Szczepienia na koronawirusa prowadzone przez WUM wywołały skandal. Uniwersytet otrzymał 450 szczepionek. Zgodnie z harmonogramem w pierwszej kolejności szczepione miały być osoby, które bezpośrednio walczą z pandemią COVID-19. Poza 300 pracownikami WUM zaszczepiono grupę 150 osób, w której znaleźli się m.in. krewni pracowników, ale także 18 sławnych osób. Wśród zaszczepionych znalazł się były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Wiadomo także, że zaszczepieni zostali także m.in. piosenkarka Magda Umer, Edward Miszczak, Wiktor Zborowski i Krzysztof Materna. Według doniesień medialnych zaszczepiony został także Michał Bajor i Cezary Pazura.
- Trwająca w WUM akcja szczepień została już odnotowana w licznych mediach. 450 szczepień Agencja Rezerw Materiałowych przekazała do CM WUM jako dodatkową pulę dawek, odrębną od puli szczepionek przeznaczonych dla etapu zerowego akcji.Dzięki temu szczepienia rozpoczęto jeszcze w tym roku. Pomimo zrozumienia dla korzyści ze szczepień przeciw COVID-19 wiele osób wyraża obawy co do jej bezpieczeństwa. Tym większą rolę odgrywa udział naszej społeczności w promowaniu szczepień poprzez udział w tej akcji. Zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami w dniu dzisiejszym objęto też szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, kompozytorów, reżyserów, którzy będą promować w Polsce ideę szczepień przeciw COVID-19 - tłumaczy Biuro Informacji i Promocji Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy sławne osoby powinny być szczepione poza kolejką, aby przekonać społeczeństwo co to słuszności szczepienia na koronawirusa? Wyraźcie swoją opinię w naszej sondzie!
Szczepią wybranych na koronawirusa? Miller wyjaśnia dlaczego mógł się zaszczepić poza kolejką
Szczepienia na koronawirusa w Polsce rozpoczęły się w niedzielę, 27 grudnia. Z pierwszych 10 tysięcy dawek preparatu skorzystali lekarze i pracownicy szpitali. Program szczepień został podzielony na kilka etapów - obecnie realizowany jest etap "zero". Szczepionki w tym etapie przeznaczone są dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że w II etapie zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa. W III etapie szczepienia będą dostępne dla wszystkich dorosłych Polaków.