Szkodniki roślin ogrodowych. Zwalczanie bez chemii
Szkodniki roślin ogrodowych. Zwalczanie bez chemii
W ogrodzie buszuje wiele szkodników z różnych gromad. Humor działkowca psują owady, pajęczaki wprawiają go w stan gorączkowy. Ssaki też potrafią wyrządzić szkody, a przedstawiciele podtypu szczękoczułkopodobnych i nadgromady szczękoczułkowców pustoszą grządki i rabaty rzeczonymi szczękoczułkami. Do walki z niszczycielami roślin, tymi miłośnikami ogrodnictwa z niecnych powodów, orężem może być chemia, ale równie skuteczne są metody nie niszczące środowiska
PRZĘDZIORKI - Smakosze z szerokim menu
Przędziorki to maleńkie roztocza. Jeśli pojawią się masowo, wyrządzają poważne szkody. Walka z przędziorkami musi się zacząć natychmiast po tym, jak zauważymy pierwsze skutki ich żerowania. Przędziorek chmielowiec, najczęstszy z przędziorków, niszczy ponad 180 gatunków roślin. Znakiem pozostawianym przez wroga niewidocznego gołym okiem są żółknące liście. Przędziorki przebijają skórkę i wysysają komórki miękiszu liścia. Groźne pajęczaki, które błyskawicznie się rozmnażają (samica składa 200 jaj) chroni wytwarzana przez nie przędza. Niechemiczną metodą zwalczania przędziorków jest opryskiwanie niszczonej rośliny wodą z mydłem. Do walki z tym intruzem służy ekologiczny środek Limocide z olejkiem pomarańczowym.
RÓŻE - przysmak przędziorków
Róże to ozdoba ogrodu. Jednak ich smaczne liście przyciągają licznych owadzich smakoszy. Miłośnikowm róż najczęściej przychodzi walczyć z przędziorkami, mszycami, skoczkiem różanym, zwójką różaweczką, znamionówką różaną i śluzownicą różaną. W większości przypadków działania wyglądają podobnie – po zauważeniu szkodników lub śladów ich zerowania stosuje się insektycydy. Do popularnych środków należy Owadofos, Basudin, Fastac, Confidor, Mospilan oraz Talstar. Czytaj więcej Opryski róż - zwalczanie chorób i szkodników róż
STONKA - Z ziemi na ziemniaki
Stonka ziemniaczana to chrząszcz, którego larwy najczęściej masakrują krzaki ziemniaków, ale wyrządzają szkody również w uprawach pomidorów, oberżyny i papryki. Walcząc ze stonką warto znać cykl przemian tego owada. Jego larwy przechodzą trzy wylinki, a po pierwszej i drugiej są bardzo wrażliwe na wielokrotne opryski ze zrobionej domowym sposobem gnojówki z liści chrzanu lub mocnego naparu z mięty. Chroniąc rośliny przed stonką można przykrywać rabaty siatką, a walcząc z plagą zbierać z liści i łodyg dorosłe owady i ich larwy. Na rabacie sąsiadującej z jedzonymi przez stonkę roślinami powinno się sadzić len, działający na te chrząszcze odstraszająco. Środowisku nie zaszkodzi posypywanie zaatakowanych liści wysuszonymi fusami kawy.
GŁODOMORY - Larwy nasionnicy trześniówki
Zielonooki owad podobny do muchy, z pomarańczową plamką między skrzydłami składa jaja na dojrzewających owocach czereśni. Larwy po wykluciu wchodzą do środka owocu przez wygryzioną w nim dziurę. Zjadają część miąższu i opuszczają owoc, aby przepoczwarzyć się w ziemi. Zmiana larwy w dorosłego owada odbywa się pod koniec maja i na początku czerwca. Wtedy stosuje się lepy na dorosłe nasionnice, ochraniając w ten sposób małe drzewka czereśniowe. Świetnym zabezpieczeniem przed owadami (i przed ptakami) są siatki ochronne zakładane na korony drzew lub folia układana wokół pni, uniemożliwiająca wylot dorosłych owadów z gleby i składanie przez nie jaj na owocach.
ŚLIMAKI NAGIE - Śluzowate z apetytem
Rośliny ogrodowe uszkadzają ślimaki nie mające muszli, żerujące nocą, a za dnia kryjące się pod liśćmi. Sposobem ochrony grządek przed tymi mięczakami jest grodzenie – otaczanie upraw płotkiem z gęstej plastikowej siatki wysokości 25 cm. Krawędź zapory wywija się na zewnątrz, żeby ślimaki nie mogły jej pokonać.
Uwaga: Granulki ślimakobójcze są bardzo szkodliwe dla wszystkich ssaków, w tym ludzi.
KRETY - Owadożerny ssak za kratą
Owadożerne krety nie podgryzają korzeni, spulchniają glebę i zjadają larwy szkodników. Tępione są z powodu kopców. Krety żerujące w ogrodach są wyłączone spod ochrony, ale nie powinno się ich zabijać. Zamiast tego można się przed nimi zabezpieczyć siatką zaporową. Położona 10 cm pod powierzchnią upraw spowoduje, że kret nie będzie mógł zrobić kopca, więc opuści nieprzyjazny teren. Siatka wkopana pionowo na granicy działki zatrzyma przybywające krety, które po zderzeniu z przeszkodą zrobią w tył zwrot.
Uwaga: W ogrodzie warto sadzić aksamitkę, ponieważ zwalcza nicienie, a grykę dlatego, że wydzielane przez nią związki zabijają pędraki.
Sposób na jaroszy
Gryzonie jedzą bulwy i korzenie, czyli akurat to, co chce zjeść ogrodnik. W polskich ogrodach szkodzą nornik polny i karczownik ziemnowodny. Chemiczne zwalczanie tych szkodników wyrządza ogromne szkody w środowisku, giną bowiem chronione gatunki ptaków zjadających zatrute gryzonie. Jak więc poradzić sobie z szybko mnożącymi się amatorami warzyw, kwiatowych kłączy, młodych korzeni drzewek i różanych krzewów? Trzeba je odstraszyć sadząc lub siejąc tuż przy uprawach rośliny, których zapachu najeźdźcy nie znoszą: czosnek, cebulę, miętę pieprzową, krzewy czarnego bzu, wilczomlecz, szachownicę cesarską, narcyzy, nostrzyk, piwonię lub farbownik. Gryzonie można przepędzić hałasując lub używając generatora ultradźwięków. Spośród pułapek na gryzonie wybierajmy te, które nie robią krzywdy.
POMIDORY - kiedy i czym pryskać przeciw chorobom grzybowym
Uprawa pomidorów nie jest szczególnie trudna, za to wymaga poświęcenia uwagi. Przede wszystkim należy chronić pomidory przed chorobami grzybowymi, które mogą nie tylko obniżyć, ale nawet niemal całkowicie zniszczyć plon. Aby tego uniknąć, zaleca się wykonywać opryski pomidorów. Kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe? Czytaj dalej Opryski pomidorów - kiedy i czym pryskać pomidory na choroby grzybowe?
MIEDZIAN - jeden z najstarszych i najskuteczniejszych preparatów owadobójczych
Preparaty miedziowe od lat stosowane w ochronie roślin stanowią nieocenioną pomoc w profilaktyce chorób roślin ogrodowych. Choć dziś środki te nieco straciły na popularności, to warto pamiętać o ich nieprzemijających zaletach. Przykładem może być Miedzian, który jest najczęściej stosowanym fungicydem miedziowym. Czytaj dalej Miedzian – czym jest i jak go stosować?