Zdobią go liczne znicze i kwiaty

Tak wygląda grób Wojciecha Jaruzelskiego. Smutny widok

2022-11-02 15:48

Dziś obchodzimy Dzień Zaduszny, inaczej nazywając Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Na grobach pojawiło się wiele zniczy oraz kwiatów. Także w miejscu spoczynku Wojciecha Jaruzelskiego znaleźć można światełka, lampiony i wieńce. Wbrew pozorom ludzie nadal o nim pamiętają. Zmarł w 2014 roku i został pochowany z honorami na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.

Grób Wojciecha Jaruzelskiego. Tak teraz wygląda

Wojciech Jaruzelski nie spoczywa w Alei Zasłużonych, tylko z dala od głównej alejki. Jego grób nie wyróżnia się przepychem, a wręcz przeciwnie. Jest skromny i stonowany. Nie można na nim dostrzec strojnego kamienia, pomnika czy innych ozdób, a jedynie zwykłą płytę z kamienia i tablicę z nazwiskiem i datami "Generał Wojciech Jaruzelski żołnierz 1923-2014". Nie ma na nim również żadnych symboli religijnych, ani krzyża.

Przez część społeczeństwa był on uważany za komunistycznego dygnitarza, który winny był wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Mimo wszystko, jak widać są też tacy, co myślą o nim ciepło. Ci drudzy odwiedzają jego grób również poza Świętem Zmarłych i pamiętają o nim bez żadnej większej okazji. Grób odwiedzany jest także przez jego córkę Monikę Jaruzelską, która systematycznie dba o miejsce pochówku swojego ojca. Jaruzelski pochodził z głęboko wierzącej rodziny, a przed śmiercią się wyspowiadał, o czym mówił ks. Adam Boniecki: - U Boga nikt nie jest skreślony, a Wojciech Jaruzelski jeszcze przed śmiercią się wyspowiadał. Jego decyzja o powrocie do Kościoła była ważna. I, jak sądzę, niełatwa. Zbyt długo manifestował swój dystans do Kościoła i w ogóle wiary, by potem łatwo wrócić. 

p

Nie są pochowani z żonami. Kopiczyński, Karewicz, Kłosowski, Jaruzelski. Niezapomniani
Sonda
Jak oceniasz Wojciecha Jaruzelskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki