Łukasz Mejza postanowił zrobić coś niezwykłego. Polityk Prawa i Sprawiedliwości wstąpił do zakonu. Poseł ogłosił przystąpienie do Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Wielkiego. Nie obyło się bez specjalnej uroczystości, która odbyła się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, bardzo ważnym dla katolików miejscu. Mejza swoim dołączeniem do grupy pochwalił się w mediach społecznościowych.
Szczęść Boże, Polsko! Dziś dla mnie bardzo ważny dzień! W Sanktuarium Św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie dostąpiłem zaszczytu przyjęcia (inwestytury) w szeregi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Wielkiego. Ojcze Święty, miej naszą Polskę w swojej opiece! Szczególnie teraz! „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!” - napisał.
Decyzja posła może dziwić wiele osób, bo wiadomo, że polityk ma rodzinę. Ale tu warto wyjaśnić, czym jest wspomniany zakon i kto może do niego należeć.
Czym jest Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Wielkiego i kto może do niego należeć?
Jak dowiadujemy się ze strony Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Wielkiego celem zgromadzenia jest: - (...) formacja katolików-mężczyzn świeckich poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona - Świętego Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który swoim świadectwem pokazywał jak harmonijnie można łączyć męskość i świętość zarówno dziś jak i w wymiarze uniwersalnym.
Ci, którzy chcą wstąpić w szeregi zakonu wyrażają chęć zaangażowania w wiele aktywności. Jakich? Punków do wypełnienia jest kilka:
- dążenie do świętości swoich członków
- obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny,
- życia (od poczęcia do naturalnej śmierci)
- dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny
- promocja nauczania Jana Pawła II
- promowanie katolickiej duchowości świeckich
- wzajemna pomoc bratnia
- wspieranie duchowieństwa (w każdej dziedzinie życia)
- promocja duchowości mężczyzny
- wspieranie chrześcijan
Kto może zostać członkiem zakonu? Bratem Rycerzem Zakonu Świętego Jana Pawła II Wielkiego może zostać każdy mężczyzna, który jest katolikiem i żyje w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską. Musi być zarekomendowany przez co najmniej jednego z Braci Rycerzy lub duchownego katolickiego.
To, co zawraca szczególną uwagę to stroje mężczyzn, którzy należą do zakonu. Mają oni długie czarne płaszcze z żółtymi elementami i herbem zakonnym, wzorowanym na herbie papieża Jana Pawła II. Właśnie w takim stroju zapozował do zdjęcie poseł Mejza:
Ceremonialnym strojem Zakonu jest płaszcz rycerski (mantulla) z herbem Zakonu oraz odpowiednie insygnia. Każdy z Braci powinien z dumą nosić swój rycerski strój podczas liturgii, pamiętając jednocześnie, że reprezentuje innych Braci - Rycerzy zgromadzonych pod zaszczytnym znakiem Świętego Jana Pawła II - czytamy na stronie zakonu.
To z pewnością ważne wydarzenie w życiu Mejzy nieco osłodziło mu ostatni czas. Ponieważ niedawno sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych opowiedziała się za uchyleniem immunitetu Łukaszowi Mejzie, o co wnioskował prokurator okręgowy w Zielonej Górze. Chodzi o nieprawidłowe wypełnianie oświadczeń majątkowych przez Łukasza Mejzę.