Święta Bożego Narodzenia to radosny czas spędzany w gronie rodziny, okres przerwy świątecznej, w której mamy więcej czasu dla siebie. Jest to również dobra okazja na to, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o ludziach, którzy odeszli od nas właśnie w okresie świątecznym. Poniżej przytaczamy sylwetki znanych osób, które miały ogromny wpływ na polską kulturę i które zmarły w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Magik, czyli założyciel legendarnej grupy Paktofonika, 26 grudnia popełnił samobójstwo, wyskakując z okna swojego mieszkania w Katowicach. Piotr Łuszcz, bo tak brzmiało jego prawdziwe imię i nazwisko, udzielał się również w katowickiej grupie muzycznej "Kaliber 44". To najsławniejszy raper lat 90-tych, autor takich przebojów jak "Jestem Bogiem" czy "Plus i Minus" (nagranie video poniżej artykułu). W oparciu o jego biografię w 2012 roku powstał film "Jesteś Bogiem", który w czasie pierwszego tygodnia sprzedaży biletów pobił rekord popularności.
Tomasz Beksiński syn jednego z najbardziej znanych polskich malarzy końca XX wieku - Zdzisława Beksińskiego. Zafascynowany śmiercią dziennikarz muzyczny, felietonista, prezenter radiowy oraz tłumacz z języka angielskiego. To jemu zawdzięczamy tłumaczenie skeczów grupy Monty Pythona. Tomasz kilkakrotnie próbował odebrać sobie życie. Udaną próbę samobójczą przeprowadził 24 grudnia 1999 roku. Uważa się, że swoje odejście zapowiedział w pesymistycznym felietonie pt. "Tylko Rock", podsumowującym współczesną kulturę. Ciało syna znalazł Zdzisław Beksiński. Film biograficzny o rodzinie Beksińskich - "Ostatnia rodzina" - zaliczy swoją premierę w 2016 roku.
Maciej Kuroń zmarł nagle 25 grudnia 2008 roku w swoim domu w Izabelinie koło Warszawy. Przyczyną zgonu była ciężka niewydolność krążenia. Był świetnie znanym dziennikarzem, publicystą, kucharzem oraz prezenterem programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej. Po strajkach sierpnia 1980 roku i powstaniu Solidarności był inicjatorem powołania niezależnej organizacji studenckiej w Olsztynie. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany w Białołęce i bezpośrednio po tym relegowany z uczelni.
Krzysztof Krauze odszedł 24 grudnia 2015 roku. Wybitny reżyser, autor takich filmów jak: "Symetria", "Dług", "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela", "Papusza" i wielu innych. Był laureatem nagród Złote Lwy (dwukrotnie) i Orły (czterokrotnie). Ukończył PWSFTiT w Łodzi w 1976. Krauze przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową.
Stanisław Barańczak zmarł w wieku 64-lat, 26 grudnia 2014 roku. To jeden z największych poetów XX wieku. Najważniejszy twórca tzw. Nowej Fali oraz zaangażowany społecznie działacz Komitetu Obrony Robotników. W latach 80-tych wyjechał z kraju. Wykładał literaturę polską na wydziale slawistyki Harvard University w Cambridge. Jego ostatni tomik poezji pt. "Chirurgiczna precyzja" został wydany w 1998 roku