Lider kultowego zespołu zniknął z mediów. Po dekadzie nieobecności opowiedział o wyniszczającej chorobie

2025-02-10 8:05

Aleksander "Olek" Klepacz, lider Formacji Nieżywych Schabuff, przez lata bawił Polaków takimi przebojami jak "Lato", "Da, da, da", czy "Ławka". Jednak od dłuższego czasu artysta unikał rozgłosu i niemal zupełnie zniknął z życia publicznego. Teraz po raz pierwszy opowiedział, co się z nim działo przez ostatnią dekadę.

Aleksander "Olek" Klepacz, lider Formacji Nieżywych Schabuff, znany z takich przebojów jak "Lato" czy "Ławka", od dekady zmaga się z depresją lekooporną. W programie "Halo, tu Polsat" artysta po raz pierwszy publicznie opowiedział o swojej chorobie i trudach codziennego życia z nią związanych.

Klepacz: "Samotność była przerażająca"

W programie "Halo, tu Polsat" Klepacz wyznał, że od 10 lat zmaga się z depresją lekooporną. Choroba sprawiła, że codzienne życie stało się dla niego nie do zniesienia.

Ta samotność była przerażająca, nie rozumiałem, co się ze mną dzieje, to była niechęć do życia, nie byłem w stanie poradzić sobie z prostymi rzeczami – np. wymiana opon w samochodzie powodowała u mnie stres nie do przejścia, nie byłem w stanie funkcjonować, wstać rano, przerastało mnie to. Wtedy ratowała mnie książka Tomka Jastruna, który dobrze znał ten stan

– opowiedział muzyk.

Powrót do życia dzięki nowatorskiej terapii

Muzyk przyznał, że leczenie farmakologiczne nie przynosiło rezultatów, a kolejne próby radzenia sobie z chorobą kończyły się niepowodzeniem. Dopiero dzięki terapii ketaminowej w łódzkim szpitalu im. Babińskiego udało mu się stopniowo odzyskać kontrolę nad życiem.

Ketamina to lek, który w przypadku lekoopornej depresji potrafi działać tam, gdzie inne metody zawiodły

– tłumaczył dr Tomasz Rudecki, ordynator Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespółu Opieki Zdrowotnej Szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi.

Czy Olek Klepacz wróci na scenę?

Choć lider Formacji Nieżywych Schabuff wciąż walczy z chorobą, jego fani mają nadzieję, że powróci do muzyki. Czy usłyszymy jeszcze nowe przeboje w jego wykonaniu? Sam artysta nie mówi "nie", choć na razie najważniejsze jest dla niego zdrowie i życie bez lęku.

Potrzebujesz pomocy? Nie jesteś sam!Jeżeli przeżywasz trudności lub chcesz pomóc osobie zagrożonej pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

800 70 2222 - CAŁODOBOWY - Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym800 12 12 12 - CAŁODOBOWY - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka116 111 - CAŁODOBOWY - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży116 123 - CAŁODOBOWY - Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych112 - CAŁODOBOWY - Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia

Super Express Google News
Autor:
Podadnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Depresja

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki