Polska na ucho

i

Autor: Pixabay/e-zara Gołębie

Polska na ucho

Hoduje gołębie. "Mogłem go sprzedać za 30 tys. euro"

2024-11-07 11:30

Spotykamy je codziennie. W drodze do pracy, na spacerze, często na własnym balkonie. Wielu kojarzą się z chorobami, brudem i brakiem pożytku. Dla innych są pasją, dumą, dbają o nie, prezentują w zawodach. Ewelina Kamińska rozmawia z Polakami o gołębiach. To kolejny odcinek cyklu audio reportaży "Polska na ucho" Michała Poklękowskiego.

Adam Cebula jest przedsiębiorcą - prowadzi firmę budowlaną i zajmuje się hodowlą gołębi pocztowych. Gołębie to dla niego więcej niż hobby. Poświęca im dużo czasu, opowiada o ptakach z troską. Z kolejnego odcinka "Polski na ucho" dowiecie się, co o gołębiach myślą Polacy, dlaczego nie zawsze dobrze je traktujemy i ile warte są gołębie szczególnie uzdolnione.

Ewelina Kamińska szuka odpowiedzi na pytanie - na czym polega różnica między gołębiem pocztowym a tym żyjącym w mieście? Jak rozpoznać ptaki hodowlane?

Gołąb z natury lubi latać. To jest klucz do wszystkiego i do całej hodowli - zdrowie gołębi. Jeżeli gołębie są zdrowe, bardzo chętnie latają, oczywiście cały czas nie latają - np. w okresie pierzenia.

Adam Cebula opowiada o swoich podopiecznych. A wśród nich są takie gołębie, które zdobyły medale w zawodach. Nie każdy wie, że na gołębiach można też dobrze zarobić. "Najczęściej gołębie skupują Chińczycy. Takie gołębie mogą być warte i 30 tys. euro, a najdroższy około 2 milionów euro" - mówi hodowca.

Dobry gołąb dla mnie znaczy, jako gołąb pocztowy, jeżeli robi dobre wyniki. To znaczy w lotach gołębi osiąga pierwsze konkursy, gołębie słabsze, gołębie, które nie powracają do gołębnika są po prostu usuwane z hodowli, jeżeli one się spóźniają – zaznacza hodowca.

Jurek Bialik, założyciel Fundacja Gruszętnik, podkreśla, że wizerunek gołębi w Polsce, ale też na świecie nie jest najlepszy. "Staramy się ocieplać wizerunek gołębi i mówić o tym, jakie są inteligentne, o tym, jak nas rozpoznają na ulicy, nawet jak się przebierzemy, zmienimy fryzurę, nawet jak zobaczą nas na zdjęciu, to będą wiedziały, że to ten, który nas dokarmia, albo to ten, który nas odgania i nas nie lubi".

Gołębie generalnie słabo stoją z PR-em. Nie tylko w naszym kraju. W niektórych krajach są wręcz mordowane na olbrzymią skalę. Jest to działanie władz, jak najbardziej legalne w tych krajach, więc u nas wbrew pozorom nie jest tak źle - gołąb może przynajmniej liczyć na formalną ochronę prawną

Całej rozmowy o gołębiach posłuchacie, klikając w baner poniżej.

Słuchaj więcej na Mediateka

i

Autor: Materiały własne Słuchaj więcej na mediateka.pl Link: https://mediateka.pl/polskanaucho/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają