Jak powinna wyglądać tradycyjna polska Wigilia PORADNIK WIGILIJNY

2013-12-24 4:30

Tradycja to coś, co trzyma nas razem. Sprawia, że czujemy się rodziną. Tak właśnie uważają państwo Zgorzałkowie z Warszawy. - Święta Bożego Narodzenia to czas, który powinniśmy poświęcić najbliższym - mówią zgodnie. - Kiedy siadamy do wigilijnej wieczerzy, wszystko musi być według dawnego zwyczaju... A Ty znasz wszystkie obyczaje? Oto nasz WIGILINY PORADNIK

Choć czasy są ciężkie Agnieszka Zgorzałek (41 l.), jej mąż Paweł (44 l.) i ich dzieci Teresa (17 l.), Aleksandra (14 l.) i Michał (5 l.) starają się, by na świątecznym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw. Staną na nim więc: barszcz z uszkami, kompot z suszu, zupa grzybowa, pierogi, kapusta z grzybami oraz śledź z cebulą.

- Nasza wieczerza będzie skromniejsza niż przed rokiem - mówi pani Agnieszka. - Ale nie zapomnimy o bardziej potrzebujących od nas. Tradycyjnie znajdzie się przy naszym stole wolne miejsce dla samotnej sąsiadki.

Rodzina Zgorzałków wigilijne zakupy robi kilka dni wcześniej, aby - tak jak prosił prymas Polski abp Józef Kowalczyk - dać odpocząć handlowcom. W Wigilię od rana poszczą. Po południu stroją choinkę. Gdy dzieci wypatrzą pierwszą gwiazdkę na niebie, tata, jako głowa rodziny, zaprasza do przystrojonego stołu. Wszyscy dzielą się opłatkiem.

Po ciepłym posiłku rodzice i dzieci otwierają przygotowane wcześniej śpiewniki i wspólnie kolędują. Następnie przychodzi Święty Mikołaj i rozdaje prezenty. O godz. 23.30 wyruszają na pasterkę.

- Wigilijna uczta powinna mieć charakter religijny. Świadczy o tym stary zwyczaj odczytywania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa - przypomina ks. Rafał Paździoch z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Taki wymiar wieczerzy spotykamy tylko w Polsce i nie możemy pozwolić, aby charakter tego wieczoru został zatarty. Zachęcam, aby ten wieczór spędzić na rozmowach w gronie rodzinnym. Nic nie powinno zagłuszać ciszy tego wieczoru - włączony telewizor, komputer itp., bo jak śpiewamy w kolędzie, to jest cicha i święta noc Narodzenia Pańskiego - dodaje.

Jak znaleźć pierwszą gwiazdkę

Zasiadamy do Wigilii dopiero wtedy, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka. Jak ją znaleźć? - Ta gwiazdka to w tym roku tak naprawdę planeta, czyli Wenus - mówi prof. Tomasz Bulik, astronom. - Pojawi się po południowo-zachodniej części nieba tuż nad horyzontem - dodaje. W Warszawie nastąpi to o godz. 15.15, w Krakowie o 15.27, w Gdańsku o 15.05. Najwcześniej zobaczą pierwszą gwiazdkę mieszkańcy północno-wschodniej części kraju. Białystok ujrzy ją około godziny 15.00. Najpóźniej będą mogli zasiąść do wieczerzy mieszkańcy południowego zachodu. Przykładowo we Wrocławiu gwiazdka pokaże się o godzinie 15.32.

Jak się ubrać?

Szacunek innym biesiadnikom czy gospodarzom okazujemy nie tylko nienagannymi manierami, ale i stosownym ubiorem. - Powinniśmy dostosować się do obyczajów panujących w danym domu, uszanować je - mówi Wiesław Gałązka, specjalista do spraw kreowania wizerunku. - Ubierzmy się przede wszystkim starannie i schludnie. Pamiętajmy przy tym, że Boże Narodzenie to tradycyjne, rodzinne święto - dodaje. Panie nie powinny epatować wszystkich zbyt dużym dekoltem. A panowie nie powinni zakładać np. zbyt krzykliwych koszul.

PRZECZYTAJ: Boże Narodzenie 2013: Opłatek dla zwierząt ochroni je przed chorobami

Kiedy dawać prezenty?

Niby liczą się intencje i dobre chęci, ale są prezenty, których po prostu dawać nie wypada. I dotyczy to nie tylko przeterminowanych słodyczy, gratisów z gazet czy herbatek odchudzających dawanych pulchnej cioci. - Pamiętajmy, by prezenty nie były zbyt drogie, nawet jeśli nas na nie stać - mówi Wiesław Gałązka, specjalista ds wizerunku. - Drugiej strony może być nie stać na odwdzięczenie się tym samym i może powstać niezręczna sytuacja podczas odpakowywania podarków - dodaje. Prezenty rozpakowujemy oczywiście dopiero po uroczystej wieczerzy.

Pić czy nie pić?

W Wigilię świąt Bożego Narodzenia obowiązuje post zwyczajowy. Nie jemy wtedy mięsa i nie pijemy alkoholu. Zasada ta dotyczy całego dnia. Nie pijemy więc także żadnych napojów wyskokowych w czasie wigilijnej wieczerzy. Żadnego wina, piwa ani wódki! Post obowiązuje nas do północy. Rozgrzać się kieliszkiem czegoś mocniejszego możemy więc dopiero po powrocie z pasterki.

Kiedy śpiewaćkolędy?

- Chociaż w naszych czasach mamy możliwość odtwarzania kolęd w pięknych wykonaniach i aranżacjach, zachęcam do tego, aby po spożyciu wieczerzy całą rodziną wspólnie śpiewać kolędy - mówi ks. Rafał Paździoch z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Powinni się przyłączyć nawet ci, którzy uważają, że nie mają predyspozycji.

Czy zostawić wolne miejsce przy stole?

Wolne miejsce w czasie wieczerzy wigilijnej przeznaczone jest dla przypadkowego gościa, samotnego, bezdomnego. To miejsce symbolizuje też obecność Chrystusa, który tego wieczoru w sposób szczególny przychodzi do człowieka. Ważne jednak, by nie był to tylko i wyłącznie pusty gest. Jeśli ktoś obcy zapuka do naszych drzwi, zaprośmy go zatem na Wigilię.

Czy iść na pasterkę?

Pasterka jest pamiątką z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Przybywamy do świątyni jak pasterze, aby oddać pokłon Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Dlatego tak ważne jest przyjęcie komunii świętej, aby Chrystus mógł prawdziwie narodzić się w naszym życiu.

O czym rozmawiać?

Jak poprowadzić rozmowę przy stole, by było miło i świątecznie? Przede wszystkim nie podejmować drażliwych tematów. - Tematem, który nie powinien być poruszany podczas wigilii, jest polityka - mówi Wiesław Gałązka, specjalista ds. wizerunku. - Zwłaszcza gdy przy stole jest wiele osób, na pewno ich poglądy są różne i o spory nietrudno. Darujmy sobie też dyskusję o problemach finansowych i zawodowych. Najlepsze, co możemy mówić przy stole, to pochwały pod adresem dobrej kuchni pani domu - radzi ekspert.

None

None

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają