Teresa Iżewska urodziła się 8 kwietnia 1933 roku. Zmarła 49 lat później, 26 kwietnia 1982 roku w Gdańsku. W 1957 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W tym samym roku zadebiutowała w filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem "Kanał", gdzie wcieliła się w rolę łączniczki Stokrotki. Jej filmowym partnerem był Tadeusz Janczar (podchorąży Korab). Film otworzył jej drzwi do wielkiej kariery. Wyjechała na Festiwal w Cannes, gdzie jej rola została doceniona. Niestety, Teresa Iżewska udzieliła tam wywiadu, który zaprzepaścił jej dalszą karierę.
Teresa Iżewska mogła zrobić gigantyczną karierę, władza zabrała jej tę szansę
Znała angielski i francuski, więc wywiady dla zagranicznych mediów nie były dla niej wyzwaniem. W jednym z wywiadów zdecydowała się na szczerość. Jedno niefortunnie złożone zdanie kosztowało ją niemal całą karierę. Nie bała się wyznać francuskiemu reporterowi, że w porównaniu do zachodniego świata, jej zarobki w Polsce są naprawdę niskie. Ta prawda okazała się gwoździem do trumny Iżewskiej. Władze PRL były oburzone wywiadem i postanowiły ukarać zdolną aktorkę.
Iżewska nie mogła wyjechać z kraju
Iżewska otrzymywała liczne propozycje i wzbudziła wielkie zainteresowanie poza granicami Polski. Niestety, władze zablokowały Iżewskiej wyjazd z kraju. Nie otrzymywała paszportu, za każdym razem otrzymywała odmowę. Jej zagraniczna kariera legła w gruzach.
ZOBACZ: Wojewódzki przed tysiącami osób wyśmiał Krystynę Jandę. Będzie afera?
Aktorka związała się później z polskimi teatrami. W latach 1958–1963 występowała w Teatrze Dramatycznym we Wrocławiu, a w latach 1963–1964 w Teatrze Ludowym w Krakowie. Od roku 1964 była związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże.
Teresa Iżewska zmarła 26 kwietnia 1982 roku w Gdańsku. Najprawdopodobniej popełniła samobójstwo.