Loża Dżentelmenów
Loża Dżentelmenów
Loża Dżentelmenów
Loża Dżentelmenów to zespół pasjonatów i koneserów dóbr luksusowych zajmujący się dostarczaniem elitarnych i unikatowych whisky wymagającym Klientom i Koneserom smaku.
foto: materiały prasowe
Loża Dżentelmenów
Loża Dżentelmenów specjalizuje się w budowie kolekcji rzadko spotykanych alkoholi. Najcenniejszymi trunkami ze swoich magazynów dzielą się z nami zarówno najpotężniejsze koncerny, jak również rodzinne destylarnie. Z nami zdobędziesz prawdziwe „białe kruki” i zbudujesz kolekcję, która może być dumą dla każdego smakosza i wielbiciela whisky.
foto: materiały prasowe
Loża Dżentelmenów
TOBERMORY 1995. Destylarnia Tobermory znajduje się na wyspie Mull, nieco na północ od dwóch innych wysp słynących ze swych whisky - Islay i Jura. Założona została w roku 1795, w małej miejscowości rybackiej, zwanej wówczas Ledaig (stąd nazwa drugiego rodzaju whisky produkowanej w tym zakładzie). Jej historia to długie okresy przestoju, poprzetykane krótkimi zrywami produkcyjnymi, po których znowu destylarnię zamykano. Wiązało się to z nader częstymi i licznymi zmianami właścicieli destylarni. Na przykład, produkcja w Tobermory kompletnie zamarła na okres od 1930 do 1972 roku, kiedy to produkcję wznowiono. Jednak po to tylko, by ją ponownie zamknąć w 1975 roku. W tym krótkim czasie destylarnia dysponowała własnymi magazynami na terenie wyspy, przez co charakter dojrzewanej tam whisky zyskiwał na złożoności, a notowania Tobermory u koneserów były wysokie. Destylarnia została uruchomiona ponownie na przełomie 1989 i 1990 roku. Jednak zanim to nastąpiło sprzedano magazyny celne destylarni i zaadaptowano je na mieszkania. Od tej pory whisky Tobermory leżakuje w magazynach innej destylarni należącej do Burn Stewart, Deanston - nieco na północ od granicy między Lowlands a Highlands. Nasza beczka whisky Tobermory jest wydestylowana w 1995 roku pochodzi z beczki po sherry i ma blisko 23 lata (brakuje jej 3 miesięcy do pełnego rocznika). Jest niezwykle skomplikowana z doskonałym balansem przedstawiciela stylu sherry. Zdobyła wielkie uznanie wśród specjalistów. Destylacja 1995 Butelkowanie 2018 Moc: 51,6 % ABV typ beczki: Sherry hogshead 205 butelek na świecie.
foto: materiały prasowe
Loża Dżentelmenów
Craigellachie 2008. Craigellachie (wym. "krej'gelaki") to przede wszystkim nazwa niewielkiej miejscowości położonej tuż obok najważniejszego chyba w Speyside skrzyżowania dróg łączących Elgin z Dufftown oraz Keith z Grantown, nad samym brzegami rzeki Spey, tuż obok słynnego mostu Telford Bridge. Właśnie w Craigellachie rzeka Fiddich wpada do Spey. Destylarnia stoi przy samej drodze wiodącej do Dufftown, a nowoczesna, oszklona hala alembików, której ogromne okna wychodzą na drogę robi imponujące wrażenie. Destylarnia założona została w roku 1888 przez Petera Mackie, tego samego, któremu zawdzięczamy rozwój Lagavulin, a także powstanie blendu znanego na całym świecie pod nazwą White Horse. Do dnia dzisiejszego zresztą podstawowym przeznaczeniem whisky z Craigellachie są przeróżne blendy, w tym głównie właśnie White Horse opracowany przez Niespokojnego Piotra, bo tak nazywano założyciela destylarni. Poza typową, tradycyjną wieżyczką byłej suszarni słodu uwieńczoną charakterystyczną pagodą, destylarnia Craigellachie sprawia wrażenie bardzo nowoczesnego zakładu. W rzeczywistości, obecny wygląd destylarni pochodzi z roku 1965, kiedy to ówczesny właściciel, firma White Horse Distillers, dokonała ostatniego gruntownego remontu zakładu. Wówczas to na głównej ścianie hali alembików pojawił się dumny napis z nazwą firmy. Była to znamienna praktyka w czasach kiedy największy nacisk kładziono na produkcję i sprzedaż blendów. Jeszcze do niedawna na budynku destylarni tak znanej z produkcji single malts jak Lagavulin również widniała napis "The House of White Horse". Z nastaniem ery whisky słodowej ta praktyka musiała się zmienić. Tymczasem w przypadku Craigellachie zmienił się przede wszystkim właściciel, tak więc tam gdzie niegdyś widniał napis "White Horse Distillers", teraz widnieje dumnie nazwa firmy John Dewar & Sons, a zaraz obok znajduje się nazwa destylarni. A nasza whisky? Wybraliśmy whisky z beczki po sherry skąd mamy intensywny aromat owoców kolonialnych, fig, daktyli, rodzynek, czekolady a nawet kawy z mlekiem. Pomimo znakomitej i aromatycznej beczki oraz oryginalnej mocy beczki 58,5 % to nadal delikatne stare poczciwe Speyside :) Destylacja 2008 Butelkownie 2018 Typ beczki: Sherry butt Moc 58,5 % ABV 252 butelki na świecie Cena 420 złotych.
foto: materiały prasowe
Loża Dżentelmenów
Benromach 2008. Destylarnia Benromach została założona w 1898 roku na obrzeżach niewielkiego miasteczka Forres w północnej części Speyside. Obecnie jest to najmniejsza gorzelnia w regionie. Jako jedna z niewielu w Szkocji znajduje się od dwudziestu lat, w rękach prywatnej firmy Gordon&MacPhail mającej ponad 120 letnie doświadczenie w butelkowaniu i finiszowaniu whisky. Destylowany w Benromach trunek odzwierciedla klasyczny dla Speyside, lekko dymny i owocowy charakter whisky sprzed lat 60-tych ubiegłego wieku. Do produkcji wykorzystywany jest tutaj średnio zatorfiony słód jęczmienny zawierający 8-12 ppm fenoli. Nasza whisky Benromach 2008 selected for Loża Dżentelmenów to właśnie kwintesencja "old school" whisky. Dym, owocowość i słodycz pochodząca z first fill bourbon barrel walczą w niej o prym. Whisky o mocy beczki 59,8 %. Destylacja 2008 Butelkowanie 2018 Typ beczki: first fill Bourbon barrel Moc: 59,8% ABV 226 butelek na świecie Cena 420 złotych.
foto: materiały prasowe
Loża Dżentelmenów
Inchmurrin 2003. Tym razem wybór Loży Dżentelmenów padł na scotch whisky single malt Inchmurrin wytwarzaną w destylarni Loch Lomond w szkockim regionie Highland, nad pięknym jeziorem Lomond. Inchmurrin to nazwa największej wyspy na tym jeziorze, która zdążyła wpisać się w historię Szkocji. Na tej wyspie stoją ruiny kaplicy z VII wieku, w której przysięgę na wierność Szkocji składał sam Robert de Bruce. Na niezwykłość tej whisky składa się też fakt, iż jest ona wytwarzana w unikatowym kotle destylacyjnym typu Inchmurrin. Dodatkowym atutem whisky z tej destylarni jest posiadanie przez nią własnego zakładu bednarskiego który skupuje i przygotowuje beczki do starzenia whisky. Wielką przewagą nad konkurencją jest posiadanie w dzisiejszych czasach rezerw dobrych beczek, kiedy inni walczą o każdą sztukę na wolnym rynku. Nasz wybór padł na whisky z 2003 roku, który przez ostatnie 12 miesięcy leżakowała w beczce po Sauternes więc bogactwo, słodycz i owocowość naszej whisky jest zapewnione. Rozmiar beczki to hogshead czyli 250 litrów po tylu latach udało się napełni 292 butelki butelek 0,7. Whisky zabutelkowaliśmy z mocą beczki czyli w tym wypadku 53,5 % alc. Whisky jest butelkowana bez filtracji na zimno i o kolorze naturalnym, co podnosi jej wartość kolekcjonerską. Piękne opakowanie - butelka i tuba podkreśla wyjatkowość tej whisky. Destylacja 2003 Butelkowanie 2018 Typ beczki: Bourbon hogshead Finisz: 12 miesięcy first fill sauterness Moc: 53,5 % ABV 292 butelki na świecie Cena 520 złotych.
foto: materiały prasowe
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...