Otwarcie archiwów dotyczących Jana Pawła II. Co zostanie zbadane?
Jan Paweł II w ostatnich miesiącach był mocno atakowany także w swojej ojczyźnie, czyli w Polsce. Mimo że od śmierci papieża minęło już 18 lat, dopiero niedawno na jaw zaczęły wychodzić informacje, które budzą wiele kontrowersji. Najbardziej kłopotliwe były książka Ekke Overbeeka "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" i "reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". Część badaczy twierdzi, że Jan Paweł II - jeszcze gdy był arcybiskupem krakowskim - nieodpowiednio reagował na przypadki pedofilii w Kościele. Mimo to zdecydowana większość Polaków - jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollser dla "Super Expressu" - nadal murem stoi za Karolem Wojtyłą. Być może nowe światło na Jana Pawła II rzuci otwarcie archiwów, czego dotyczy projekt naukowo-badawczy "Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978". List intencyjny w tej sprawie podpisali dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz oraz prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pokieruje zespołem badawczym.
Szef zespołu ws. Jana Pawła II: Jako Polacy jesteśmy mu to winni
Jak czytamy w katolickim portalu Deon.pl, prof. Białkowski "zwraca uwagę na to, że w trakcie prac nad biografią Karola Wojtyły po raz pierwszy zostaną zestawione ze sobą materiały archiwalne ze spuścizny prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolity krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły, w tym dokumenty znajdujące się w kluczowym dla realizacji projektu – Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie". - Myślę, że jako Polacy jesteśmy winni Janowi Pawłowi II badania nad jego działalnością jako studenta, księdza, biskupa i arcybiskupa - podkreślił Białkowski. Jego zdaniem "Jan Paweł II odegrał przełomową rolę w dziejach Polski, Europy i świata".
W naszej galerii prezentujemy zdjęcia twarzy Jana Pawła II, o której Lech Kaczyński mówił, że biło z niej coś "niezwykłego, duchowego"