10 lipca - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
10 lipca - „Gazeta Świąteczna” publikuje pierwszy wywiad z Bronisławem Komorowskim po wygranych wyborach prezydenckich. Prezydent-elekt deklaruje: „Krzyż przed Pałacem Prezydenckim to symbol religijny, więc zostanie we współdziałaniu z władzami kościelnymi przeniesiony w inne, bardziej odpowiednie miejsce”. Po tej wypowiedzi Bronisława Komorowskiego po raz pierwszy słyszymy sprzeciwy obrońców krzyża. Zapowiadają, że będą walczyć o pozostawienie krzyża pod Pałacem.
Źródło: Tomasz Radzik
Powiększ zdjęcie
21 lipca - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
21 lipca - Decyzja zapadła. Symboliczny krzyż, który po 10 kwietnia harcerze ustawili przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony. Krzyż stanie w Kościele Akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Dwa dni później, 23 lipca uzgodniono, że przenosiny nastąpią 3 sierpnia, a dwa dni później pielgrzymi zaniosą go na Jasną Górę.
Źródło: archiwum se.pl
2 sierpnia - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
2 sierpnia - Obrońcy krzyża w bojowych nastrojach. Zapowiadają, że jutro będą walczyć o pozostawienie krzyża przed Pałacem, choćby miało dojść do rozlewu krwi. Postanowili pilnować krzyża przez całą noc, aż do godziny 13:00 następnego dnia, na kiedy to zaplanowano przenosiny krzyża.
Źródło: Wojciech Leszkiewicz
Powiększ zdjęcie
2 sierpnia - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
Noc z 2 na 3 sierpnia - Grupka najwytrwalszych obrońców krzyża postanowiła koczować przy krzyżu przez całą noc, jutro do 13:00 i tak długo, na ile wystarczy im sił. Całodobowe warty mają być prowadzone także w następnych dniach i tygodniach.
Źródło: Piotr Piwowarski
3 sierpnia - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
3 sierpnia - Na godzinę 13:00 zaplanowano rozpoczęcie uroczystego przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego do akademickiego kościoła św. Anny przy Placu Zamkowym. Pod samym krzyżem pozostali tylko ci, którzy pilnowali go przez całą noc. Tłum demonstrantów stojących za kordonem strażników miejskich i rozstawionymi barierkami próbował je sforsować. Doszło do przepychanek, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Niektórzy awanturnicy zostali powstrzymani siłą.
Źródło: Tomasz Radzik
3 sierpnia - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
3 sierpnia - Nowy szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski ogłasza decyzję: na razie krzyż zostaje pod Pałacem. Nie wiadomo, czy i kiedy zostanie przeniesiony do kościoła św. Anny. 1:0 dla obrońców krzyża, którzy obtrąbiają swój wielki sukces.
Źródło: Piotr Kowalczyk
12 kwietnia - Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach
12 kwietnia – Dzielni harcerze wykonują ogromną pracę przed Pałacem Prezydenckim. Od dnia katastrofy pomagają ustawiać tysiące zniczy. Chcą oddać swój własny hołd zmarłemu prezydentowi – w miejscu żałoby na Krakowskim Przedmieściu ustawiają krzyż z tabliczką, na której zamieścili apel o postawienie przed Pałacem pomnika upamiętniającego tragedię.
Źródło: Tomasz Radzik
Obrońcy krzyża przed Pałacem Prezydenckim
Źródło: Wojciech Leszkiewicz
Historia krzyża z Krakowskiego Przedmieścia w obrazkach (GALERIA)
Źródło: Marcin Smulczyński/Michał Dzida
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...