W Polsce był wielkim aktorem. Chciał lepszego życia, niestety wyszło inaczej

2025-02-21 5:11

Maciej Góraj był utalentowanym polskim aktorem, który zdobył popularność w latach 70. dzięki rolom w filmach i teatrze. Choć w Polsce cieszył się dużym uznaniem, to jego życie potoczyło się inaczej, gdy zdecydował się na emigrację do USA. To właśnie tam musiał podejmować się różnych zajęć, aby utrzymać się i zapewnić stabilne życie rodzinie, która została w Polsce. Poznajcie jego historię.

Maciej Góraj

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Maciej Góraj to aktor, który w latach 70. zdobył uznanie zarówno w filmie, jak i teatrze. Był jednym z tych artystów, którzy mieli szansę na wielką karierę. Niestety jego życie potoczyło się zupełnie inaczej, niż można było przypuszczać. Choć przez jakiś czas brylował na ekranie i scenie, w końcu zdecydował się opuścić Polskę i spróbować sił za oceanem. Okazało się to złym rozwiązaniem.

Zobacz też: Krystyna Stolarska była wielką gwiazdą PRL-u. Zmarła w zapomnieniu

W Polsce był wielką gwiazdą, a poza Polską imał się różnych prac

Maciej Góraj urodził się w 1950 roku w Łodzi. Ukończył prestiżową Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Już na studiach okazał się być wielkim talentem, dlatego niedługo po dyplomie zadebiutował na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Grał też w Teatrze Powszechnym i Nowym w Łodzi. Szybko udało mu się zdobyć uznanie fanów.

Prawdziwy rozgłos przyniosły mu jednak role filmowe. Wystąpił w takich produkcjach jak "Ziemia obiecana" czy "07 zgłoś się". Widzowie pokochali jego ogromną charyzmę, a krytycy wróżyli mu świetlaną przyszłość.

Mimo ogromnych sukcesów artystycznych gwiazdor nie czuł się spełniony. W latach 80. Góraj podjął decyzję o emigracji do USA. Tam podejmował się różnych prac, by utrzymać siebie i rodzinę - nie zawsze artystycznych.

W tamtych czasach maszynista w teatrze zarabiał trzy razy więcej od aktora. Na przykład Daniel Olbrychski zarabiał 3 tysiące, a maszynista 10 tysięcy złotych - mówił w wywiadzie dla "Nowego dziennika".

Długoletnia rozłąka z rodziną miała jednak swoje konsekwencje. Małżeństwo aktora nie przetrwało, a on sam musiał układać swoje życie na nowo. Gwiazdor nie wrócił na stałe do Polski, choć sporadycznie pojawiał się w rodzimych produkcjach.

Pod koniec lat 90. można było zobaczyć go w filmie "Pułapka", a później w epizodycznych rolach w popularnych serialach, takich jak "Ranczo", kilka lat później pojawił się też w filmie "Smoleńsk". 

Zobacz też: Był najbardziej znanym aktorem w PRL-u. Kobiety za nim szalały

Zobacz naszą galerię: Groby znanych Polaków na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. Niezapomniani, maj 2023

Sonda
Tęsknisz za życiem w PRL-u?
Był najbardziej znanym aktorem w PRL-u. Kobiety za nim szalały
Super Express Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki