Wacław Kowalski. Tragiczna śmierć syna. Tak wygląda grób gwiazdora "Samych swoich" i "Domu" [WIDEO]

2021-04-30 6:24

Wacław Kowalski (+74 l.) urodził się 2 maja 1916 roku w miejscowości Gżatsk koło Smoleńska. Dzisiaj te rosyjskie miasto nazywa się Gagarin, na cześć pierwszego na świecie kosmonauty Jurija Gagarina (+34 l.). Zanim został aktorem, w 1937 roku ukończył seminarium nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej i podjął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. W młodości stracił siostrę Jadwigę, która utonęła w nurcie Bugu oraz ojca Wiktora, kowala, któremu kawałek metalu wbił się w oko. W czasie II wojny światowej Wacław Kowalski brał udział w kampanii wrześniowej. Potem działał w partyzantce i ukrywał się przed NKWD.

Sami swoi

i

Autor: printscreen youtube.com

Kariera

Po wojnie Wacław Kowalski trafił do Łodzi, gdzie podjął studia w Konserwatorium Muzycznym, marząc o karierze śpiewaka operowego. Rozpoczął także pracę jako statysta w Teatrze Wojska Polskiego, gdzie wypatrzył go Leon Schiller (+67 l.). Zaowocowało to pierwszą rolą w „Zakazanych piosenkach” (1946), gdzie wcielił się śpiewaka ulicznego z gitarą. Potem zdał eksternistyczny egzamin na aktora.Do połowy lat 50. występował na deskach Teatru Nowego w Łodzi. Potem przeniósł się do Warszawy, gdzie jego kariera filmowa nabrała rozpędu. Zagrał w „Wolnym mieście”, „Ogniomistrzu Kaleniu”, „Gdzie jest generał”, czy „Czy pieczonych gołąbkach”. Były to jednak role epizodyczne. Przełom nastąpił w 1967 roku kiedy to Sylwester Chęciński (91 l.) powierzył mu rolę Kazimierza Pawlaka w komedii „Sami swoi”. Trylogia o Kargulu i Pawlaku stała się wielkim hitem. Wspomniani „Sami swoi” oraz „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” powtarzane są bardzo często przez stacje telewizyjne. Potem Kowalski otrzymał angaż m.in. w „Janosiku”, „Czterdziestolatku”, czy „Polskich drogach”.

Groby aktorów "Domu". Kultowy serial ma już 40 lat! [WIDEO]

Wielka tragedia

W końcu przyszła kolejna rola, z której Wacław Kowalski został zapamiętany. Postać dozorcy kamienicy przy ulicy Złotej 25 w serialu „Dom” (1980). Dwa lata później spotkał go wielki dramat życiowy. Po tragicznej śmierci syna Macieja, studenta ostatniego roku medycyny, który zginął w wypadku samochodowym w wieku zaledwie 26 lat, aktor przerwał karierę. Podobny los spotkał także wcześniej filmowego Kargula. Syn Władysława Hańczy (+72 l.), który także był aktorem i nosił imię po ojcu, zmarł w 1966 roku w wieku zaledwie 34 lat i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego grób jest obecnie w opłakanym stanie. Wacław Kowalski powrócił do grania tylko raz, po pięciu latach, by wystąpić w odcinku „Domu”, w którym go uśmiercono. Sam aktor zmarł w 1990 roku. Odszedł podobnie jak kreowany przez niego Ryszard Popiołek. Scena z pogrzebu, na której przemawiał doktor Kazanowicz (Tadeusz Janczar, +71 l.) przeszła do historii polskiej telewizji. Podobnie jak cytaty dozorcy: „Koniec świata”, czy „Tu się zgina dziób pingwina”.

Grób syna gwiazdora "Samych swoich" w STRASZNYM stanie. (Nie)zapomniani WIDEO

Śmierć i grób

Wacław Kowalski umarł na swojej działce na udar mózgu. Nie pomogła nawet interwencja drugiego syna Jana, który jest anestezjologiem. Aktor spoczął obok syna Macieja na cmentarzu parafialnym w podwarszawskim Brwinowie. Obok pochowana jest także jego żona, Stanisława.

Za tydzień Zbigniew Wodecki (+67 l.)

Sami swoi. Kultowe teksty z najlepszej polskiej komedii
Pytanie 1 z 15
Na początku filmu Pawlak mówi do Kargula: "Podejdź no do płota". Co odpowiada Kargul?
Niezapomniani. Grób Wacława Kowalskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki