystąpiła także w filmach "Baza ludzi umarłych" i "Podróż za jeden uśmiech". Nie układało się jej w życiu prywatnym. Miała trzech mężów. Ze śpiewakiem Andrzejem Winciorem miała córkę Ewę Zabawę-Dmitruk, Potem była w związku z reżyserem Piotrem Paradowskim  i aktorem Zbigniewem Grochalem (76 l.). Popełniła samobójstwo 26 sierpnia 1982 roku i została pochowana na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

Adam Pawlikowski (†50 l.) - polski kompozytor, muzykolog i aktor niezawodowy znany z takich filmów jak "Popiół i diament",  "Stawka większa niż życie". Uczestnik powstania warszawskiego. Zeznawał jako świadek oskarżenia przeciwko pisarzowi Januszowi Szpotańskiemu (†72 l.), przez co został ukarany towarzyskim ostracyzmem. Posądzany o współprace z SB. W czasie procesu trafił do szpitala psychiatrycznego. Pod koniec życia żył w nędzy. 17 stycznia 1976 roku Wyskoczył z ósmego piętra mieszkania na w al. Jerozolimskich. Został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

Młody polski aktor utonął. Seksbombę PRL ukąsiła osa. Tak wyglądają ich groby (Nie)zapomniani WIDEO

Walery Sławek (†59 l.) - trzykrotny polski premier i marszałek Sejmu. Jeden z najbliższych współpracowników marszałka Józefa Piłsudskiego (†67 l.). Uczestnik I wojny światowej, oficer I Brygady Legionów Polskich. Więzień Cytadeli warszawskiej.  Szef Sekcji Spraw Politycznych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Strzelił sobie w usta w swoim mieszkaniu na ul. Szucha 2 kwietnia 1939 roku o godz. 20:45, czyli w godzinę śmierci Piłsudskiego. Pozostawił list pożegnalny "Odbieram sobie życie. Nikogo proszę nie winić." oraz specjalny list do prezydenta Mościckiego. Zmarł następnego dnia w wyniku odniesionych obrażeń. Początkowo pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.  W 1964 roku przeniesiony bez zgody rodziny do kwater żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

Anna Szczepaniak (†27 l.) - polska aktorka najbardziej znana z roli Wieśki w serialu "Daleko od szosy" z 1976 roku. Po rozstaniu z aktorem Andrzejem Strzeleckim (68 l.) związała się ze starszym kolegą Andrzejem Antkowiakiem (†42 l.),  który zmarł niespodziewanie na tętniaka mózgu w styczniu 1979 roku. Załamana aktorka popełniła samobójstwo kilka tygodni później.  2 marca wyskoczyła z okna jednego z wieżowców w Warszawie. Została pochowana na Cm. Bródnowskim (kwatera: 42 B-5-1/2)

Aleksander Ford (†72 l.) 4 kwietnia 1980 roku nagrał pożegnalną taśmę adresowaną do żony, po czym popełnił samobójstwo. Twórca „Krzyżaków", powiesił się w motelu w miejscowości Naples na Florydzie po tym,  jak jego druga żona, Eleanor Griswold, wniosła pozew o rozwód. Reżyser odbił ją znanemu krytykowi Zygmuntowi Kałużyńskiemu (†85 l.).  Eleanor Griswold, była od niego młodsza o 30 lat.   Jej głos można usłyszeć w "Do widzenia, do jutra", gdzie dubbingowała Teresą Tuszyńską (†54 l.). Ford do Stanów Zjednoczonych trafił w wyniku antysemickiej nagonki z 1968 roku. Wcześniej w środowisku filmowym nie był lubiany za działania w okresie stalinowskim. W nagraniu do żony padają słowa: "Odchodzę, proszę po mnie posprzątać". Nie brakowało tam także inwektyw  pod adresem żony  - wspominał w jednym z wywiadów pisarz Janusz Głowacki, który znał wdowę po Fordzie. Twórca "Krzyżaków" został pochowany w Naples Memorial Gardens Cemetery. Jego grób jest bardzo malutki.

Była seksbombą PRL. W życiu spotkała ją fala nieszczęść. Jej grób jest bardzo skromny "(Nie)zapomniani" [WIDEO]

Grób rodziny Frykowskich może przerażać. Pochowano w nim Jana (†60 l.), Bronisława, Wojciecha (†32 l.) i Bartłomieja (†40 l.). Wszyscy oni zginęli tragicznie. 11 grudnia 1968 roku Jan Frykowski jechał ze swym bratankiem Bronisławem do Warszawy.  W pewnym momencie bele z ciężarówki, która jechała przed Frykowskimi urwały się i spadły na ich auto. Obaj zginęli na miejscu. Bratanek Jana - Bronisław miał wówczas tylko 25 lat. Niespełna roku później w grobowcu na Starym Cmentarzu w Łodzi pochowano syna Jana - Wojciecha. Został on zamordowany 9 sierpnia 1969 roku w willi Romana Polańskiego (87 l.) przez bandę Charlesa Mensona (†83 l.).  Wówczas śmierć poniosła także Sharon Tate (†26 l.), żona Polańskiego, która była wówczas w 8. miesiącu ciąży. Straszna śmierć dopadła także Bartłomieja Frykowskiego, wnuka Jana. Ojciec słynnej "Frytki" (43 l.), który był filmowcem i pracował przy Panu Tadeuszu i Ogniem i mieczem, oficjalnie popełnił samobójstwo w dworku Cypriana Kamila Norwida (†61 l.) w Głuchach. Do tragedii doszło 8 czerwca 1999 roku. W posiadłości należącej do Karoliny Wajdy, córki Beaty Tyszkiewicz (82 l.) i Andrzeja Wajdy (†90 l.). Frykowski miał wbić sobie nóż w brzuch. Co ciekawe, kiedy na miejscu zjawiła się policja wszelkie ślady zostały zatarte.

Tajemnicza śmierć ojca Frytki w domu Wajdy. Ta MROCZNA historia budzi kontrowersje do dziś

Polska aktorka wyskoczyła przez okno. Groby znanych polskich samobójców l (Nie)zapomniani

Rafał Wojaczek (†25 l.) - poeta zaliczany do tzw. poetów wyklętych. W swojej twórczości podejmował tematykę śmierci i erotyzmu. Pochodził z rodziny inteligenckiej.  Sam jednak studiów nigdy nie skończył. Przeprowadził się z rodzinnego Mikołowa do Wrocławia i pracował jako dyspozytor MPO.  Pogrążał się stopniowo w alkoholizmie i depresji. Podejmował liczne próby samobójcze i leczył się psychiatrycznie. Zmarł na skutek przedawkowania silnych leków psychotropowych - m.in. diazepamu. Pozostawił żonę i córkę Dagmarę. Został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu. W grobie spoczywa także jego brat Andrzej (†53 l.),  aktor, który zagrał kilka miesięcy przed śmiercią w filmie o Rafale pt. "Wojaczek" (1999).

Marcin Wrona (†42 l.) był świetnie zapowiadającym się reżyserem. Był autorem głośnego "Chrztu", nakręcił także seriale "Ratownicy" i "Lekarze". Podczas trwającego Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie wyświetlano jego "Demona", popełnił samobójstwo w hotelowej łazience. 19 września 2015 roku  nad ranem powieszone ciało znalazła jego żona Olga Szymańska.  Pochowany na Powązkach Wojskowych.

Edward Żentara (†55 l.) był aktorem znanym z takich produkcji jak: "Karate po polsku", "Siekierezada", "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", "Show", "Ekstradycja 3" i "Trick". 25 maja 2011 roku popełnił samobójstwo w swoim tarnowskim mieszkaniu. Żentara podciął sobie tętnicę udową. Pozostawił po sobie list pożegnalny. Aktor odebrał sobie życie w wyniku nieporozumień w Teatrze im. Ludwika Solskiego, którego był dyrektorem oraz rozterek sercowych. Według Emiliana Kamińskiego (68 l.) żył on życiem Edwarda Stachury (†41 l.), czyli poety, który także popełnił samobójstwo.  Podobnie jak stworzona przez Stachurę, a wykreowana przez Żentarę postać Janka Pradery z "Siekierezady". Pochowany  na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

Roman Sykała (†48 l.) był aktorem, dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu i wykładowcą w łódzkiej filmówce. Uczestnik II wojny światowej - walczył w Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich. Najbardziej znany z ról w Czterech pancernych i Stawce większej niż życie. Odszedł ze szkoły filmowej w atmosferze skandalu. Został posądzony o malwersacje finansowe. Według plotek miał odebrać sobie życie w więzieniu. Inna z wersji mówiła o ataku serca. Sykała został pochowany cm. Zarzew w Łodzi.

Tadeusz Borowski (†28 l.) był polskim poetą i pisarzem. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz i Dachau. Po wojnie przez chwilę mieszkał w Monachium. Po Polski wrócił w 1946 roku. Należał do PZPR i był prawdopodobnie współpracownikiem wywiadu wojskowego w Berlinie. 26 czerwca 1951 roku jego żona Maria Rundo urodziła mu córkę Małgorzatę (69 l.). Tydzień później Borowski zmarł na skutek zatrucia się gazem połączonym z wzięciem środków nasennych. Prawdopodobną przyczyną samobójstwa było rozczarowanie się komunizmem. Tadeusz Borowski został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Do najbardziej znanych opowiadać Borowskiego należą Pożegnanie z Marią i U nas w  Auschwitz.

Ludwika Woźnicka (†58 l.) - tłumaczka, autorka książek dla dzieci, scenarzystka filmu "Ludzie z pociągu" pochodzenia żydowskiego (prawdziwe nazwisko Wicher)  W czasie studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim poznała Jadwigę Kaczyńską (†86 l.), matkę Lecha i Jarosława (70 l.) Kaczyńskich. Jej siostra bliźniaczka Zofia (†62 l.) była matką chrzestną Lecha Kaczyńskiego (†60 l.). Zmarła śmiercią samobójczą w 1983 roku w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu  Wawrzyszewskim.  Jej siostra bliźniaczka odebrała sobie życie trzy lata później w Londynie. Obie wyskoczyły przez okno.

Mirosław Breguła (†43 l.) - piosenkarz i lider zespołu Universe. Był alkoholikiem. W 2006 roku wykryto u niego raka krtani. Breguła popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 roku kilka dni po ostatnim koncercie Universe. Jeszcze w październiku piosenkarz był obecny w programie Wideoteka dorosłego Człowieka w TVP2 i nic nie zapowiadało tragedii. Mirosław Breguła powiesił się na klatce w chorzowskiej kamienicy przy ul. Wandy. Został pochowany na starym cmentarzu w Chorzowie. Trzy lata później zmarł inny muzyk Universe - Dariusz Boras (†47 l.).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki