Historia i teraźniejszość to przedmiot dla uczniów klas ponadpodstawowych, który zastąpił wiedzę o społeczeństwie. W założeniu ma przedstawiać treści społeczne i historyczne w rzetelny, obiektywny sposób. Powstał także podręcznik dedykowany temu przedmiotowi autorstwa Wojciecha Roszkowskiemu. Opinie na jego temat były bardzo podzielone, a część krytyków zarzucała, że podręcznik przedstawia raczej subiektywną interpretację faktów niż obiektywną wiedzę.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, trwają prace nad dopuszczeniem do wydania drugiej części podręcznika, stworzoną przez Izabellę Modzelewską-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego, Adama Ciska, Mariana Buczyńskiego, Tomasza Grochowskiego i Witolda Pelczara. Książka miała już uzyskać pierwszą z trzech ocen ekspertów, koniecznych do wyznaczenia statusu podręcznika szkolnego.
- Nie ukrywam, że druga część budziła moje większe obawy ze względu na tematykę i ryzyko wejścia w spór polsko-polski – mówił „Gazecie” Waldemar Czerniszewski, dyrektor wydawniczy WSiP.
W książce poruszono wiele kontrowersyjnych tematów, jak związki jednopłciowe, LGBT, gender, aborcja, tradycja chrześcijańska, religijność, afera podsłuchowa PO, katastrofa smoleńska czy niszczenie teczek agentów. Jak na razie ocena drugiej części podręcznika jest warunkowa, co oznacza, że wydawnictwo ma obowiązek nanieść uwagi rzeczoznawcy.
W naszej galerii poniżej zobaczysz piękną żonę ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Z kolei w quizie pod galerią sprawdzisz swoją wiedzę z PRL-u!