Imprezę poprowadzą Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski. To już drugi rok z rzędu, kiedy Telewizja Puls przeprowadza relację z uroczystego wręczenia Telekamer „Tele Tygodnia” – najważniejszego branżowego wydarzenia, które po latach wróciło do telewizji.
Największe telewizyjne wydarzenie roku
Już dziś wieczorem przekonamy się m.in., kto z aktorów odbierze statuetkę i która aktorka okazała się w tym roku faworytką Widzów. O statuetki konkurują ze sobą Filip Bobek, Maciej Stuhr, Henryk Talar, Marcin Korcz i an Wieczorkowski, a wśród pań: Magdalena Cielecka, Małgorzata Socha, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Karczmarczyk i Weronika Humaj. W tegorocznej edycji zostaną przyznane dwie Złote Telekamery –odbiorą je szczęśliwi zdobywcy trzech Telekamer z poprzednich lat. W tym roku złoto powędruje do Mikołaja Roznerskiego za rolę w „M jak miłość” oraz do ekipy hitowego serialu TV Puls „Lombard. Życie pod zastaw”.
Jubileuszowy 400. odcinek „Lombardu”
W tym roku ekipa serialu Telewizji Puls i Studia A „Lombard. Życie pod zastaw” ma dwa powody do świętowania –w najnowszym, ósmym, sezonie zobaczymy jubileuszowy 400. odcinek, a na dzisiejszej wielkiej Gali Telekamer „Tele Tygodnia” produkcja otrzyma prestiżową Złotą Telekamerę. – Jestem bardzo wdzięczny, że mogę pracować z taką wspaniałą ekipą. Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli nakręcić kolejnych 400 odcinków. Mam też wielką satysfakcję z tego, że to, co robimy, jest dobre, że zostaliśmy nagrodzeni trzema Telekamerami, a dzisiaj otrzymamy Złotą Telekamerę – mówi Zbigniew Buczkowski, który w serialu gra główną rolę właściciela lombardu, Kazimierza Barskiego. Gala Telekamer „Tele Tygodnia” – już dziś o 20.00 tylko w TV Puls. To najważniejsze telewizyjne wydarzenie roku! Tego nie można przegapić!
Krótka historia Telekamer - Telekamery od 1998 r
Uroczystości wręczania Telekamer mają już ponad dwudziestoletnią historię! Po raz pierwszy wręczenie nagród w postaci statuetek odbyło się 16 stycznia 1998 r. Nagrody są rozdawane przez magazyn telewizyjny „Tele Tydzień” za osiągnięcia telewizyjne, a laureatów wybierają czytelnicy, którzy głosują za pomocą SMSów albo online – za pośrednictwem strony internetowej plebiscytu. Zarówno nominowanym do nagrody, jak i telewidzom od lat towarzyszą wielkie emocje! W latach 1998 –2009 oraz 2015–2016 uroczystość wręczenia Telekamer była transmitowana w TVP 2. W kolejnych latach gala zniknęła z ekranów telewizyjnych, można ją było obejrzeć w internecie. W 2020 r. gala Telekamer powróciła do telewizji, a zeszłoroczną transmisję na żywo oglądaliśmy na antenie TV Puls. Do 2009 r. imprezę uświetniali zagraniczni wykonawcy, którym przyznawano nagrodę honorową. Kategorie plebiscytu W historii plebiscytu Telekamery przyznawane były w różnych kategoriach, których albo przybywało, ale zmieniały się ich nazwy. Od 1998 r. były to nagrody w kategorii: Aktor, Aktorka, Wokalistka (do 1999 r.), a potem Muzyka, Serial (z podziałem na podkategorie), Publicystyka (pod różnymi nazwami, m.in. Dziennikarze, Prezenter informacji), Rozrywka (tj. Program rozrywkowy, Juror), Komentator sportowy, a także Osobowość telewizyjna, Prezenterzy, Teleturnieje i gry, Sukces roku, Kabarety. Od 2010 do 2013 r. funkcjonowały: Kanał filmowy, Kanał sportowy, Kanał popularnonaukowy i kulturalny, Kanał informacyjny i biznesowy, Kanał dziecięcy czy Kanał lifestylowy oraz przez rok Telekamera Internautów. W latach 2016–2018 istniała kategoria Nadzieja telewizji, a od 2019 r. jest także Nagroda magazynu Netfilm.
Złota Telekamera
W każdej kategorii plebiscytu jest tylko jeden zwycięzca, który po zdobyciu trzech Telekamer nie jest już nominowany. Zamiast tego w kolejnym roku otrzymuje Złotą Telekamerę! W historii Telekamer zdarzyło się przyznać nagrody specjalne w postaci Brylantowej Kolii, którą otrzymała aktorka i artystka kabaretowa – Hanka Bielicka (Telekamery 2002) lub Złote Spinki (otrzymane przez Leona Niemczyka, Jerzego Gruzę, Jerzego Hoffmana i Witolda Pyrkosza).