25 lat temu zmarł Krzysztof Kieślowski. Córka doceniła go po latach. Niezwykła rzeźba na grobie reżysera [WIDEO]

2021-03-13 12:29

Dziś 25. rocznica śmierci wybitnego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych. Twórca takich dzieł filmowych jak: "Przypadek", "Dekalog", trylogia "Trzy kolory", "Podwójne życie Weroniki". Laureat Złotego Lwa w Wenecji i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, twórca nominowany do Oscara. Artysta nigdy nie był z siebie zadowolony, z każdym kolejnym filmem dążył do doskonałości. W domu był złotą rączką! Uczynny i oddany przyjaciołom. Chorował na serce. Zmarł w wieku 55 lat.

25 lat temu zmarł Krzysztof Kieślowski

i

Autor: AKPA

Kim był Krzysztof Kieślowski?

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 w Warszawie. Był polskim reżyserem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Zaczynał od tworzenia filmów dokumentalnych. Wśród tytułów należy wyróżnić kontrowersyjny dokument "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Urząd", "Pierwsza miłość", "Siedem kobiet w różnym wieku", "Gadające głowy". Kieślowski w pewnym momencie swojej kariery odwrócił się od dokumentu na rzecz fikcji. Bał się, że krzywdzi swoich bohaterów, bo po zakończeniu zdjęć zostawiał ich samych sobie, w dokumencie przecież obracał się wokół prawdziwej rzeczywistości. W fabule nie miał tego dylematu. Film "Amator" z 1979 roku z Jerzym Stuhrem w roli głównej był niejako filmem o samym Kieślowskim. Reżyser obrócił kamerę na siebie. Później nakręcił film "Przypadek" z Bogusławem Lindą, następie "Krótki film o zabijaniu" - była to kinowa wersja V części telewizyjnego cyklu "Dekalog". Kolejne dzieła Kieślowskiego, które są godne uwagi to: "Podwójne życie Weroniki", Trylogia: "Trzy kolory", które doceniono na świecie, przyznając Kieślowskiemu liczne nagrody, w tym nominację do Oscarów. 

SPRAWDŹ TO: Agnieszka Chylińska wściekła się jak nigdy! Żarty się skończyły. Obrzydliwe czyny zostaną ukarane

25 lat temu zmarł Krzysztof Kieślowski. Wspomnienia córki i niezwykła rzeźba na grobie reżysera

Krzysztof Kieślowski był niezwykle ceniony przez twórców filmowych oraz aktorów, z którymi współpracował. Prywatnie również był bardzo lubiany, choć na pierwszy rzut oka sprawiał wrażenie bardzo zdystansowanego. W czasie studiów poślubił Marię Cautillo. Z tego związku miał córkę Martę, urodzoną w 1972 roku. Kochał majsterkować, wielbił roboty domowe, naprawiał rzeczy w domu swoich przyjaciół. Jako twórca był niezwykle skromny. Co przekazywał przez swoje filmy?

- Istotne jest to, czego nie mówimy, do czego się nie przyznajemy, to czego się wstydzimy, to co nas boli - przekonywał w jednym z wywiadów.

Oto kilka wypowiedzi aktorów, z którymi współpracował:

Jerzy Stuhr: Krzysztof Kieślowski był moim nauczycielem, guru tej miłości do filmu i wagi filmu oraz sztuki.

Maria Pakulnis: Patrzyliśmy sobie w oczy i to wystarczało.

Artur Barciś: Jestem dumny z tego, że zdarzyło mi się w życiu spotkać takiego człowieka jak Krzysztof Kieślowski.

Bogusław Linda: Filmy Kieślowskiego mówią o istocie człowieczeństwa. To są filmy ponadczasowe. Niewiele osób ma taki talent.

Córka Krzysztofa Kieślowskiego w jednym z wywiadów tak wspominała czas spędzony z ojcem:

Był strasznie śmieszny, uwielbiał się wygłupiać. Chciałam mieć ojca podobnego do ojców innych dzieci – takiego serio, w płaszczu, zachowującego się jak tata. Ojcowie koleżanek jeździli audi, a on przyjeżdżał po mnie do szkoły na rowerze. Jechaliśmy potem w pędzie do domu ulicą Spacerową. Do dziś widzę w wyobraźni ten zielony rower, tatę i mnie na ramie. W gruncie rzeczy to uwielbiałam, teraz z perspektywy czasu już to wiem.

Krzysztof Kieślowski w 1995 roku przeszedł pierwszy zawał. Zmarł 13 marca 1996 w szpitalu w Warszawie po przebytej operacji serca. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Zobaczcie w naszym wideo rzeźbę nagrobną, która przedstawia kadrujące dłonie reżysera, zaprojektował ją Krzysztof M. Bednarski.

Niezapomniani. Tak wygląda grób Krzysztofa Kieślowskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki