Ugościł rodaków staropolskim jadłem

2009-04-09 9:00

Karol Okrasa (31 l.) w świątecznym odcinku swojego programu zawita do Londynu. Powód? Konsekwentne poszukiwanie polskiego smaku.

Taki cel postawiliśmy sobie w programie - tłumaczy znany kucharz. - Staramy się pokazywać miejsca i ludzi wiernych polskiej kuchni i tradycji. Wybraliśmy się do Londynu, bo znaleźliśmy tam miejsce, gdzie wypieka się staropolski chleb. Nic dziwnego, że bije rekordy popularności w całej Wielkiej Brytanii - mówi Karol Okrasa.

Państwo Wodke, bo o nich mowa, pojawią się w świątecznym odcinku "Wielkanoc na obczyźnie". Od pięciu lat w swojej piekarni 70 km od Londynu pieką żytni chleb według starych receptur.

- Odwiedziliśmy również POSK, czyli Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny. Odtworzyłem tradycyjne przepisy na wielkanocne potrawy, by ugościć rodaków prawdziwym staropolskim smakiem - opowiada Okrasa.

Polska ekipa wystąpiła też na Targach Żywnościowych, które odbywają się co dwa lata w Londynie.

- Zaprezentowaliśmy tłumnie zgromadzonej publiczności aromaty i smaki kuchni polskiej. Odwiedziłem również polskich producentów żywności. Wykonują świetną robotę. Nie tylko wyrabiają znakomite produkty, ale dzięki nim promują Polskę i jej kulinarne tradycje, czego przykładem jest m.in. piekarnia państwa Wodke - mówi Karol Okrasa. Podkreśla, że nader istotna jest kwestia personelu zatrudnionego przez producentów żywności. Tylko polscy fachowcy potrafią przygotować autentyczną polską żywność, znają ją przecież doskonale.

A czym, prócz prężnych polskich wytwórców, Karola Okrasę - znanego kucharza, zaskoczyła Anglia?

- Wielokulturowością również w sprawach kuchni. Kuchnia Orientu, śródziemnomorska, arabska czy indyjska jest do skosztowania zawsze i to tuż za rogiem - mówi Karol Okrasa.

Mazurek z kozim serem, szpinakiem i żurawinami Ciasto:

* 0,5 kg mąki pszennej, * 250 g masła, * 2 jajka, * 1 łyżka cukru pudru

Ciasto maślane do dekoracji:

* 20 g masła, * 2 żółtka jaja, * 4 łyżki mąki pszennej

Farsz do mazurka:

* 200 g sera koziego, * 4 łyżki śmietanki,* 200 g dżemu z żurawin, * 0,5 kg szpinaku mrożonego, * 1 paczka kiełków rzeżuchy lub lucerny, * 3 jajka przepiórcze

Przepis:

1. Mąkę siekamy z cukrem pudrem i masłem, dodajemy jajka i zagniatamy rękoma - tak aby nie rozpuścić zagniatanego ciasta. Gotowe ciasto formujemy w kulę i wkładamy na pół godziny do lodówki

2. Po schłodzeniu ciasto wałkujemy na grubość ok. 1/2 cm i wykrawamy z niego trzy prostokąty (15×20 cm).

3. Prostokąty z ciasta układamy na blasze i nakłuwamy widelcem, aby podczas pieczenia nie powstały pęcherze powietrza. Pieczemy w temperaturze 200-220 °C ok. 10 minut, wyjmujemy i studzimy placki.

4. Przygotowujemy ciasto maślane do dekoracji: żółtka ucieramy z miękkim masłem i mąką pszenną. Dekorujemy szprycą jeden z płatów ciasta dookoła ciastem maślanym; całość wkładamy do pieca na ok. 10 minut.

5. Do podgrzanej w rondelku śmietanki wkładamy ser kozi, podgrzewamy aż do rozpuszczenia sera w śmietance. Rozmrożony szpinak przesmażamy na maśle z ząbkiem czosnku i łyżką śmietanki, do momentu, gdy odparuje nadmiar wody. Gotujemy na twardo jajka przepiórcze.

6. Na pierwszym upieczonym prostokącie układamy warstwę koziego sera. Na serze - drugi placek, posmarowany dżemem żurawinowym. Na wierzch kładziemy płat ciasta udekorowany ciastem maślanym, środek wypełniamy szpinakiem. Dekorujemy kiełkami i jajeczkami przepiórczymi, podajemy na "pierzynce" z kiełków lub rzeżuchy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki