NOWY RZĄD Donalda Tusk: skład nowego rządu
Donald Tusk przedstawił skład nowego rządu, podał nazwiska wszystkich 19 ministrów. Niespodzianki? Jarosław Gowin został ministrem sprawiedliwości, Joanna Mucha ministrem sportu, a Bartosz Arłukowicz zajmie się resortem zdrowia. Kto pożegnał się z rządem? Kogo Tusk wybrał do składu nowego rządu?
Nowy rząd Donalda Tuska - premier podał NAZWISKA
Ministrowie, którzy ZOSTALI W RZĄDZIE:
- minister gospodarki i wicepremier - Waldemar Pawlak- minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski- minister finansów - Jacek Rostowski- minister kultury - Bogdan Zdrojewski- minister rolnictwa - Marek Sawicki- minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska- minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka- minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak
NOWI MINISTROWIE rządu Donalda Tuska:
- minister skarbu państwa - Mikołaj Budzanowski- minister sprawiedliwości - Jarosław Gowin- minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz- minister administracji i cyfryzacji - Michał Boni- minister spraw wewnętrznych - Jacek Cichocki- minister edukacji narodowej - Krystyna Szumilas- minister środowiska - Marcin Korolec- minister sportu - Joanna Mucha- minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - Sławomir Nowak- minister zdrowia – Bartosz Arłukowicz
foto: archiwum se.pl
minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak
Ministrem Obrony Narodowej zostaje Tomasz Siemoniak, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej przejął resort obrony po Bogdanie Klichu.
foto: East News
szef Kancelarii Premier i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów – Tomasz Arabski
Obsada stanowiska szefa Kancelarii Premiera do ostatniej chwili była niewiadomą. Tzw. ministrem bez teki zostanie Tomasz Arabski.
foto: East News
minister gospodarki i wicepremier - Waldemar Pawlak
W przypadku Waldemara Pawlaka wszystkie wątpliwości rozwiała zapowiedź utrzymania koalicji PO - PSL. Teka wicepremiera i ministerstwo gospodarki zostają w rękach Ludowców.
foto: East News
Donald Tusk
Donald Tusk ujawnił skład swojego gabinetu. Osiem nazwisk pozostało niezmiennych, 11 ministrów zostało wymienionych. Wśród ministrów są tylko 4 kobiety. Największe niespodzianki? Jarosław Gowin w roli ministra sprawiedliwości i Joanna Mucha jako nowy minister sportu.
foto: archiwum se.pl
minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski
Radosław Sikorski w nowym rządzie utrzyma swój urząd. Tusk nie ma do niego większych zastrzeżeń. Sikorski zawodu jest dziennikarzem i politologiem. Ukończył studia w Wielkiej Brytanii. Był wiceministrem MON w rządzie Jana Olszewskiego i podczas rządów PiS. W latach 1998–2001 w rządzie Jerzego Buzka był wiceministrem spraw zagranicznych.
foto: East News
minister finansów - Jacek Rostowski
Jacek Rostowski ma pozostać na stanowisku ministra finansów. Przed jednym z najbardziej zaufanych ludzi Tuska stoi poważne zadania - ma znaleźć receptę na uratowanie finansów Polski przed szalejącym w Europie kryzysem. Z wykształcenia ekonomista. Studiował na najlepszym uczelniach w Londynie. Od 2002 do 2004 był doradcą prezesa NBP. Doradzał również rządowi Rosji w sprawach polityki makroekonomicznej
foto: East News
minister kultury - Bogdan Zdrojewski
Bogdan Zdrojewski był jednym z pierwszych ministrów, którzy mogli spokojnie myśleć o drugiej kadencji. Jego nazwisko odrazu znalazło się w piątce ministrów, którzy mają zachować teki. Przecieki medialne tym razem sie sprawdziły - Zdrojewski zostaje w rządzie i w ministerstwie kultury.
foto: East News
minister rolnictwa - Marek Sawicki
Marek Sawicki z PSL prawdopodobnie utrzyma władzę w resorcie rolnictwa. Działacz ludowców od 1988 roku. Z wykształcenia rolnik, ma własne gospodarstwo. W 2006 roku zdobył tytuł doktora, broniąc pracę o uprawie ziemniaka na Akademii Podlaskiej w Siedlcach.
foto: East News
minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska
Elzbieta Bieńkowska zostaje w rządzie na stanowisku ministra rozwoju regionalnego. Ma być jedną z pięciu kobiet w rządzie Tuska. Pozostaje w cieniu, ale cieszy się zaufaniem premiera.Mimo zmieniających się opcji politycznych wojewodów, bez przerwy zajmowała się tam planowaniem rozwoju i pozyskiwaniem funduszy unijnych.
foto: East News
minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka
Zmiany warty nie będzie także w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego. Barbara Kudrycka była, i w nowym gabiniecie równiez będzie, ministrem odpowiedzialnym za stan posliej nauki.
foto: East News
minister zdrowia – Bartosz Arłukowicz
Ewę Kopacz, byłą minister zdrowia, która została wybrana marszałekiem Sejmu ma zastąpić Bartosz Arłukowicz. Były poseł lewicy to przykład polityka umiejącego się znaleźć w każdym środowisku. Z wykształcenia lekarz pediatra w maju 2010 opuścił klub poselski SLD i przeszedł do PO. Awansował na sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
foto: East News
minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - Sławomir Nowak
Najwięcej niewiadomych budzi stanowisko ministra infrastruktury. Po wyborach mówiło się, że resort przejmie Grzegorz Schetyna. Szefem ministerstwa odpowiedzialnego za drogi i koleje zostanie jednak Sławomir Nowak, do niedawna sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z Rządem i Parlamentem.
foto: East News
minister sportu - Joanna Mucha
Sportem w Polsce ma dyrygować Joanna Mucha (35 l.). Jak rekomendował premier, co prawda pani Mucha nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu sportem... ale świetnie zna angielski i zdobyła bardzo dobry wynik w wyborach.
Mucha jest doktorem ekonomii, wieloletnim pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Sejmie zajmowała się finansami publicznymi i opieką zdrowotną. W działalności społecznej koncentruje się na sprawach kobiet, dzieci, a w szczególności niepełnosprawnych.
foto: East News
Skład NOWEGO RZĄDU - Nowy rzad Donalda Tuska
Ministrowie, którzy ZOSTALI W RZĄDZIE: minister gospodarki i wicepremier - Waldemar Pawlakminister spraw zagranicznych - Radosław Sikorskiminister finansów - Jacek Rostowskiminister kultury - Bogdan Zdrojewskiminister rolnictwa - Marek Sawickiminister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowskaminister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudryckaminister obrony narodowej - Tomasz SiemoniakNOWI MINISTROWIE rządu Donalda Tuska: minister skarbu państwa - Mikołaj Budzanowskiminister sprawiedliwości - Jarosław Gowinminister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamyszminister administracji i cyfryzacji - Michał Boniminister spraw wewnętrznych - Jacek Cichockiminister edukacji narodowej - Krystyna Szumilasminister środowiska - Marcin Korolecminister sportu - Joanna Muchaminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - Sławomir Nowakminister zdrowia – Bartosz Arłukowicz
foto: archiwum se.pl
minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska również pozostanie na swoim stanowisku - i nie jest to zaskoczenie. Minister rozwoju regionalnego utrzymała tekę dzięki dobrym ocenom swojej działalności przez minione 4 lata.
foto: East News
minister skarbu państwa - Mikołaj Budzanowski
Ministrem skarbu państwa został Mikołaj Budzanowski, choć wczesniej spekulowano, że tę posadę utrzyma Aleksander Grad.
Mikołaj Budzanowski do 20 lipca 2009 był Dyrektorem Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji, Ministerstwa Skarbu Państwa wcześniej zajmował stanowisko Dyrektorem Departamentu Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, Ministerstwa Środowiska. Przez 3 lata doradzał również polskiej delegacji w Parlamencie Europejskim w komisjach parlamentarnych.
foto: East News
minister sprawiedliwości - Jarosław Gowin
To chyba największa niespodzianka w nowym rządzie. Po raz pierwszy od 1989 roku na fotelu ministra sprawiedliwości usiądzie osoba nie posiadająca wykształcenia prawniczego - Jarosław Gowin.
Gowin ma tytuł doktorski z historii filozofii, jest rektorem i współzałożycielem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Od 2005 roku do końca kadencji zasiadał w fotelu senatora z ramienia PO. Uznawany jest za jednego z najbardziej konserwatywnych polityków Platformy, stronnika Grzegorza Schetyny.
foto: East News
minister pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego ojciec, Andrzej Kosiniak-Kamysz, był ministrem zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który z ludowcami związał się już w 1968 roku. Andrzej Kosiniak-Kamysz ma znaczącą pozycję w partii. Z jego opinią liczy się ponoć sam Waldemar Pawlak. Był współtwórcą Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
foto: East News
minister administracji i cyfryzacji - Michał Boni
Jerzy Miller, szef MSWiA pożegna się z resortem. Ministestwo ma zostać podzielone na dwie części. Szefem MSW odpowiadającym za służby mundurowe miałby zostać Jacek Cichocki. Ministrem administracji i cyfryzacji miałby zaś kierować Michał Boni, obecny szef doradców premiera.
foto: East News
minister spraw wewnętrznych - Jacek Cichocki
Jerzy Miller, szef MSWiA pożegna się z resortem. Ministestwo ma zostać podzielone na dwie części. Szefem MSW odpowiadającym za służby mundurowe miałby zostać Jacek Cichocki. Ministrem administracji i cyfryzacji miałby zaś kierować Michał Boni, obecny szef doradców premiera.
foto: East News
minister edukacji narodowej - Krystyna Szumilas
Minister edukacji, Katarzynę Hall, ma zastąpić wiceszefowa resortu - Krystyna Szumilas. Od 2007 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji. Ukończyła studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez 16 lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 6 w Knurowie.
foto: East News
minister środowiska - Marcin Korolec
Ministerstwo środowiska trafi w ręce Marcina Korola - prawnika i byłego doradcy Jana Kułakowskiego. Od 2005 roku Korol zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Pełnił także funkcję Krajowego Koordynatora Współpracy z OECD.
foto: East News
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...