Smutny los legendy TVP. Wyrzucony z telewizji bo pomylił głosy

2021-06-29 12:50

"Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957-1993). Historia niczym baśń z innego świata" autorstwa reżysera Sławomira W. Malinowskiego przedstawia kulisy programów dla dzieci i młodzieży w czasach PRL-u. Z książki dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy. Jedna z nich jest dość smutna. Hubert Antoszewski (+72 l.), który był prawdziwą legendą Telewizji Polskiej został zwolniony, gdyż podpadł pewnej reżyser.

Zygmunt Kęstowicz i Hubert Antoszewski - Piątek z Pankracym

i

Autor: EDMUND RADOCH/SUPER EXPRESS

Telewizja Dziewcząt i Chłopców to takie programy i dobranocki jak: "Ekran z bratkiem", "Miś z okienka", "Zwierzyniec", "Niewidzialna ręka", "Klub Pancernych", "Latający Holender", "Piątek z Pankracym", czy "Pora na Telesfora". Po zakończeniu programu "Ekran z bratkiem", który emitowany był w czwartki w latach 1967-1977, emitowano seriale, które przeszły do historii. Były to takie produkcje jak: Ivanhoe, Zorro , Thierry Śmiałek, Wilhelm Tell, Sir Lancelot, Robin Hood, Pippi Langstrumpf, Przygody Czarnego Królewicza,Toomai - druh słonim Był sobie człowiek, Stawiam na Tolka Banana, Podróż za jeden uśmiech, Wakacje z duchami, Gruby, Przygody psa Cywila, Samochodzik i templariusze i Szaleństwo Majki Skowron.

Z Telewizją Dziewcząt i Chłopców wiąże się postać Huberta Antoszewskiego, aktora-lalkarza, który w TVP pracował 40 lat. Najbardziej znany był jako Pan Cerowany (dobranocka z lat 60.) oraz smok Telesfor z "Pora na Telesfora" (program z lat 70.) i psa Pankracego z "Piątku z Pankracym" (program z lat 1978-1990). Antoszewski poruszał postaciami i użyczał głosu. W "Porze na Telesfora" pracował razem z Maciejem Damięckim (77 l.) i Zygmuntem Kęstowiczem (+86 l.). Po odejściu Kęstowicza z "Pankracego" do programu dołączyli Tadeusz Chudecki (63 l.) i Artur Barciś (65 l.). Niestety program zleciał z anteny. Jego autor, dziennikarz Maciej Zimiński (+83 l.), przeszedł wówczas na emeryturę. Ojciec dziennikarza Wojciecha Zimińskiego (59 l.) znanego z programu "Szkło kontaktowe" w TVN24, uważał że, ówczesny prezes TVP Andrzej Drawicz (+64 l.) chciał pozbywać się programów, które miały rodowód z czasów PRL. 

Hubert Antoszewski po zakończeniu "Piątku z Pankracym" przeszedł do "Domowego przedszkola". - Miałem robić kota. W życiu korta nie robiłem. Zacząłem charchotać, potem piszczeć, w końcu znalazłem odpowiedni głos. Po drugim odcinku wszyscy byli zadowoleni, gratulowali, podniesiono mi stawkę. W trzecim odcinku - klapa. Byłem zmęczony i z przyzwyczajenia kilka kwestii powiedziałem głosem Pankracego. Wszyscy zaczęli krzyczeć, a najbardziej pani reżyser: że jak zlikwidowali Pankracego, to ja chcę jej na złość wprowadzić go do telewizji tylnymi drzwiami. No i wyrzucili mnie na zbity pysk - przytaczało słowa Antoszewskiego "Życie", który w 1988 roku otrzymał Order Uśmiechu.

Po przymusowym przejściu na emeryturę, Hubert Antoszewski się załamał. - Przestałem żyć. Całe dne spędzałem w domu gapiąc się w sufit. Przestałem odwiedzać znajomych, nawet telefonu nie chciało mi się odbierać - mówił gazecie.

Legendarny aktor-lalkarz zmarł 21 grudnia 1999 roku i został pochowany na Cmentarzu Służewieckim przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie. Na pogrzebie piękną przemowę wygłosił Maciej Zimiński. - Był prawdziwym artystą. Ktoś kto miał szczęście widzieć Jego postać, ukrytą przed kamerą, a dzwigająca na ramieniu lalkę Telesfora czy Pankracego - mógł dostrzec to niezwykłe przeistoczenie, jakie dokonuje się w pracy aktora, Bo Kuba BYŁ Telesforem, Kuba BYŁ Pankracym. I takim Go będą pamiętać dawni mali widzowie, a dziś ludzie dorośli, wspominając swoje dzieciństwo.

Hubert Antoszewski nie był jedynym znanym lalkarzem w TVP. W 1965 roku powstał LEW, czyli Liga Entuzjastów Wakacji. Symbolem programu była kukła lwa wypożyczona z Teatru Współczesnego, gdzie była atrybutem spektaklu "Androkles i lew". W środku lwa autorstwa Ewy Starowiejskiej siedziało dwóch aktorów. z tyłu siedział i majtał ogonem Kazimierz Sędzimir a głównym animatorem, który siedział z przodu był Henryk Pijanowski (84 l.), który obecnie jest znanym lektorem filmowym. 

Groby mistrzów dubbingu. Ikony polskich dobranocek i filmów dla dzieci. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki