Zniszczony grób aktora "Ekstradycji". Straszne choroby znanych Polaków. (Nie)zapomniani WIDEO

2020-06-05 20:30

Trzecia część programu "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie" o strasznych chorobach, które zabrały nam gwiazdy polskiego filmu, telewizji i estrady. Tym razem groby takich sław jak: Anna German, Irena Jarocka, Danuta Rinn, Bogusław Mec, Jerzy Turek, czy też Zbigniew Zapasiewicz.

Anna German, grób Tadeusza Szymkowa i Irena Jarocka

i

Autor: mat. archiwalny (Nie)zapomniani. Znani, którzy zmarli na straszne choroby

Bogusław Mec (+65 l.) – piosenkarz i kompozytor znany z przeboju „Jej portret”.  Był także artystą plastykiem. Od 2001 roku chorował na białaczkę. W marcu 2012 roku, 4 dni przed śmiercią wystąpił w „Szansie na sukces”. Zmarł w Zgierzu i został pochowany na Cm. Doły w Łodzi.  Z żoną Marią miał córkę Luizę.

Jerzy Turek (+76 l.) – znakomity polski aktor znany z takich produkcji jak: „Gdzie jest generał”,  „Czterej pancerni i pies”, „Nie lubię poniedziałku”, „Nie ma mocnych”, „Alternatywy 4”, „Miś”, „Kogel-mogel”, „Złotopolscy”. Z żoną Bolesławą miał synów bliźniaków – Piotra i Pawła. Paweł zmarł w 1977 roku w wieku 13 lat. W lipcu 2009 roku Turek przeszedł udar mózgu i przez wiele miesięcy leżał w szpitalu. Zmarł 14 lutego 2010 roku i został pochowany w Kobyłce pod Warszawą.

Danuta Rinn (+70 l.) - właściwie Danuta Smykała – znana piosenkarka , która była także sporadycznie aktorką.  Do jej największych hitów należą „Gdzie ci mężczyźni”, „Tyle wdzięku”, „Wszystkiego najlepszego” i „Na deptaku w Ciechocinku”, który śpiewała razem z mężem Bogdanem Czyżewskim (86 l.), z którym później się rozwiodła.  Karierę muzyczną rozpoczęła jako… pianistka, akompaniując  artystom w krakowskim oddziale Polskiego Radia. Jako piosenkarka zadebiutowała w Teatrze na Wozie i kabarecie Centuś. Jako aktorka wystąpiła m.in. w takich produkcjach jak : „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Adam i Ewa” i „Samo życie”. Pojawiała się także w reklamach.  Była również matką chrzestną znanej prezenterki Kingi Rusin (49 l.). Danuta Rinn podupadła na zdrowiu i od 2002 roku mieszkała w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Artystka zmarła w 2006 roku na powikłania cukrzycowe i została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie.

Na powikłania cukrzycowe zmarł także Robert Leszczyński (+48 l.), znany dziennikarz i krytyk muzyczny, juror talent-show „Idol”.  Leszczyński ze związku z aktorką Alicją Borkowską (51 l.) miał dwie córki – Vesnę (16 l.), która przejawia talent aktorki i wokalny oraz Paulinę (13 l.). Po latach wyszło na jaw, że jest także ojcem Keiry (13 l.) z romansu z Mają Korpałą. 1 kwietnia 2015 roku dziennikarz został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. By wyjaśnić okoliczności śmierci prokuratura zleciła sekcję zwłok, która wykazała niewydolność wielonarządową wywołaną nieleczoną cukrzycą.  Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kwatera HII-9-18).

Marek Frąckowiak (+67 l.) – aktor znany z ról w takich produkcjach jak:  „07 zgłoś się”, „Alternatywy 4”,  „C.K. Dezerterzy”, czy „Psy”.  Od 2013 roku chorował na nowotwór kręgosłupa. Mimo choroby pojawiał się publicznie na salonach. Jego żoną była aktorka Ewa Złotowska znano jako głoś Pszczółki Mai. Aktor zmarł w 2017 roku i został pochowany na cmentarzu  w Podkowie Leśnej pod Warszawą.

Tadeusz Szymków (+50 l.)  – aktor znany z  „Rozmów kontrolowanych”, „Krolla”, „Psów”, „Ekstradycji 3” i „Gliny”. Osobą aktora inspirowany jest film „Żyć nie umierać” (2015) z główną rolą Tomasza Kota. Szymków zmarł na raka pęcherza w 2009 roku. Aktor został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.  Niestety zdjęcie nagrobne aktora jest zniszczone.

Byli gwiazdami w PRL-u. Zmarli na straszne choroby. Tak wyglądają ich GROBY (Nie)zapomniani WIDEO

Krzysztof Zaleski (+60 l) – aktor i reżyser teatralny, mąż Marii Pakulnis (64 l.) , z którą miał syna Jana.  Do najbardziej znanych jego ról należą te w filmach i serialach: „Konsul”, „Zmiennicy”, czy „Samowolka”. Krzysztof Zaleski zmarł na guza mózgu  i został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Na guza mózgu – glejaka, zmarła także Irena Jarocka (+65 l.). Piosenkarka zadebiutowała w 1965 roku w klubie „Rudy kot” w Gdańsku. W latach 1969-1973 przebywała na stypendium w Paryżu, gdzie szkoliła swój głos. W czasie pobytu we Francji popadła w depresję i miała próbę samobójczą – wspominała kiedyś Helena Majdaniec (60 l.), piosenkarka, która przebywała z Jarocką w Paryżu. Piosenkarka  znana była z takich przebojów jak: „Gondolierzy znad Wisły”,  „Wymyśliłam Cię”, „Odpływają kawiarenki” i „Motylem jestem”. Była dwukrotnie zamężna, z kompozytorem Marianem Zacharewiczem (1972-1978) i informatykiem i wykładowcą Michałem Sobolewskim (73 l.), z którym przez wiele lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Para miała córkę Monikę (ur. 1982). Jarocka w 1976 roku uległa bardzo groźnemu wypadkowi samochodowemu. Trafiła do szpitala Wolskiego, gdzie operował ją prof. Zbigniew Religa.  Irena Jarocka zmarła w styczniu 2012 roku i została pochowana w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie.

Maleńki grób aktora "M jak miłość". Gwiazdy zmarłe na straszne choroby. (Nie)zapomniani WIDEO

Halina Dobrowolska (+69 l.) – aktorka znana z jej ostatniej roli – Marii Lubicz w telenoweli „Klan”.  Dobrowolska zmarła w wyniku choroby nowotworowej i została pochowana w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.

Na najstarszej warszawskiej nekropolii spoczywają także szczątki Czesława Niemena (+64 l.). Artysta znany z takich przebojów jak: „Dziwny jest ten świat”, „Wspomnienie”, „Sen o Warszawie”, „Obok nas” czy „Pod papugami” , urodził się jako Czesław Wydrzycki w małej miejscowości Stare Wasiliszki na dzisiejszej Białorusi. Przygodę z muzyką rozpoczął w Grodnie. Do Polski wyemigrował dopiero w 1958 roku podczas ostatniej fali przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.  Osiadł w Gdańsku, gdzie śpiewał w kabarecie i klubie Żak.  Jako 19-latek wziął ślub z Marią Klauzunik, z którą miał córkę Marię (ur. 1960). Drugą żoną Niemena była modelka Małgorzata Niemen (65 l.), z którą miał Natalię (44 l.) i Eleonorę (43 l.), które zostały piosenkarkami. Czesław Niemen miał także romans z włoską piosenkarką Faridą (74 l.).   Czesław Niemen oprócz śpiewania zajmował się także projektowaniem okładek płyt, pisaniem tekstów, komponowaniem i graniem na różnych instrumentach. Był także wegetarianinem. Piosenkarz zmarł  w Centrum Onkologii w Warszawie na nowotwór układu chłonnego, który długo leczył metodami naturalnymi. Czesław Niemen został pochowany w katakumbach na Starych Powązkach. Przy jego grobie fani ułożyli specjalny ołtarzyk.

Anna German (+46 l.) – piosenkarka urodzona w Urgenczu w Uzbekistanie, dokąd trafił jej ojciec Eugen uciekając przed NKWD ze Związku Radzieckiego. To tam poznał matkę Anny – Irmę z domu Mertens. Oboje małżonkowie mieli korzenie menonickie.  Ojciec Anny German został rozstrzelany w 1938 roku, o czym rodzina dowiedziała się dopiero 1956 roku, kiedy osiadła we Wrocławiu. Piosenkarka miała brata Fryderyka, który zmarł w 1940 roku w wieku zaledwie 2 lat na szkarlatynę. W 1942 roku matka German wyszła za mąż za Hermana Gernera, polskiego tłumacza i pisarza pochodzenia żydowskiego, który używał w Polsce występował jako Henryk Krzeczkowski (+64 l.). Dzięki uzyskaniu polskiego obywatelstwa, Irmina razem z córką i matką Anną Friesen, która była adwentystką dnia siódmego, przeprowadziły się do Wrocławia. Tam German skończyła geologię na Uniwersytecie Wrocławskim i poznała męża, Zbigniewa Tucholskiego, z którym miała syna Zbyszka (45 l.), znanego naukowca i historyka techniki. Anna German karierę wokalną rozpoczęła w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Do jej największych przebojów należą „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki” i „Być może”. Była wielką gwiazdą w Związku Radzieckim i we Włoszech, gdzie w 1967 roku uległa groźnemu wypadkowi na Autostradzie Słońca. Dojście do zdrowia zajęło jej trzy lata. Niestety w połowie lat 70.. zachorowała na nowotwór. W 1980 roku po powrocie z Australii wykryto u niej mięsaka kości. Artystka zaczęła wówczas pisać psalmy do Boga, trzy miesiące przed śmiercią przyjęła chrzest adwentystyczny. Zmarła w sierpniu 1982 roku w szpitalu na ul. Szaserów w wieku zaledwie 46 lat i została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Zbigniew Zapasiewicz (+65 l.) – aktor znany z takich filmów jak: „Barwy ochronne”, „Akcja pod Arsenałem”, „Polskie drogi”, „Psy, „C.K. Dezerterzy” i „Persona non grata”. Czterokrotnie żonaty: z aktorkami Mirosławą Dubrawską (+82 l.), Iwoną Słoczyńską (82 l.), Krystyną Maciejewską (87 l.) i Olgą Sawicką (59 l.). Jego ojciec Zbigniew ożenił się z Marią z Kreczmarów. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat w 1937 roku (kw. 99/1/16). Wujami aktora byli Jan (+64 l.) i Jerzy (+83 l.), znani twórcy teatralni. Zbigniew Zapasiewicz o tym, że choruje na raka wątroby dowiedział się 5 dni przed śmiercią.  Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Niezapomniani - straszne choroby cz. 3

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki