Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku wynosi zaledwie cztery tysiące złotych. Został zmniejszony przez rząd Donalda Tuska z kwoty 6500 złotych, co było równowartością trzech średnich pensji krajowych. Teraz koszt pogrzebu jest często nawet trzykrotnie wyższy. Najtańszy pochówek w Warszawie to ok. 8 tysięcy złotych, przy założeni, że nie trzeba wykupić nowego miejsca grobowego. Coraz więcej, Polaków nie stać na porządne uroczystości pogrzebowe, tym rodzinom, które mają problemy finansowe, pomaga często gminny ośrodek pomocy społecznej.
Lider Konfederacji ma kłopoty? Wytykają Mentzenowi projekty ustaw o biciu dzieci i rozwodu cywilnego za zgodą biskupa
Zdaniem Sławomira Mentzena, zasiłek pogrzebowy jest szkodliwy, bo powoduje wzrost cen pogrzebów. - To wyrzucanie pieniędzy. Wprowadzenie zasiłku pogrzebowego spowodowało, że zakłady pogrzebowe podniosły ceny usług. W efekcie państwo transferuje pieniądze do zakładów pogrzebowych, a bliscy zmarłego i tak muszą płacić - powiedział lider Konfederacji w rozmowie z portalem WP. - Jeśli naprawdę rodzina nie miałaby pieniędzy – proszę zwrócić uwagę, że dostrzegam rolę państwa – państwo powinno urządzić pogrzeb. Tak jak chociażby państwo musi zebrać zwłoki martwej zwierzyny leżącej na drodze - dodał Mentzen.
Wiemy, ile może wynieść zasiłek pogrzebowy od stycznia 2023! Rząd szykuje zmiany
Sławomir Mentzen jest za zniesieniem większości programów socjalnych takich jak 500 plus czy dopłata do telewizora. Gdy jest pytany o swoje projekty 100 ustaw, często zasłania się niepamięcią, szczególnie dotyczy to pomysłów sfery światopoglądowej. Lider Nowej Nadziei skupia się głownie na programie ekonomicznym. Na razie przynosi to rezultaty. W sondażach partyjnych Konfederacja jest coraz silniejsza i widać, że przepływa do niej elektorat liberalny gospodarczo.