Mirosław Hermaszewski bez wątpienia był wybitną postacią. Przez lata doskonalił się jako pilot, odnosił też liczne sukcesy w wojsku. Gdy został dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu, trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. Pokonał wszystkich konkurentów i na zawsze zapisał się w historii jako pierwszy Polak w kosmosie, gdzie spędził ponad 190 godzin.
Po przejściu na emeryturę próbował swoich sił także w polityce. W 2001 roku startował w wyborach parlamentarnych z list SLD do Senatu, jednak nie uzyskał mandatu. Rok później udało mu się uzyskać mandat w wyborach samorządowych do sejmiku mazowieckiego. Po tym, jak został członkiem SLD, ponownie wystartował w wyborach parlamentarnych w 2005 roku, jednak bez sukcesu.
Mirosław Hermaszewski miał problemy z nerkami. W wyniku komplikacji po operacji generał zmarł 12 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat.
Grób Mirosława Hermaszewskiego
Pilot spoczywa na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie można zobaczyć jego grób. Ten zdecydowanie się wyróżnia. Zamiast tradycyjnego nagrobka zdobi go szara rzeźba kuli ziemskiej, wokół której krąży satelita. Dookoła jego miejsca spoczynku poustawiano czarne doniczki z wrzosami i zimozielonymi krzewikami. Ustawiono także przeźroczysty wazon z żywymi kwiatami. Nie brakuje także zniczy. Wiele z nich ma kształt serca.
Na płycie widnieje także wzruszający napis:
Odszedłeś cicho, bez słów pożegnaniaTak jakbyś nie chciał swym odejściem smucićTak jakbyś wierzył w godzinę rozstaniaŻe masz niebawem z dobrą wieścią wrócić
Grób Mirosława Hermaszewskiego jest bardzo schludny, nie ma nim ani jednego zbędnego czy przypadkowego elementu. Widać, że jego bliscy bardzo dbają o to miejsce.
W naszej galerii możesz zobaczyć, jak wygląda grób Mirosława Hermaszewskiego: