Jeśli nie pamiętacie tego z lekcji historii, a jesteście ciekawi dalszych losów bohaterów "Korony królów", specjalnie dla was przygotowaliśmy przewodnik po tym wyjątkowym serialu. Będą intrygi, spiski, wielka miłość i wiele romansów. Ale uwaga! Jeśli nie chcecie dowiedzieć się, jak potoczą się dalsze losy Kazimierza - nie czytajcie tego tekstu, bo stracicie dobrą zabawę!
Został koronowany na króla polski
Mimo początkowych problemów wszystko pójdzie jak po maśle. 25 kwietnia 1333 r. dojdzie do koronacji Kazimierza na króla Polski. Jednak Kazimierz III dopiero na początku XVI w. otrzyma przydomek Wielki (Magnus). Ówczesny jego tytuł to: "Z Bożej łaski król Polski, pan i dziedzic ziem krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, Pomorza i Rusi". Sceny koronacji zobaczymy na pewno jeszcze w tym sezonie.
"Korona królów" hitem w internecie. Oglądaj za darmo ONLINE
Nie rozwiódł się
Kazimierz nie rozwiedzie się ze swoją pierwszą żoną Anną (Aldoną Giedyminówną). Mimo przypisywanych mu licznych kochanek aż do śmierci królowej w 1339 r. nie miał podobno głośnych romansów - nie licząc głośnego incydentu na Węgrzech w 1330 r., kiedy to miał ponoć zgwałcić córkę węgierskiego możnowładcy Klarę Zach. Przez to pojawiły się potem problemy z zemstą Węgrów. Nie udało się im jednak skrzywdzić rodziny naszego króla.
Nie dał się krzyżakom
Król Polski nie dał się oszwabić Krzyżakom. Mimo ich zabiegów dyplomatycznych i różnego rodzaju podstępnych kombinacji udało mu się ostatecznie w 1343 r., bez organizowania kosztownej wojny, odzyskać Kujawy i ziemię dobrzyńską. Zaskarbił też sobie sympatię papieża Benedykta XII, który stał się nieufny wobec Krzyżaków. W dodatku pozyskał kosztem Brandenburczyków okolice Wałcza i część ziemi za Notecią.
Miał 5 córek i 3 synów
Czy Kazimierz Wielki rzeczywiście nie miał synów? Ależ miał, i to podobno kilku. W tej kwestii towarzyszył mu jednak straszliwy pech. W legalnych związkach rodziły mu się same dziewczynki, a w tych pozamałżeńskich chłopcy. Ostatecznie miał zatem pięć córek oraz trzech synów. Król przepisał męskim potomkom różne dobra, ale po jego śmierci zapisy te unieważnił Ludwik Węgierski, siostrzeniec Kazimierza, który zasiadł na tronie Polski. Ze względu na mnogość przelotnych związków nie do końca wiadomo, kim były matki chłopców.