Zagrała w filmie o zamachu na "kata Warszawy". Zmarła na scenie w wieku 32 lat

2024-02-01 9:26

Bożena Kurowska żyła tylko 32 lata. Zmarła 16 września 1969 roku podczas występu w spektaklu w Teatrze Klasycznym w Warszawie. Przyczyny jej śmierci nigdy nie podano publicznie, nieoficjalnie mówiło się, że chorowała na białaczkę. Została pochowana na cmentarzu Bródnowskim. Jej największą rolą była postać Marty w filmie "Zamach" w reżyserii Jerzego Passendorfera z 1959 roku. Właśnie mija 80 lat od wydarzeń pokazanych w filmie.

Bożena Kurowska

i

Autor: Edward Hartwig -, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bożena Kurowska pochodziła z Łukowa. W 1958 roku ukończyła studia na Wydziale Estradowym PWST w Warszawie i związała się z Teatrem Klasycznym, gdzie grała aż do śmierci. Zdobyła nagrodę MFTv „Złota Praga” za rolę kobiecą w telewizyjnym filmie czechosłowackim "Dama", a za filmy ""Zamach oraz "Lotna" otrzymała nominacje do Złotych Kaczek. Bożena Kurowska zagrała także w pierwszym polskim serialu „Barbara i Jan”. Była żoną aktora Zbigniewa Walczaka. W jej grobie na Cmentarzu Bródnowskim pochowany jest tragicznie zmarły Jarosław Chociłowski (+24 l.), który zginął na Mont Blanc w Alpach. Co ciekawe 24-latek ma także symboliczną mogiłę na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.

Tragiczna śmierć młodych polskich aktorek. Niezapomniani

W "Zamachu" zagrała także Grażyna Staniszewska-Noszczyk (+81 l.), czyli słynna Danuśka z "Krzyżaków", czy tragicznie zmarły aktor Zbigniew Cynkutis (+48 l.), który zginął w wypadku samochodowym i został pochowany Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Grażyna Staniszewska została pochowana na Starych Powązkach w grobie swojego zaledwie 15-letniego wnuka, Szymona.

Były młode i piękne. Tragiczna śmierć polskich aktorek. Niezapomniani

Zamach na Franza Kutscherę

Franz Kutschera był austriackim zbrodniarzem nazistowskim, dowódcą SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Zwany był katem Warszawy. Do zamachu na jego życie doszło 1 lutego 1944 roku. Akcję wykonania wyroku śmierci w Al. Ujazdowskich w Warszawie przeprowadził oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej „Pegaz”. "Kat Warszawy" został skazany za masowe egzekucje Polaków w okupowanej Warszawie. Został on zatwierdzony przez Komendę Główną Armii Krajowej w porozumieniu z rządem Rzeczypospolitej Polskiej. Rozkaz likwidacji Franza Kutschery wydał gen. August Emil Fieldorf. Wcześniej ustalono tożsamość Kutschery, której dokonali Aleksander Kunicki ps. „Rayski” i Teodora Żukowska ps. „Milena”. 

Ślub ze zmarłym Kutscherą

W czasie uroczystości pogrzebowej 4 lutego 1944 w pałacu Brühla odbył się ślub nieżyjącego Franza Kutchery z Jane Lillian Steen, Norweżką, która była z nim w zaawansowanej ciąży. Pracowała ona jako pielęgniarka w niemieckim szpitalu wojskowym. Taką ceremonię przy otwartej trumnie nazywano ślubem junkierskim. "Kat Warszawy" został pochowany na cmentarzu Bohaterów, który Niemcy urządzili na Powązkach Wojskowych. W 1990 szczątki Kutschery wraz ze szczątkami ponad 2500 innych  poległych niemieckich żołnierzy w czasie wojny ekshumowano i przeniesiono na niemiecki cmentarz wojenny w Joachimowie-Mogiłach koło Skierniewic. Ze względu na popełnione zbrodnie jego nazwisko nie zostało umieszczone na cmentarnych tablicach nagrobnych.

Jane Lillian Kutschera (1918-1994) po wojnie wyszła ponownie za mąż, przyjęła nazwisko Rognskog. Zmarła w Norwegii w Kristiansund, Møre og Romsdal. Jej syn Franz Kutschera (1944-204), używał imienia Sepp. Był znanym alpinistą, w 1963 roku, jako pierwszy w historii zdobył górę Koh-e Keshni Khan w Hindukuszu (6745 m.n.p.m.). Potem był nauczycielem. Brat wdowy po Kutscherze, Hans, walczył w niemieckiej armii i zginął na froncie wschodnim. 

Groby uczestników słynnych akcji AK i polskich bohaterów "Wielkiej ucieczki"

Gdzie są pochowani znani Polacy?
Pytanie 1 z 15
Na którym cmentarzu pochowano Andrzeja Wajdę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki