W polską kulturę na zawsze wpisały się niektóre świeckie zwyczaje, jak np. 12 potraw, siano pod obrusem, czy talerz dla nieznajomego. Skąd się wzięły i co symbolizują? To proste - jeśli spróbujemy każdej z 12 potraw to przez najbliższy rok będziemy mieć szczęście.
Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne. Na stole zostawia się również dodatkowe nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Z kolei zwyczaj wkładania siana pod obrus wywodzi natomiast jeszcze z czasów pogańskich. Ma związek z pradawnym świętem agrarnym. W Wigilię pod obrusem umieszczano siano lub w rogu izby ustawiano snopek siana. Ma to zapewnić dostatek.
Popularnym zwyczajem (ale tylko w niektórych rejonach Polski) jest umieszczanie grosiku w jednym z pierożków. Kto znajdzie grosik - będzie miał szczęście!
Zobacz: Boże Narodzenie 2013: Tekst kolędy Dzisiaj w Betlejem [MUZYKA]
Wigilię rozpoczyna się od odczytania fragmentu ewangelii Św. Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa:
„... Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła...”
Potem następuje dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. W wielu domach jest także tradycja wspólnego kolędowania.
Zobacz: Boże Narodzenie 2013: Tekst kolędy Mędrcy świata [MUZYKA]