Zmarł Andrzej Zaorski. Kim był? Nie żyje aktor i satyryk

2021-10-31 18:39

Tragiczna wiadomość w przededniu 1 listopada i dnia Wszystkich Świętych. W niedzielę, 31 października, zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Informację potwierdził jego brat, Janusz. Andrzej Zaorski miał 79 lat. Kim był? Z jakich ról i dzieł możemy go kojarzyć? Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Zobacz, kim był zmarły Andrzej Zaorski.

Nie żyje Andrzej Zaorski

i

Autor: PIOTR LISZKIEWICZ/SUPER EXPRESS Nie żyje Andrzej Zaorski

Tragiczna wiadomość. 31 października 2021 roku zmarł wybitny artysta, Andrzej Zaorski. Kim był? Jego role i dzieła wykraczają poza jedno pokolenie i poza deski teatrów, w których występował. Aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Miał 79 lat. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Zobacz, kim był Andrzej Zaorski.

Swoją drogę artystyczną zaczynał od teatru, ale związał się też z telewizją i radiem. Był współtwórcą wielu dzieł, które wykraczają poza jedno medium i poza jedno pokolenie odbiorców. Kim był? Andrzej Zaorski, straszy brat znanego reżysera Janusza Zaorskiego (74 l.), twórcy m.in. "Piłkarskiego pokera", w młodości był mężem aktorki Marii Tomaszewskiej (+26 l.). Para był małżeństwem bardzo krótko, do samobójczej śmierci aktorki w 1967 roku. Andrzej Zaorski miał 79 lat. Zostawił córkę Aleksandrę oraz wnuków Jana i Franciszka.

Andrezj Zaorski rozpoczął swoją przygodę artystyczną od ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1964 roku. W 65. debiutował na deskach Teatru Współczesnego. Występował w Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat, w kabaretach „U Lopka”, „Pod Egidą”, „Tu 60-tka” i „Kaczuch Show”. W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej) – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Zobacz też: Żona polskiego aktora popełniła samobójstwo. Potem stracił zięcia, znanego satyryka. Groby bliskich Andrzeja Zaorskiego [WIDEO]

Wszystkich Świętych 2021. Groby Gołasa, Krawczyka, Machalicy, Kowalewskiego. Niezapomniani

Zaorski występował w powieści radiowej „W Jezioranach”. W latach 1970-71 wraz z bratem Januszem, opracowywał radiowy Kabarecik Reklamowy. Współtworzył także scenariusz do jego debiutanckiego filmu „Na dobranoc” z 1970 r. W latach 1991–1993 współtworzył telewizyjny cykl „Polskie zoo”, jeden z najsłynniejszych programów w dziejach polskiej telewizji.

W 2004 r. przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się napisał. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 r. powieści „Ręka, noga, mózg na ścianie”. W 2012 r. „za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – przypomina PAP.

Sonda
Znasz twórczość Andrzeja Zaorskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki