Masz zdjęcia z demonstracji? Przyślij do nas
16.07 Z uwagi na rozchodzących się uczestników zgromadzenia wyłączono ponownie z ruchu ul. Piękną na odcinku od Al. Ujazdowskich do ul. Myśliwieckiej.
15:35 Wszystkie ulice, prócz Wiejskiej i Matejki, są już przejezdne.
15.28 Autobusy zaczęły znowu kursować przez Pl. Trzech Krzyży.
15.25 Wznowiono ruch kołowy na Krakowskim Przedmieściu i Al. Jerozolimskich. Należy jednak spodziewać się utrudnień na drogach do godziny 19.
15.06 Manifestujący byli kilkukrotnie upominali przez przewodniczących zgromadzeń o zakazie zapalania materiałów pirotechnicznych. Mimo to, przed Sejmem i tak zapłonęła opona.
Mariusz Błaszczak z PiS-u stwierdził, że demonstracje nie powinny się odbywać pod Sejmem, a pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
14.52 Trwają wystąpienia liderów związków zawodowych pode Sejmem.
14.47 Przywrócono ruch na Krakowskim Przedmieściu na odcinku od ul. Miodowej do ul. Królewskiej. Z ruchu wyłączono Nowy Świat.
14.45 Pod Ministerstwem Transprotu związkowcy zostawili karton z zegarkami. to nawiązanie do sprawy, do artykułu z tygodnika "Wprost", w którym m.in. napisano, że Nowak wymieniał się z jednym z biznesmenów zegarkami.
14.36 Pięć z sześciu manifestacji jest już pod Sejmem. Tam też powstała stołówka dla uczestników strajków.
14.30 Przywrócony został ruch w Alejach Ujazdowskich na odcinku od Placu na Rozdrożu do ul. Pięknej; na ul. Pięknej od Aleji Ujazdowskich do Placu Konstytucji. Tam też są kierowani nadjeżdżający z Wilanowa.
14.10 W demonstracjach w Warszawie wzięło udział około 18 tysięcy osób. Najwięcej, bo aż 6 tysięcy zgromadziło się przed resortami transportu, gospodarki, zdrowia i Skarbu Państwa. W związku z manifestacjami, policja nie odnotowała żadnych groźnych incydentów. Przed Sejmem, decyzją Ewy Kopacz, nie zamontowano barierek bezpieczeństwa.
14.07 Protestujący, którzy wyruszyli spod ministerstwa transportu, dotarli właśnie pod Sejm - mówi reporter "Super Expressu"
14.00 Spod ministerstw: skarbu i pracy wyruszyły kolejne manifestacje. Protestujący chcą odwołania ministra Kosiniaka-Kamysza, porównują Polaków do "Syryjczyków, którzy uciekają przed wojną". Kiedy dotrą pod Sejm, zamierzają urządzić happening i wręczą posłom mirabelki i szczaw. Idą ulicą Bracką, przez Plac Trzech Krzyży do ulicy Wiejskiej.
13.46 Przywrócone zostały tramwaje i autobusy w ciągu Chałubińskiego oraz al. Jana Pawła II.
13.35 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Gospodarki. Są tu przedstawiciele wszystkich kopalń na Śląsku. kilka tysięcy osób strajkuje. Chcą powrotu do rozmowy Komisji Trójstronnej oraz zmiany wieku emeryrtalnego do takiego, jaki był przed rokiem. Demonstranci będa chcieli wręczyć ministrowi Piechocińskiemu petycję, prawdopodobnie zostanie ona przekazana jednemu z dyrektorów departamentów. Do bezpośredniego spotkania z Januszem Piechocińskim raczej nie dojdzie.
13.31 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Zdrowia. Protestujący przejdą Traktem Królewskiej i ul. Wiejską przed Sejm.
13.31 Ruszyła manifestacja spod Ministerstwa Transportu. Uczestnicy manifestacji przejdą ulicą Chałubińskiego, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Świate. Następnie dojdą na plac Trzech Krzyży, i stamtąd przed Sejm.
13.25 Ruszyła manifestacja (około 1,6 tych osób) spod Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
- Dzisiejsza pikieta jest częścią demonstracji zorganizowanej przez trzy centrale. Pracownicy protestują przeciw pogarszającym się warunkom życia i niekorzystnym zmianom w Kodeksie Pracy - powiedział Grzegorz Nems, przewodniczący związku zawodowego policjantów w swoim przemówieniu.
13.23 Reporter "Super Expressu" informuje, że Aleje Jerozolimskie są już zamknięte, ale ulica Marszałkowska jest jak na razie przejezdna.
13.19 Przed sejmem powstaje miasteczko związkowe
13.05 W południe może strajkować nawet do 15 tysięcy osób - szacują służby porządkowe.
12.40 Przed MSW wśród strażaków, policjantów i służby więziennej pojawili się strażnicy graniczni. Związkowcy z policji trzymają transparent: "POlitycy POdliczymy was na wyborach".
12.44 Najwięcej demonstrantów obecnie znajduje się przed ministerstwami transportu (ok. 5,5 tys. osób) i gospodarki (ok. 2,5 tys.). Przed ministerstwem zdrowia znajduje się około tysiąc protestujących.
12.30 ZTM informuje: Zamknięte dla ruchu zostają ulice Krakowskie Przedmieście oraz Miodowa na odcinku Królewska - Świętojerska. Autobusy kierowane są na trasy objazdowe:
Linie 116, 178, 222, 503, 518 (w obu kierunkach): ... - Bonifraterska - Świętojerska - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Wierzbowa - pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście i dalej swoją trasą;
Linia 180 w kierunku WILANÓW: CHOMICZÓWKA - ... - Anielewicza - Andersa - pl. Bankowy - Senatorsk - Wierzbowa - pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - ... - WILANÓW;
Linia 180 w kierunku CHOMICZÓWKA: WILANÓW - ... - Krakowskie Przedmieście - Królewska - pl. Piłsudskiego - Senatorska - pl. Bankowy - Andersa - Nowolipki - Zamenhofa - Anielewicza - ... – CHOMICZÓWKA.
12.20 Pod Ministerstwem Zdrowia znajduje się jak na razie około 300 osób, ale organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy. W tym miejscu zjawiają się pracownicy służby zdrowia: pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci... Protestujący nie chcą, by szpitale zamieniały się w spółki. Chcą lepszego finansowania służby zdrowia. Pielęgniarki domagają się innych norm zatrudnienia niż tych, które obowiązują do tej pory. Każda pielęgniarka pikietująca przed ministerstwem zdrowia trzyma w reku białą różę.
12.06 Związkowcy jeszcze przed południem mieli wyruszyć sprzed Pałacu Kultury i Nauki przed resort transportu. JNa placu Defilad zbierały się pojedyncze grupki, które nie czekając na innnych swoim tempem ruszyły na Chałubińskiego. Stamtąd poszły pod Sejm.
11.58 Przewidziane są utrudnienia dla linii 10, 17, 33, 37, 41 w ciągu al. Jana Pawła II:
Tramwaje linii 10, 17, 33, 37, 41 kierowane są na trasę objazdową: ... - al. Niepodległości - Nowowiejska - pl. Zbawiciela - Marszałkowska - pl. Bankowy - al. "Solidarności" - Kino Femina - al. "Solidarności" / al. Jana Pawła II i dalej swoją trasą.
Utrudnienia dla linii 108, 116, 118, 166, 180, 222, 503, E-2 w rejonie pl. Trzech Krzyży:
Linia 108: METRO WILANOWSKA - ... - Rozbrat - Kruczkowskiego - PKP POWIŚLE;
Linie 118, 166 w obu kierunkach: ... - Ludna - Rozbrat - rondo Sedlaczka - Myśliwiecka - Górnośląska - Piękna - Piękna/Al. Ujazdowskie i dalej swoją trasą;
Linie 116, 180, 222, 503, E-2 w kierunku południowym: ... - Nowy Świat - Książęca - Rozbrat - rondo Sedlaczka - Myśliwiecka - Górnośląska - Piękna - Piękna/Al. Ujazdowskie i dalje swoją trasą.
11.49 Komenda Stołeczna Policji informuje o wstrzymaniu ruchu tramwajowego na ul. Chałubińskiego w kierunku Żoliborza; zamknięciu ulic: Żurawiej, Brackiej, placu Trzech Krzyży po stronie Ministerstwa Gospodarki oraz zamknięciu ul. Rakowieckiej od ul. Wiśniowej do ul. Puławskiej.
11.42 Związkowcy za jakieś 15-20 minut wyruszą spod Ministerstwa Transportu ulicą Chałubińskiego, następnie skręcą w Aleje Jerozolimskie. Wszyscy strajkujący mają podobne postulaty. Chcą utworzenia nowych miejsc pracy, prowadzenie aktywnej polityki rodzinnej, wzrostu płacy minimalnej. Ponadto, sektor kolejowy chce przekazania 1,5 miliarda złotych na rozbudowę infrastruktury. Lotnictwo apeluje o poruszenie spraw bezpieczeństwa, np. skrócenie czasu pracy pilotów, dodatkowych szkoleń. Sektor morskich rząda poruszenia ich spraw w Brukseli, np. o ograniczeniu restrykcji dotyczących połowów. Związkowcy liczą, że Ministerstwo Transportu weźmie pod uwagę ich wszystkie postulaty.
11.30 Komenda Stołeczna Policji: Wyłączona z ruchu ul. Chałubińskiego od. ul. Koszykowej do Al. Jerozolimskich w kierunku centrum
11.17 Komenda Stołeczna Policji: Wyłączona z ruchu w obu kierunkach ul. Miodowa od ul. Długiej do ul. Senatorskiej
11.15 ZTM informuje przemieszczających się autobusami: zamknięta dla ruchu została ulica Miodowa pomiędzy ul. Senatorską a pl. Krasińskich. Autobusy kierowane są na trasy objazdowe:
Linie 116, 178, 222, 503, 518 (w obu kierunkach): od Bonifaterskiej - Świętojerska - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Krakowskie Przedmieście i dalej swoją trasą;
Linia 180 w kierunku WILANÓW: CHOMICZÓWKA - ... - Anielewicza - Andersa - pl. Bankowy - Senatorska - Krakowskie Przedmieście - ... - WILANÓW;
Linia 180 w kierunku CHOMICZÓWKA: WILANÓW - ... - Krakowskie Przedmieście - Senatorska - pl. Bankowy - Andersa - Nowolipki - Zamenhofa - Anielewicza - ... - CHOMICZÓWKA.
11.09 Pod ministerstwem transportu jest już ponad 1000 osób.
- Są to głównie protestujący ze Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP oraz ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce - mówi reporter z "Super Expressu".
10.56 Komenda Stołeczna Policji komunikuje: Jeden pas ruchu wyłączony na ul. Chałubińskiego w kierunku centrum. Jeden pas jest zajęty przez policję. Zamknięto ulicę Bracką od ul. Żurawiej do pl. Trzech Krzyży. Jednak największych utrudnień możemy się spodziewać w godzinach od 13 do 14.
W razie jakichkolwiek problemów warszawiacy mogą się skontaktować z:
policją - 22 603 80 38
ZTM-em - 801 044 484
ratuszem - 800 707 047
10.39 Związkowcy pojawili się przed resortem rolnictwa.
Przed południem wyruszy pierwszy marsz. Związkowcy ulicą Emilii Plater przejdą do Al. Jerozolimskich i dalej ul. Chałubińskiego przed ministerstwo transportu. Później przemarsz będzie kontynuowany ulicami: Chałubińskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem na pl. Trzech Krzyży i dalej przed Sejm.
10.19 Coraz więcej związkowców pojawia się przed gmachem resortu pracy i polityki społecznej.
10.07 Pierwsi związkowcy pojawili się przed ministerstwem skarbu.
9.58 Po godzinie 10 przed ministerstwem skarbu zbiorą się przedstawiciele KK NSZZ "Solidarność". Ok. 14.00 ulicą Żurawią przejdą na plac Trzech Krzyży i ulicą Wiejską przed Sejm. Koniec demonstracji zapowiadany jest na godzinę 19. Jak na razie nie odnotowano żadnych utrudnień w ruchu drogowym.
- Jak na razie żadne ulice nie zostały wyłączone z ruchu w związku z zaplanowanymi manifestacjami – powiedział Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.
9.20 Pierwsze autokary ze związkowcami są już pod Muzeum Narodowym. Protestujący przejdą niedługo między innymi przed ministerstwa: skarbu oraz pracy i polityki społecznej.