Lekcja religii

i

Autor: JÓZEF WOLNY/SUPER EXPRESS Lekcja religii

Można się zaskoczyć!

Biskup szczerze o lekcjach religii. Są nudne?!

2024-03-05 12:42

Niebawem wiele może się zmienić jeśli chodzi o lekcje religii w szkołach. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmniejszenie liczby godzin tego przedmiotu do jednej tygodniowo, ma także nie wliczać się do średniej ocen. Co na temat religii w szkole myśli biskup Wojciech Osial z Konferencji Episkopatu Polski? Można się zdziwić.

Lekcje religii od dawna są temat dyskusji wśród polityków, ale także wśród rodziców i samych uczniów. Po tym, jak władzę objął rząd koalicji 15 października, Ministerstwo Edukacji poinformowało o planowanych zmianach. Niebawem mają zostać przedstawione konkrety. Do tej pory była mowa o redukcji ilości  godzin lekcji religii i wykluczenie jej ze składowych średniej ocen.

Do sprawy odniósł się biskup Wojciech Osial. Jak stwierdził, na lekcje religii uczęszcza sporo dzieci, jednak im są starsze, tym rzadziej uczestniczą w zajęciach. - Z naszych statystyk, które prowadzimy każdego roku, wynika, że ogólna frekwencja w roku 2023/2024 w skali całego kraju wynosi 79 procent. [...] We wspomnianych liceach czy szkołach średnich też jest inaczej. Tutaj jest niska frekwencja. I to jest powód do niepokoju. W skali całego kraju sytuacja wygląda następująco: licea ogólnokształcące (57 proc.), technika (62 proc.), szkoły branżowe I stopnia (59 proc.) – mówił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Biskup wymienił także powody, dla których młodzież rezygnuje z uczęszczania na lekcje religii. Wśród nich znalazły się między innymi nadmierne obciążenie uczniów lekcjami i istnienie możliwości wypisania się z religii. Zdaniem biskupa Wojciecha Osiala niektóre lekcja religii są po prostu nudne. To kościół powinien dbać, by zajęcia były merytoryczne i ciekawsze.

Duchowny odniósł się także do pomysłu organizowania dodatkowej godziny religii w salach parafialnych. Obawia się, że nie ma na to funduszy.

- Na pewno nie będzie brakowało trudności. [...] Kościół nie udźwignie ciężaru finansowego. Trzeba będzie poważnie zastanowić się nad kształtem tej katechezy. Mamy już formy takiej katechezy, kiedy przygotowujemy w parafii do sakramentów. Ta katecheza opiera się na wolontariacie – stwierdził.

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Barbara Nowacka:

Sonda
Czy religia w szkołach powinna być ograniczona?
Wieczorny Express cz.I - Daniel Obajtek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki