Twierdza Modlin
Jeśli planujesz spacer połączony z odkrywaniem historii - Twierdza Modlin jest dla Cibie. Można wybrać się tu samemu lub z całą rodziną. To idealne miejsce dla fanów historii. Znajduje się tu jedna z najlepiej zachowanych i największych twierdz w kraju. Zbudowany na polecenie samego Napoleona system fortów odkrywa swoje tajemnice przed odwiedzającymi, na których czeka aż 10 oryginalnych sposobów zwiedzania. Można się tu natknąć także na także figurkę Baśki Murmańskiej. Jeśli myślicie o bohaterskiej kobiecie, to nic bardziej mylnego. Baśka, była białą niedźwiedzicą. Została wytresowana przez jednego z kaprali, z czasem zamieszkała w twierdzy i miała okazję salutować samemu Józefowi Piłsudskiemu! Dziś figurki Baśki ustawione są przy szlaku przygotowanym specjalnie dla dzieci.
Czas dojazdu: 35 min samochodem lub ok 1 godz. KM z Warszawy.
Puszcza Kampinoska
Jeśli chcesz zamienić betonowe miasto na piękne okoliczności przyrody, ale nie chcesz spędzać pół dnia w trasie wybierz Kampinos! Spacer w Puszcz Kampinoskiej jest wyjątkowy o każdej porze roku. To polski ewenement na skalę światową – chyba nigdzie indziej tak obszerny i cenny obszar leśny nie sąsiaduje bezpośrednio z miejską metropolią. Różnorodność fauny i flory Puszczy Kampinoskiej zadowoli każdego miłośnika przyrody i wzbogaci każdą wędrówkę. Rośnie tu wiele rzadkich lub wręcz obcych dla tej części Polski gatunków, jak na przykład pochodząca z Ameryki Północnej sosna Banksa, wprowadzona dla utrwalenia wydm. Dodatkowo szacuje się, że może tutaj występować aż połowa, czyli około 16,5 tysiąca rodzimych gatunków zwierząt, w tym 31 gatunków komarów, które na szczęście w tym okresie zimują na dnie zbiorników wodnych.
Czas dojazdu: od granicy Warszawy ok. 30 minut, z centrum miasta ok. godziny jazdy samochodem lub transportem publicznym.
Rezerwaty Na Torfach i Bagno Całowanie
Atrakcyjna jest już sama nazwa - Bagno Całowanie - prawda, że to uroczy oksymoron? Spacer po tych rezerwatach wciąga. Pierwszy obejmuje jezioro Torfy o powierzchni aż 7 ha i otaczające je podmokłe lasy. Drugi to teren największego torfowiska na Mazowszu. Oba rezerwaty, to jedne z najciekawszych miejsc Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Bez obaw, dzikie torfowiska można wygodnie zwiedzać dzięki specjalnym kładkom spacerowym wykonanym z drewna.
Czas dojazdu: ok. 35 minut samochodem lub 1 godz. 15 minut autobusem i pociągiem z Warszawy
Konstancin-Jeziorna
Kolejne miejsce w naszym zestawieniu, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Sekret popularności tej destynacji wśród mieszkańców Warszawy tkwi w źródłach wód mineralnych. Ale tężnia solankowa to nie wszystko, co jedyne na Mazowszu miasto-uzdrowisko ma do zaoferowania. Oprócz tego mnóstwo wrażeń zapewnią gęste lasy, piękne krajobrazy oraz liczne trasy tematyczne. Do wyboru jest wiele ścieżek, między innymi szlakiem spacerów Stefana Żeromskiego czy śladem artystów dawnego Konstancina. Miasto przed wojną gościło bowiem wielu przedstawicieli ówczesnych elit, w tym malarzy, rysowników oraz rzeźbiarzy.
Czas dojazdu: ok. 40 minut samochodem lub 50 minut transportem publicznym z Warszawy
Otwock
Powiat otwocki pokrywa aż 30% lasów, a łagodny mikroklimat z dużą liczbą słonecznych dni gwarantuje udany spacer. Główną atrakcją trasy wzdłuż linii otwockiej, obejmującej większość warszawskiej dzielnicy Wawer i część powiatu otwockiego, są tzw. świdermajery, czyli piękne, charakterystyczne, drewniane wille. „Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała w tej ilości i rozmaitości” – tak pisał o nich Bolesław Prus. Inspiracją dla stworzenia świdermajerów była architektura alpejskich schronisk i rosyjskich daczy. Choć lata świetności mają już raczej za sobą, wciąż warto je zobaczyć.
Czas dojazdu: ok. 35 minut samochodem lub 30 minut pociągiem z Warszawy