Wyjątkowe groby polskich sław. Spójrzcie tylko na pomnik Pawła Królikowskiego!

2024-11-01 5:23

Początek listopada to wyjątkowy czas, w którym wspominamy i odwiedzamy groby bliskich, a czasami również i polskich sław. Miejsca wiecznego spoczynku niektórych gwiazd już z daleka przyciągają wzrok, inne zaskakują skromnym wyglądem. Zobaczcie, jak wyglądają grobowce Emiliana Kamińskiego, Andrzeja Strzeleckiego czy Ewy Demarczyk.

Niezwykły pomnik Emila Karewicza

Jerzy Gruza (+87 l.), reżyser kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej", zmarł 16 lutego 2020 roku. Po roku od śmierci reżyser doczekał się nowego grobu. Mogiła jest okazała i bardzo charakterystyczna. Przedstawia klaps filmowy, zdjęcie Jerzego Gruzy oraz lustro przedstawiające telewizor, w którym odbijają się krzyże z grobów ofiar Powstania Warszawskiego. Nie ma też tradycyjnej daty urodzin i śmierci. Zamiast cyfr arabskich są cyfry rzymskie. 

Nagrobek Jerzego Gruzy to kolejny ciekawy pomnik cmentarny w nowej Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Obok można zobaczyć także oryginalne mogiły muzyka jazzowego Tomasza Stańki (+76 l.) czy aktora Emila Karewicza (+97 l.). Córka muzyka kilka lat temu zdradziła, co było inspiracją powstania grobu jej taty. 

Mama jest malarką, ma rozeznanie w środowisku twórców sztuk wizualnych. Tak na naszej drodze pojawił się Krzysztof Bednarski, który jest wspaniałym i uznanym rzeźbiarzem. I jako jeden z niewielu zajmuje się również rzeźbiarstwem funeralnym. Wiedziałam, że on ma czułość i wrażliwość w tej kwestii, więc poszłam do niego ze swoją opowieścią. I tak powstał ten wspaniały głośnik - trąba - wyznała Anna Stańko "Faktowi".

Z kolei grobowiec zmarłego w marcu 2020 roku Karewicza, jest bardzo okazały i przedstawia ekran z widownią oraz popiersie aktora. Na białej płycie widnieje na nim napis w języku angielskim "The End" (Koniec). Zaraz obok znajduje się miejsce wiecznego spoczynku Pawła Królikowskiego (+58 l.). Oryginalny nagrobek powstał z włoskiego granitu i marmuru. W płycie umieszczona została konstrukcja z krzyżem wypełnionym kamieniami półszlachetnymi - minerałami z zielonego fluorytu

Śmierć Emiliana Kamińskiego (+70 l.) dla wielu była ogromnym zaskoczeniem, bo artysta niemal do końca ukrywał swoją chorobę. Fani nadal tłumnie odwiedzają jego grób. Aktor spoczął na warszawskich Powązkach, w Alei Zasłużonych. Piękny pomnik przypomina salę teatralną, a sam Kamiński zerka na odwiedzających zza betonowej kurtyny pomnika.

Zobacz również: Zmarli w zupełnym zapomnieniu. Groby dawnych gwiazd PRL

Kwiaty u Kory i niezwykła ławeczka u Marzeny Kipiel-Sztuki

Imponujący nagrobek ma również Jan Nowicki (+83 l.). Co ciekawe, powstał on przed śmiercią aktora, który pochwalny został w rodzinnym Kowalu. W 2014 roku wykupił na cmentarzu honorowe miejsce, przy samej kaplicy, przy głównym wejściu na cmentarz. Wtedy też zostały wykopane dwie komory, które zostały wybetonowane. Kilka lat później stanął tam piękny pomnik nagrobny. Jak udało nam się ustalić, Nowicki sam stworzył jego projekt.

Obojętnie nie da się przejść obok grobu legendarnej Ewy Demarczyk (+79 l.). Oryginalny pomnik artystki znajduje się przy końcu Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Ogromny czarno-biały okrąg zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

Nowy grób Pawła Królikowskiego. Powązki Wojskowe. Niezapomniani

W porównaniu do wcześniej wymienionych grobów, zaskakująco skromnie prezentują się nagrobki Marzeny Kipiel-Sztuki (+58 l.) oraz Kory (+67 l.). Gwiazda "Świata według Kiepskich" nie chciała tradycyjnej ceremonii pogrzebowej – poprosiła, aby uczestnicy przyszli ubrani kolorowo. Na jej grobie cały czas pojawiają się znicze oraz świeże kwiaty. Na płycie znajduje się zdjęcie aktorki z jej ukochanym psem. Oprócz zdjęcia z psem, uwagę zwraca także wyjątkowa ławka przy grobie Marzeny Kipiel-Sztuki. Jest pomalowana na ciemnoczerwony kolor i ozdobiona złotymi kropkami, co nadaje temu miejscu szczególnego charakteru.

Kora zmarła 28 lipca 2018 r. Kilka dni później została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Od tamtej pory jej grób jest stale odwiedzany. Na płycie znajduje się rzeźba nagiej kobiety wykonana przez Monikę Osiecką oraz napis "Kora" oraz lata jej życia - od 1951 do nieskończoności. Z tylu zielone pnącza tworzą niezwykłą konstrukcję.

Andrzej Strzelecki (+68 l.) tuż po rocznicy śmierci, doczekał się pięknego nagrobka na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Na płycie z czarnego granitu widnieje podobizna aktora. Na grobie wyryto również lampę i filiżankę. Całość uzupełnia odsłonięta kurtyna. 

Zobacz również: Jak powstawały groby znanych Polaków? Inspiracje komiksem, włosami i telewizorem

QUIZ. Nieżyjące legendy seriali PRL. "Alternatywy 4", "Jan Serce", "Czterej pancerni i pies"
Pytanie 1 z 20
Roman Wilhelmi w serialu "Alternatywy 4" grał:
Drogowskazy
O śmierci naszej powszechnej. DROGOWSKAZY
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      1. Now Playing
        Up NextO śmierci naszej powszechnej. DROGOWSKAZY
      2. Now Playing
        Up NextPolskie innowacje czyli "We did it in Poland". DROGOWSKAZY
      3. Now Playing
        Up NextNiszczycielska siła niepewności. DROGOWSKAZY
      4. Now Playing
        Up Next„Niedzielni” czyli poranne imprezy przy kawie. DROGOWSKAZY
      5. Now Playing
        Up NextO bobrach, suszy i walce człowieka z naturą. DROGOWSKAZY
      6. Now Playing
        Up NextPamięć o ludziach i świat którego już nie ma. DROGOWSKAZY
      7. Now Playing
        Up NextO skutecznej walce z bólem. DROGOWSKAZY
      8. Now Playing
        Up NextPrzemoc seksualna na imprezach. DROGOWSKAZY
      9. Now Playing
        Up NextMuzyka przeciw przemocy domowej. Dagadana łączy siły z Niebieską Linią. DROGOWSKAZY
      10. Now Playing
        Up NextDlaczego przestaliśmy ufać naturze? DROGOWSKAZY
      11. Now Playing
        Up NextCzy w Polsce da się żyć z pisania książek? DROGOWSKAZY
      12. Now Playing
        Up NextO doświadczeniach związanych z rakiem. DROGOWSKAZY
      13. Now Playing
        Up NextJak uwolnić się od słów rodziców? DROGOWSKAZY
      14. Now Playing
        Up NextO kredytobiorcach, którzy masowo wygrywają z bankami. DROGOWSKAZY
      15. Now Playing
        Up NextJak rozmawiać żeby się dogadać? DROGOWSKAZY
      16. Now Playing
        Up NextO rozmowie, która ratuje życie. DROGOWSKAZY
      17. Now Playing
        Up NextŻycie w cieniu traumy. DROGOWSKAZY
      18. Now Playing
        Up NextKatarzyna Glinka o kryzysie, psychoterapii i odzyskaniu siebie. DROGOWSKAZY
      19. Now Playing
        Up NextLena Khalid: Sahara Zachodnia, Islam i feminizm. DROGOWSKAZY
      20. Now Playing
        Up NextCzy Europa jest nadal bezpieczna? DROGOWSKAZY
      21. Now Playing
        Up NextO bezpieczeństwie seksualnym w podróży. DROGOWSKAZY

      Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki