Groby najbogatszych Polaków
Groby najbogatszych Polaków
Groby najbogatszych Polaków
Grób Jana Kulczyka w cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu
foto: SUPER EXPRESS
Groby najbogatszych Polaków
Jan Kulczyk (1950 - 2015) - od 2002 roku znajdował się na 1 miejscu rankingu najbogatszych Polaków. Kapitał na biznes otrzymał od ojca Henryka (1925–2013), który pieniędzy dorobił się na interesach w Niemczech. Kulczyk fortunę zbił na sprzedaży samochodów, telekomunikacji, na ubezpieczeniach, branży paliwowej, infrastrukturze i budownictwie. Do 2006 roku był żonaty z Grażyną Kulczyk, z którą miał dwoje dzieci - córkę Dominikę i syna Sebastiana. Był także w długoletnim związku z Joanną Przetakiewicz, twórczynia znanej marki odzieżowej. Zmarł 29 lipca 2015 roku. w Wiedniu po nieudanym zabiegu kardiologicznym . Został pochowany na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu w grobie rodzinnym. Mogiłę zdobią przepiękne dwie rzeźby autorstwa Igora Mitoraja, które mogą być warte nawet kilkaset tysięcy złotych. Jego majątek szacowano na ponad 15 mld złotych. Dawało mu to 418 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.
foto: Andrzej Lange/SUPER EXPRESS
Groby najbogatszych Polaków
Grób Aleksandra Gudzowatego na Cm. Prawosławnym na warszawskiej Woli
foto: Maciej Gąsiorowski/SUPER EXPRESS
Groby najbogatszych Polaków
Aleksander Gudzowaty (1938-2013) - biznesmen, który dorobił się na handlu gazem. Ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim, dzięki czemu zaczął reprezentować łódzki przemysł włókienniczy w Moskwie. Będąc w Rosji nawiązał kontakty z branżą gazową. Stworzona przez niego spółka Bartimpex pośredniczyła z rosyjskim Gazpromem w sprowadzaniu gazu ziemnego dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Polska strona robiła to w w zamian za żywność i artykuły przemysłowe. Gudzowaty na przełomie XX i XI wieku uznawany był za najbogatszego Polaka. W 2008 roku jego majątek szacowano na 3,7 mld złotych dając mu 9. miejsce na liście najbogatszych Polaków. Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 roku i został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli obok ojca Eliasza i matki Aleksandry. Msza żałobna odbyła się w kościele katolickim św. Anny w Zaborowie. Jeszcze za życia Gudzowaty obok grobów rodzinnych postawił dużą kaplicę ekumeniczną. Król gazu spoczywa na tym samym cmentarzu, co ostatni król cyganów - Rudolf Kwiek (zrzekł się tytułu w 1946 roku), król herbaty Wsiewowłod Istomin i król kawioru Mikołaj Szelechow. Gudzowaty miał syna Tomasza, znanego fotografa i syna Michała, z drugą żoną Danutą Korycką. W chwili śmierci jego majątek szacowano na 1,5 mld złotych. Miał m.in. posiadłość Mariewo pod Warszawą wartą ok 100 mln zł, wielomilionową posiadłość na Lazurowym Wybrzeżu i stadninę koni arabskich.
foto: SUPER EXPRESS
Groby najbogatszych Polaków
Kaplica rodziny Gudzowatych na Cm. Prawosławnym w Warszawie
foto: Maciej Gąsiorowski/SUPER EXPRESS
Groby najbogatszych Polaków
Barbara Piasecka-Johnson (1937 - 2013)- Najbogatsza Polka. Jej majątek szacowano na 3 mld dolarów. Fortuny dorobiła się dzięki małżeństu z J. Seward Johnson (1895-83) właścicielowu koncernu Johnson & Johnson. Była jego trzecią żoną, a wcześniej kucharka i pokojówką jego drugiej żony. Zgodnie ze swoim wykształceniem została także kuratorem kolekcji dzieł sztuki. Po odziedziczeniu po śmierci męża 350 mln dolarów powiększyła swój majątek prawie 10 krotnie. Magazyn "Forbes" w 2001 roku umieścił ją na liście 20 najbogatszych kobiet na świecie. Do Polski wróciła po trwającej ponad 50 latach emigracji. Osiadła w Sobótce pod Wrocławiem. Pochowana na cm. św. Wawrzyńca we Wrocławiu.
foto: EAST NEWS
Grób Barbary Piaseckiej-Johnson
Grób Barbary Piaseckiej-Johnson na cm. św. Wawrzyńca we Wrocławiu
foto: Tomasz Golla/Super Express
Groby najbogatszych Polaków
Jan Wejchert (1950-2009) - przedsiębiorca, współzałożyciel ITI i telewizji TVN. Jego majątek szacowano na 3,6 mld złotych, na dwa lata przed śmiercią dawało mu 8 miejsce wśród 100 najbogatszych Polaków. Wejchert od 1993 roku chorował na białaczkę. Biznesmen zmarł z powodu niewydolności serca wywołanej sepsą. Z żoną Aldoną miał 5 dzieci. Został pochowany w grobowcu na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie.
foto: SUPER EXPRESS
Groby najbogatszych Polaków
Grób Jana Wejcherta na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie
foto: WIKIPEDIA
Groby najbogatszych Polaków
Mieczysław Wilczek (1932-2014) - przedsiębiorca i autor patentów. Minister Przemysłu w rządzie Mieczysława Rakowskiego. Autor ustawy dającej swobodę gospodarczą pod koniec PRL-u. W czasie okupacji pasł krowy. Nauczył się wówczas czytać i pisać. Po wojnie w rok ukończył podstawówkę. Skończył chemię i prawo.Wynalazca proszku IXI, przez co nazywano go Panem Proszkiem. Hodował także 10 tysięcy perliczek, produkował krem do twarzy, paszę z odpadów i miał przetwórstwo mięsne. Dzieki sprzedażowi produktów do ZSRR był jednym z najbogatszych Polaków. W 2014 roku popełnił samobójstwo wyskakując z okna w mieszkaniu na Saskiej Kępie w Warszawie. Powodem był stan zdrowia - choroba nowotworowa. Pochowany w skromnym grobie w kolumbarium na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
foto: EAST NEWS
Groby najbogatszych Polaków
Grób Mieczysława Wilczka w kolumbarium na Powązkach Wojskowych w Warszawie
foto: WIKIPEDIA
Groby najbogatszych Polaków
Mariusz Łukasiewicz (1960-2004) - założyciel Lukas Banku i Euro Banku zmarł w wieku 44 lat na zawał serca. Jego majątek szacowany był na 400 mln złotych. Pochowany na cmentarzu Świętej Rodziny we Wrocławiu.Majątkiem zarządza teraz jego 26-letni syn Edgar. Tym samym stając się jednym z najbogatszych Polaków przed 30-tką.
foto: Super Express
Grób Mariusza Łukasiewicza
Grób Mariusza Łukasiewicza na Cm. św. Rodziny we Wrocławiu
foto: Tomasz Golla/Super Express
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...