Danuta Wałęsa, Lech Wałęsa

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/SUPER EXPRESS

specjalny status

Ważna chwila w życiu Danuty Wałęsy. "Decyzja powinna być podjęta 6 lat temu"

2024-06-07 16:45

7 czerwca 2024 roku na zawsze zapisze się już w pamięci Danuty Wałęsa. To właśnie tego dnia żonie byłego prezydenta przyznano ostatecznie status działaczki opozycji antykomunistycznej. Poinformował o tym szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, przyznając przy tym szczerze, że powinno to się stać już znacznie wcześniej. Otrzymany status predysponuje również do comiesięcznej, finansowej gratyfikacji.

Decyzja została podjęta na podstawie ponownego wniosku Danuty Wałęsy, ponieważ w ubiegłych latach dwukrotnie odmówiono jej przyznania wspomnianego statusu, co wywołało sprzeciw niektórych działaczy "Solidarności". Teraz Lech Parell podkreślił, że decyzja dotycząca Wałęsy powinna była zostać podjęta "już 6 lat temu". Zapewniał także, że za nadaniem byłej pierwszej damie statusu działaczki opozycji antykomunistycznej nie stały "żadne sympatie czy też antypatie polityczne". 

Zobacz: Danuta Wałęsa po latach wydusiła z siebie smutną prawdę! "Mąż związał się z...", musiało być jej ciężko!

- Danuta Wałęsa była działaczką opozycji antykomunistycznej! Ta decyzja powinna była być podjęta 6 lat temu, ale tak się nie stało – z politycznych powodów. Obecnie, po dwóch odmowach uznania roli Pani Danuty Wałęsy, które miały miejsce w latach 2018 i 2019, jako Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (od lutego 2024) podjąłem decyzję, jaka powinna była być podjęta od samego początku: potwierdzenia Pani Danucie Wałęsie statusu działaczki opozycji demokratycznej - tłumaczył.

Sprawdź: Andrzej Duda wściekł się po konferencji Donalda Tuska! Nagłe oświadczenie prezydenta!

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Danuta Wałęsa co najmniej od 1978 r. prowadziła działalność opozycyjną w rozumieniu art. 2 ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Żona byłego lidera "Solidarności" miała m.in. odbierać i przekazywać prasę bezdebitową, uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze patriotycznym, w zastępstwie zatrzymanego przez milicję męża czy występować publicznie podczas nielegalnych manifestacji patriotycznych. W czasie kiedy Lech Wałęsa został internowany, jego żona "występowała publicznie, utrzymywała kontakty, przekazywała dziennikarzom zachodnim informacje, prezentując stanowisko przewodniczącego «Solidarności»”.

Jak podaje na swojej stronie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, "osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych przysługuje prawo do wystąpienia o przyznanie świadczenia pieniężnego w wysokości najniższej emerytury miesięcznie. Od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł".

Galeria poniżej: Lech Wałęsa pokazał kulisy wiecu Tuska z 4.06

Sonda
Czy Danuta Wałęsa była dobrą pierwszą damą?
Politycy Od Kuchni - Lech Wałęsa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają