Producentka telewizyjna, dziennikarka, prezenterka telewizyjna oraz restauratorka zyskała popularność dzięki autorskiemu programowi kulinarnemu „Ewa gotuje”. Jej programy są cenione za prostotę i zrozumiałość przepisów, co przyczynia się do ich popularności wśród widzów. Ewa Wachowicz jest autorką wielu przepisów kulinarnych, które zdobyły uznanie wśród fanów gotowania i zostały wydane w bestsellerowych książkach kucharskich: „Słodki świat Ewy Wachowicz” (2005), „Ewa gotuje” (2009), „Ewa gotuje szybko” (2010), „Ewa gotuje. Ulubione” (2012), „Sałatki” (2014), „Ciasta” (2015), „Zapiski kulinarne na każdą porę roku” (2016), „Obiady” (2017). Ewa Wachowicz jest również współautorką inspirującej autobiografii „Wszystkie korony Ewy Wachowicz”.
Kuchnia Ewy Wachowicz opiera się na świeżych, sezonowych składnikach. Wachowicz preferuje proste potrawy z nutą tradycji. Słynie z zamiłowania do ziół i przypraw, które nadają jej potrawom wyjątkowy smak. Ewa Wachowicz jest inspiracją dla wielu osób, które chcą gotować smacznie i zdrowo. Jej program telewizyjny i książki kucharskie są cennym źródłem przepisów i kulinarnych inspiracji.
Z okazji nachodzących świąt Królowa Polskiej Kuchni dzieli się z czytelnikami swoimi najlepszymi przepisami na świąteczny obiad.
Kaczka z jabłkami
Składniki:
- 1 kaczka
- ½ łyżeczki pieprzu
- 1 łyżka soli
- 3 łyżki majeranku
- 6 jabłek
- 1½ łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka majeranku do jabłek
Przygotowanie:
- Kaczą tuszkę natrzeć mieszanką soli, pieprzu i łyżką suszonego majeranku. Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić na ćwiartki. Dwa jabłka przyprawić łyżką majeranku i włożyć do kaczego brzuszka. Tuszkę spiąć wykałaczkami i zasznurować bawełnianą nitką. Nicią związać też nóżki.
- Kaczuszkę ułożyć w wysmarowanej tłuszczem brytfannie i piec w piekarniku - ok. 2 godzin w temperaturze 180 st. C. Gdy kaczka ma już piękny złocisty kolor, przykryć foremkę pokrywką lub folią aluminiową.
- Po mniej więcej godzinie pieczenia wytapia się sporo aromatycznego tłuszczu. Jedną, najwyżej dwie łyżki płynnego smalcu przełożyć na patelnię i zabrać się za duszenie pozostałych jabłek. Ćwiartki jabłek przekroić jeszcze na pół. Wrzucić na rozgrzany tłuszcz, dodać sok z cytryny i cukier.
- Przyprawić roztartym w dłoniach majerankiem (tarcie i ciepło dłoni wydobywa z niego cały aromat). Dusić pod przykryciem, aż jabłka zmiękną, lecz się nie rozgotują.
- Upieczoną kaczkę podzielić na porcje. Podawać z duszonymi jabłkami.
Pieczona szynka
Składniki:
- 1 kg szynki wieprzowej bez kości
- 1 łyżka oliwy
- sól
- pieprz
- 1 łyżeczka majeranku
- 3 ząbki czosnku
oraz
- 3 cebule
- ½ szklanki soku jabłkowego
- 1 łyżka sosu Worcester
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
Przygotowanie:
- Mięso skropić oliwą, oprószyć solą i pieprzem, przyprawić majerankiem i natrzeć przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Przełożyć do zamykanego naczynia.
- Do miski wrzucić pokrojoną w piórka cebulę, wlać sok jabłkowy i sos Worcester. Dodać ziele angielskie oraz liście laurowe. Wymieszać i przełożyć do pojemnika z mięsem. Przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc).
- Zamarynowaną szynkę umieścić w brytfance lub naczyniu żaroodpornym – wraz z marynatą. Piec przez ok. 20 minut w temp. 180 st. C – bez przykrycia. Po tym czasie przykryć i piec przez 3-4 godz. w temp. 120 st. C.
Biała kiełbasa z piekarnika
Składniki:
- 8 białych kiełbas (najlepiej surowych)
- 4 cebule
- 4 jabłka
- sok z cytryny
- kilka ziaren jałowca
- 2 łyżki masła klarowanego do smażenia
- kilka gałązek świeżego tymianku
- 150 ml - cydru
DO PODANIA
- purée ziemniaczane z chrzanem i koperkiem
Przygotowanie:
- Kiełbasę wrzucić do wrzątku (jeśli jest już parzona, to pomijamy tę czynność).
- Jabłka umyć, pokroić na ósemki, wyciąć gniazda nasienne, przełożyć do miski, skropić sokiem z cytryny, wymieszać i odstawić.
- Cebule posiekać w piórka i zeszklić na maśle. Na cebuli ułożyć sparzoną kiełbasę. Przyprawić jałowcem i gałązkami tymianku. Piec przez 10 minut w 200 st. C.
- Po tym czasie podlać cydrem i dołożyć jabłka. Zapiekać przez 15-20 minut.
- Podawać z purée z chrzanem (do ziemniaków wystarczy dodać łyżkę masła i łyżkę chrzanu, ugnieść i udekorować koperkiem). Kiełbasę można dodatkowo ozdobić gałązkami tymianku.
Cytrynowa babka mascarpone
Składniki:
- 5 jajek
- 250 g cukru
- 400 g mascarpone
- 400 g mąki
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 150 ml oleju z pestek winogron
- skórka z 2-3 cytryn
- sok z 1 cytryny
- lukier na soku z cytryny i cukrze pudrze
- dekoracyjne figurki cukrowe lub posypki
Przygotowanie:
- Jajka wybić do miski. Wsypać cukier i dobrze zmiksować. Gdy jaja zbieleją i podwoją objętość dorzucić mascarpone. Utrzeć.
- Dodać mąkę przesianą z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Ponownie zmiksować. Wlać olej i wymieszać robotem.
- Dodać skórkę otartą z cytryn i sok z cytryny. Utrzeć i przełożyć do foremki na babę (wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą, średnica 26 cm). Wierzch wyrównać.
- Wstawić na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem.
- Po wystudzeniu udekorować lukrem i figurkami.
Wszystkie przepisy pochodzą z programu „Ewa gotuje”