"Makumba" to przebój Big Cyc z 1996 roku. Singiel przyniósł zespołowi ogromną popularność. Utwór dotarł nawet na pierwsze miejsce notowania na Liście przebojów Programu Trzeciego. Lider zespołu Big Cyc, Krzysztof Skiba odpierał w rozmowie z Wideoportalem zarzuty, że jest to rasistowski utwór:
- Piosenka "Makumba" jest piosenką antyrasistowską. Przynajmniej teraz ma taki wydźwięk. Tam jedyne zarzuty jakie się pojawiały i pojawiają się dzisiaj są o to, że bohater piosenki, czyli Makumba, śpiewa łamaną polszczyzną: "mój ojciec Makumba mieszkać w Afryce, być królem wioski" itd. Ale to jest tak zwana stylizacja, czyli tak jak w filmach gangsterskich. Gangster, jeżeli jest ze "złej dzielnicy", jest złym człowiekiem, nie będzie mówił pięknie jak prezenterka telewizyjna, tylko musi się wypowiadać tak jak człowiek z ulicy, mówić twardo, twardym językiem, używać wulgaryzmów.
Po latach "Makumba" zyskała nową wersję i to w szczytnym celu. Zespół Big Cyc umieścił w serwisie YouTube nową wersję z teledyskiem. Wykonawcą są uczniowie African Music School. A nowy tekst napisał Norbert Wardawy, który jest trębaczem w Big Cyc i wolontariuszem w African Music School. Trwa zbiórka wspierająca organizację. Zrzutka tutaj.
ZOBACZ: Gwiazda serialu "Leśniczówka" bała się o zdrowie synka. Pisze o nadludzkiej sile. Pokazała zdjęcie ze szpitala
Powstała nowa wersja "Makumby". Fani Big Cyc podzieleni. "Dno i obrzydliwe słowa"
Szkoła, którą wspiera Big Cyc położona jest w Republice Środkowej Afryki, jak czytamy w opisie teledysku nowej "Makumby" - "Jest to pierwsza i jedyna szkoła muzyczna w tym kraju. Hasłem kampanii to: INSTRUMENTY ZAMIAST BRONI". Fani Big Cyc są podzieleni. Jedni uważają projekt za świetny pomysł i biją brawo, inni oburzają się na słowa nowej wersji. Oto niektóre komentarze z YouTube:
- Obrzydliwe i nie na miejscu. Byłoby mi wstyd coś takiego publikować w 2021 r.
- Wciąż mam nadzieję, że to tylko słaby żart. Tyle osób czuwało nad tym projektem, realizując go. Czy nikomu nie przyszło do głowy, jak bardzo jest szkodliwy?
- Żenujący i bardzo krzywdzący tekst. Czy dzieci i dorośli znali znaczenie słów?
Były też pozytywne głosy, m. in.:
- Wreszcie jakaś fajna kontrowersja śmiejąca się z poprawności politycznej.
Posłuchajcie utworu, który zamieściliśmy poniżej i sami wyraźcie swoją opinię.