Chałupy welcome to
Wybór padł na Ryszarda Poznakowskiego (75 l.), kompozytora i muzyka Trubadurów oraz Grażynę Orlińską (65 l.), autorkę tekstów.- Wpadłem na pomysł, żeby napisać utwór, który będzie w kontrze, do otaczającej nas, niewesołej rzeczywistości. Zespoły rockowe kontestowały, Olewicz pisał ponure teksty, Mogielnicki wieścił „Mniej niż zero”, a ja pomyślałem sobie, że przydałby się "Bahama Mama luz i jesteśmy w Acapulco" - mówił Poznakowski. Do współpracy zaprosił mało znaną wówczas poetkę Grażynę Orlińską. - Spotkaliśmy się, pokazała mi te swoje wiersze, ale żaden mi się nie podobał. Było w nich jednak coś, co dla piosenki jest najważniejsze. Każdy wers musi być zamkniętą całością, musi zawierać zamknięty ładunek emocjonalny. A ona umiała tak pisać. Powiedziałem jej wprost, „to jest niekomercyjne, to się nie sprzeda. Napisze pani utwór o plaży nudystów w Chałupach, proszę pani”. Wrażliwa ta artystka spojrzała na mnie jakbym to jej kazał rozebrać się na plaży w Chałupach, ale ciągnę dalej, „niech się pani nie boi, proszę to napisać i przestrzegam, będę się upierał przy każdym słowie”. Ponieważ ją zamurowało, ciągnąłem dzielnie, „utwór ma mieć układ klasyczny, czyli canto-refren, tekst ma mieć postać sześciowiersza”. Orlińska zadzwoniła do kompozytora już następnego dnia. - Ponieważ teraz dobrze się sprzedają w polskich piosenkach amerykanizmy, a pan oczekuje komercyjnego tekstu, to wymyśliłam na razie tytuł: „Chałupy welcome to”. Poznakowski zwrócił jej uwagę, że tytuł jest niegramatyczny. - Nie szkodzi. Właśnie o to chodzi - odpowiedziała mu poetka i tak powstał wielki przebój, który na początku miała zaśpiewać... Irena Santor (87 l.). Gdy stwierdziła, że to nie jest w jej stylu, do gry wszedł Zbigniew Wodecki. I tak stał się to jego jeden z największych przebojów, który w wakacje grany jest na niemal wszystkich plażach w Polsce.
Inne wakacyjne przeboje
Jeśli chodzi o inne piosenki wakacyjne z okresu PRL-u to rozsławiały one takie kurorty jak: Jurata, Sopot czy Augustów. O słynnej miejscowości na Półwyspie Helskim śpiewała Irena Santor w utworze "Już nie ma dzikich plaż" także z 1985 roku. Słowa do piosenki napisał Krzysztof Logan Tomaszewski (76 l.), syn znanego dziennikarza sportowego Bohdana Tomaszewskiego (+93 l.). O mieście nad jeziorem Necko z kolei śpiewali Maria Koterbska (+96 l.) - "Augustowskie noce" (1959) i Janusz Laskowski (75 l.) w hicie "Beata z Albatrosa" (1965). Wakacyjne hity miały także Czerwone Gitary ("Historia jednej znajomości" (1967) i "Wróćmy na jeziora" (1968) ) i Krzysztof Krawczyk (+74 l.) z "Parostatkiem" z 1976 roku, do którego tekst napisał Tadeusz Drozda (72 l.). O jeziorze śpiewał także Piotr Szczepanik (+78 l.) w "Goniąc kormorany" (1964), Zdzisława Sośnicka (76 l.) wykonywała hit o końcu wakacji ("Żegnaj lato na rok", 1979), a Wały Jagiellońskie wykonywały utwory "Córko rybaka" i "Monika, dziewczyna ratownika" (1985). Znaczącym kurortem był także Kołobrzeg, który w latch 1967-1989 miał swoją wielką imprezę w lipcu - Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Swój przebój miał także najsłynniejszy górski kurort - Zakopane. Maryla Rodowicz (76 l.) śpiewała w piosence "Trzy, może nawet cztery dni" (1968) śpiewała jednak o okresie zimowym. Podobnie jak Wojciech Młynarski (+75 l.) w swoim przeboju "Jesteśmy na wczasach" (1967). wakacyjnym hitem o górach były niewątpliwie "Zielone wzgórza nad Soliną" (1967) Wojciecha Gąssowskiego (78 l.).
Gdzie Polacy spędzali wakacje?
Pierwszą opcją były ośrodki Funduszu Wczasów Pracowniczych. Mieściły się one na terenie niemal całego kraju. Najpopularniejsze były oczywiście te nad Bałtykiem i na Mazurach. Popularne były także wakacje pod namiotem czy w schroniskach PTTK. Bardziej zamożny turysta mógł pojechać z biurem podróży Orbis do Bułgarii do Złotych Piasków, do Jugosławii nad Morze Adriatyckie lub nad węgierskie jezioro Balaton. Najbogatsi Polacy mogli z kolei popłynąć w rejs statkiem Stefan Batory, gdzie wielu znanych artystów grało do tzw. kotleta. Starsi turyści chętnie korzystali natomiast z uzdrowisk i sanatoriów, takich jak Ciechocinek, Krynica-Zdrój, czy Ustroń. O jednym z takich miejsc powstała nawet piosenka "Na deptaku w Ciechocinku" (1970) w wykonaniu Danuty Rinn (+70 l.) i Bogdana Czyżewskiego (87 l.). Najpopularniejszymi miejscowościami oprócz wyżej wymienionych były: Krynica Morska, Międzyzdroje, Władysławowo, Mikołajki, Giżycko, Szklarska Poręba, czy ośrodki nad Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą.
Ciekawostki
Kim była Beata z Albatrosa? Takie pytanie na pewno zadawało sobie wielu słuchaczy piosenki Janusza Laskowskiego. Tą tajemniczą dziewczyną była kelnerka z restauracji Albatros. Budynek został wybudowany w 1962 roku przez ówczesną spółdzielnię PSS „Społem” i od razu stał się wizytówką Augustowa. 20-letni wówczas piosenkarz miał się zakochać w dziewczynie, która była od niego o trzy lata młodsza. Prawdopodobnie pochodziła ona z Sejn lub Suwałk i przyjeżdżała do pracy na wakacje. W muzeum w Augustowie zachowało się zdjęcie siedmiu praktykantek z Albatrosa, na którym znajduje się owa Beata. Piękność z piosenki Laskowskiego później miała wyjechać do Stanów Zjednoczonych i doczekać się gromadki wnuków.
Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu to przede wszystkim historia śpiewaka Adama Zwierza (76 l.), który wystąpił w Kołobrzegu 20-krotnie. Na festiwalu wygrywało się na nim Złoty, Srebrny i Brązowy Pierścień. Zwierzowi nigdy nie udało się zdobyć głównej nagrody. Największy hit na festiwalu wylansował zespół Dwa plus jeden, który piosenką "Czerwone słoneczko" wygrał festiwal w 1972 roku. Laureatami byli także m.in. Krzysztof Krawczyk (+74 l.), Anna German (+46 l.), Kasia Sobczyk (+65 l.), czy Jacek Lech (+59 l.). Niemal stałym duetem konferansjerów byli Stanisław Mikulski (+85 l.) i Maria Wróblewska.
Kartka z kalendarza 1985
07.02 wyrok w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki
09.03 pożar Teatru Narodowego w Warszawie
06.05 premiera filmu "Vabank II, czyli riposta"
10.06 premiera filmu "Yesterday"
01.07 podwyżka cen mięsa i wędlin
30.07 pierwszy koncert Depeche Mode w Polsce
29.09 premiera serialu MacGyver
21.10 premiera "Och, Karol"
05.11 Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca
29.12 podwyżka cen papierosów i zapałek
premiera gry komputerowej Super Mario Bros.
Urodzili się:
18.02 Adam Fidusiewicz, aktor
14.03 Karolina Gorczyca, aktorka
30.04 Dominika Gawęda, piosenkarka
04.06 Alicja Janosz, piosenkarka
24.06 Emilia Komarnicka, aktorka
02.07 Jakub Wesołowski, aktor
22.07 Blanka Lipińska, pisarka
22.08 Barbara Kurdej-Szatan, aktorka
12.09 Paulina Przybysz, piosenkarka
21.09 Mateusz Banasiuk, aktor1
5.11 Karolina i Paulina Chapko, aktorki
09.12 Joanna Jabłczyńska, aktorka
Zmarli:
07.03 Arkady Fiedler (+90 l.), pisarz i podróżnik
19.03 Leopold Tyrmand (+64 l.), pisarz
11.04 Enver Hodża (+76 l.), albański przywódca komunistyczny
07.05 Adam Bahdaj (+67 l.), pisarz literatury młodzieżowej
10.10 Orson Welles (+70 l.), amerykański reżyser, twórca "Obywatela Kane' a"
10.10 Yul Brynner (+65 l.), amerykański aktor