Tym żyła młodzież w PRL. Majka Skowron i Tolek Banan. Wspomnień czar

2021-08-21 6:02

Wiele osób do dziś wspomina z sentymentem PRL mimo że, ówczesne czasy nie były kolorowe i w Polsce brakowało wielu dóbr, które były dostępne na Zachodzie na wyciągnięcie ręki. Tak mają szczególnie te osoby, których młodość przypadła na lata 70. Za czasów Edwarda Gierka, gdy I sekretarz PZPR zapowiedział socjalizm z ludzką twarzą, można było podłapać trochę Europy zza "żelaznej kurtyny". W sklepach pojawił się m.in. popularny importowany napój gazowany, o którym śpiewała Halina Frąckowiak w piosence "Bądź gotowy dziś do drogi" z 1974 roku.

Jacek Zejdler w Stawiam na Tolka Banana

i

Autor: EASTNEWS Aktor zmarł 2 stycznia 1980 roku w niewyjaśnionych okolicznościach

Tym samym młodzież nie była już skazana tylko na oranżadę czy ptysia. Nieco starsi gustowali wówczas w tanim winie, piwie i papierosach. By młodzież się nie stoczyła ówczesna władza starała się zachęcać do różnej aktywności. Na początku komuny był to Związek Młodzieży Polskiej (1948-1957), do którego należało nawet 2 miliony osób. Było oczywiście także harcerstwo organizujące obozy. To zapewniało jednak głównie czas w czasie ferii i wakacji. Na co dzień starano się zapędzać młodzież do świetlic, domów kultury czy klubów sportowych. Najważniejsze było jednak podwórko przed blokiem. To tu dzieciaki zbierały się przy trzepaku. W czasach sukcesów Wyścigu Pokoju zaczęto grać w kapsle, potem przyszła moda na piłę nożną, dzięki sukcesom "Orłów Górskiego". Dzięki rozwojowi telewizji w latach 60., na podwórkach zaroiło się od młodych ludzi chcących być jak Janek Kos z "Czterech pancernych i psa", czy Hans Kloss ze "Stawki większej niż życie". Dziewczyny swoje telewizyjne idolki znalazły tak naprawdę dopiero kilka lat później. Stały się nimi Karioka ze "Stawiam na Tolka Banana" (1973) na motywach książki Adama Bahdaja (+67 l.) i główna bohaterka serialu "Szaleństwa Majki Skowron" (1976) na postawie powieści Aleksandra Minkowskiego (+83 l.). Te produkcje w reżyserii Stanisława Jędryki (+85 l.) miały zwrócić uwagę na tzw. trudną młodzież, która nie miała się gdzie podziać w czasie wolnym lub była skonfliktowana z rodzicami. Dziecięcy gwiazdorzy grający w tych produkcjach stali się prawdziwymi idolami młodzieży. Ważna dla współczesnych nastolatków była także muzyka. Dziewczynom imponowali zwłaszcza młodzi i przystojni piosenkarze, tacy jak Czesław Niemen (+64 l.) czy Marek Grechuta (+60 l.) oraz zespoły "Czerwone Gitary" i "Trubadurzy". Młodzi chłopcy mogli wzdychać natomiast to takich gwiazd estrady jak: Irena Jarocka (+65 l.), Anna Jantar (+29 l.), czy Maryla Rodowicz (76 l.). Pod koniec komuny w okresie buntu, idolami młodzieży stały się takie zespoły jak: Lady Pank, Republika, Kult, Dżem, czy Perfect.

Podróż za jeden uśmiech. Tragiczny los dziecięcego aktora. Wspomnień czar

Ciekawostki

Losy wielu aktorów słynnych seriali młodzieżowych, potoczyły się później dość dramatycznie. Jeśli chodzi o "Stawiam na Tolka Banana", to nie żyje już trójka głównych aktorów. Jacek Zejdler (+24 l.) zginął w tajemniczych okolicznościach tuż po sylwestrze z 1979 na 1980 roku. Oficjalnie aktor popełnił samobójstwo, trując się gazem. Jedna z hipotez mówi jednak o zabójstwie z powodów politycznych, gdyż Zejdler był działaczem antykomunistycznym i w chwili śmierci miał mieć zawiązane ręce. Z podziemiem związany był także Sergiusz Lach (+54 l.), czyli serialowy Filipek. Z powodu działalności w "Solidarności" zmuszony był do wyemigrowania do Szwecji, gdzie założył rodzinę i prowadził sklep fotograficzny. Zmarł nagle 8 listopada 2015 roku. Trzy lata wcześniej zmarł Andrzej Kowalewicz (+55 l.). Odtwórca roli Cygana zginął w wypadku samochodowym W Warszawie Zjechał z drogi i z niewiadomych przyczyn uderzył z pełną prędkością w drzewo. Pozostawił 4-letniego synka. Agata Siecińska (61 l.), która grała Kariokę została malarką i wyjechała do Paryża, Filip Łobodziński (62 l.) wcielający się w Julka został dziennikarzem, a Henryk Gołębiewski (65 l.), czyli serialowy "Cegiełka" jest aktorem - naturszczykiem. Z obsady "Szaleństw Majki Skowron" nie żyje m.in. Marek Sikora (+36 l.) , czyli serialowy Ariel. Był on mężem aktorki Grażyny Wolszczak (63 l.), z którą miał syna Filipa (32 l.). Po zakończeniu kariery aktorskiej zaczął zajmować się reżyserią. Zmarł nagle 22 lipca 1996 roku w miejscowości Służów koło Buska-Zdroju, do którego pojechał by odwiedzić rodzinę. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Jeśli chodzi o losy aktorki grającej Majkę Skowron, to są one dość mroczne. Zuzanna Janin (60 l.) została artystką sztuk wizualnych i w kwietniu 2003 roku zorganizowała swój fikcyjny... pogrzeb.

Kartka z kalendarza 1976

08.04 mistrz olimpijski Jerzy Pawłowski został skazany na 25 lat za szpiegostwo

24.05 premiera filmu "Con amore"

24.06 Sejmie przedstawił projekt podwyżki cen mięsa o 69%, drobiu o 30%, masła, serów o 50%, cukru o 100%. Zapoczątkowało to protesty znane jako Czerwiec' 76

29.07 Irena Szewińska podczas IO w Montrealu ustanowiła rekord świata w biegu na 400 m wynikiem 49,28 s.

30.07 polscy siatkarze zdobyli złoty medal olimpijski pokonując w finale ZSRR 3:2

10.09 premiera filmu "Motylem jestem, czyli romans 40-latka"

08.10 otwarto trasę Warszawa - Katowice, tzw. gierkówkę

13.11 występ zespołu ABBA w programie Studio 2

25.11 pierwszy odcinek serialu "07 zgłoś się"

11.12 pierwszy odcinek serialu "Daleko od szosy"

Urodzili się:

25.01 Anita Sokołowska

03.03 Natalia Kukulska

17.03 Aleksandra Popławska

23.05 Agnieszka Chylińska

10.06 Rafał Cieszyński

21.06 Kacper Kuszewski

26.06 Paweł Małaszyński

20.09 Agata Buzek

Zmarli:

12.01 Agatha Christie (+85 l.), pisarka

02.02 Kazimierz Rudzki (+65 l.), aktor

02.04 Feliks „Papa” Stamm (+74 l.), trener boksu

04.07 Antoni Słonimski (+80 l.), pisarz

05.07 Antoni Cierplikowski (+93 l.), mistrz fryzjerstwa

Nowy grób dziecięcej gwiazdy PRL. Edward Dymek zmarł w biedzie. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki