Film uważany jest za najważniejszy w karierze Andrzeja Wajdy. Jego akcja toczy się w XIX-wiecznej Łodzi, miejscem prężnie rozwijającego się przemysłu włókienniczego. To tu tłumnie przybywali ci którzy marzyli, aby szybko się wzbogacić. Bohaterami są trzej młodzieńcy - Karol Borowiecki, Maks Baum oraz Welt Moryc - którzy pragną wspólnie zbudować własną fabrykę, nawet za cenę młodzieńczych ideałów.
Wajdze udało się zgromadzić przy tej produkcji wielu wybitnych aktorów: nie tylko Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna w rolach głównych, ale także Andrzeja Łapickiego, Franciszka Pieczkę czy Bożenę Dykiel. W roli Lucy Zucker, kochanki Karola, wystąpić miała sama Violetta Villas, ale zrezygnowała w ostatniej chwili tłumacząc, że drogę na plan zdjęciowy przebiegł jej czarny kot i uznała to za zły omen. Wajda bez namysłu powierzył więc rolę Kalinie Jędrusik, ku wielkiej radości Daniela Olbrychskiego.
Film powstał w 1975 r. jako adaptacja powieści Władysława Reymonta. Twórcy postawili na rzadki w czasach PRL-u rozmach. Produkcja kosztowała ponad 30 mln zł. Zdjęcia realizowano w 94 obiektach z udziałem ponad 50 aktorów i setek statystów. A wszystko trwało niecałe trzy miesiące dzięki temu, że jednocześnie pracowały dwie, a czasem trzy ekipy. Wysiłek doceniono także Za Oceanem, film dostał nominację do Oscara w 1976 r., jednak zarzucono twórcom antysemityzm i film ostatecznie nie trafił do amerykańskich kin i stała się najmniej lubianym polskim filmem w USA.
Emisja w TV:
Ziemia obiecana
Wtorek 11.00 TVP Kultura