Pod koniec sierpnia w kilku miastach w Polsce zostały ustawione nietypowe konstrukcje w kształcie mapy Polski. W środku każdej z nich znajduje się ustawiona na podeście ławka. Kontury zostały pomalowane w biało-czerwone barwy, z kolei podest na niebiesko.
Nietypowe ławki w kształcie Polski. Regulamin korzystania ma 15 punktów
Uwagę internautów szybko przyciągnął długi regulamin. Liczy on aż 15-punktów i szczegółowo określa, jak można korzystać z ławek. Według zasad sprzęt mogą użytkować jednocześnie max. 3 osoby, które ukończyły trzeci rok życia, a ich łączna waga przekracza nie 225 kilogramów.
Co w przypadku, gdy ławka jest zajęta, a ktoś koniecznie chce na niej usiąść? Również i taka możliwość została przewidziana przez roztropnych autorów regulaminu. W takiej sytuacji należy poczekać na wolne miejsce, zachowując 1,5-metrowy dystans.
Zasad korzystania z ławek jest więcej. Nie można m.in. korzystać z nich ze zwierzętami.
ZOBACZ TAKŻE: Rzeszów. Ławka w kształcie mapy Polski ma regulamin z 15 podpunktami. Zaskakująca odpowiedź prezydenta
Ławki i ich absurdalny regulamin szybko stały się obiektem kpin internautów. Dziwną inwestycję wyśmiał również lider PO Donald Tusk. - Ja nie jestem z Neo-Nówki, ja tylko czytam dokument - powiedział w trakcie publicznego czytania regulaminu na Campusie Polska Przyszłości.
ZOBACZ TAKŻE: Donald Tusk drwi z PiS jak nigdy! „Ja nie jestem z Neo-Nówki, ja tylko czytam dokument”
Ławki w kształcie Polski to pomysł BGK. Są elementem akcji informacyjno-promocyjnej
Początkowo media donosiły, że za akcją stoi Kancelaria Premiera. Informacjom tym zaprzeczył jednak rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak się okazuje, za postawienie dziwnych brył w kilku miastach odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W swoim oświadczeniu bank przekazał, że ławki “stanowią element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK”.
“BGK wspiera w tej chwili 11 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie. Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo” - poinformował bank w oświadczeniu cytowanym przez Wirtualne Media.