11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości. W 2018 roku 11 listopada to dzień szczególny, bo minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji główne uroczystości odbywały się w Warszawie. Od rana odbywały się państwowe uroczystości z udziałem najwyższych władz, w tym prezydenta Andrzeja Dudy. Ale było też jeszcze jedno wydarzenie, z którym kojarzy się 11 listopada i Dzień Niepodległości. To organizowany od kilku lat Marsz Niepodległości, który każdego roku gromadzi tysiące osób. Przebieg uroczystości związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości mogliście śledzić w relacji na żywo na se.pl.
NIEDZIELA, 11 LISTOPADA
22:15 Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda podziękowali za wspólne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prezydent napisał: - Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy pięknie wzięli dziś udział w patriotycznych uroczystościach z okazji 100lecia Odzyskania Niepodległości w całej Polsce. Brawa i ukłony dla Organizatorów!
A premier dodał: - Dziękuję ministrom @jbrudzinski, @mblaszczak i @michaldworczyk oraz wszystkim służbom za zapewnienie bezpiecznego przebiegu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w tym największego marszu w historii III RP. Pełen spokój i profesjonalizm.
20:09 Piękne zdjęcia z pokazu świateł!
19:57 A tak wyglądał pokaz fajerwerków:
19:51 Pokaz muzyki i świateł został zakończony.
19:29 Na Bulwarach Wiślanych trwa pokaz świateł i muzyki. Wygląda pięknie!
19:15 Najnowsze dane dotyczące frekwencji. Na Twitterze liczbę uczestników niedzielnego Marszu Niepodległości podała polska policja: - Wspólny Wielki Marsz Niepodległości kończy się. Było to największe w historii @Policja_KSP zabezpieczenie. W Marszu wzięło udział 250 tys. osób, a na koncercie kończącym Marsz pozostało 6 tys. osób. Było spokojnie. Dla nas służba nie kończy się, dalej dbamy o bezpieczeństwo.
18.52 Ostatni uczestnicy marszu przeszli przez most Poniatowskiego. My kończymy naszą relację z marszu. Dziękujemy za uwagę. Ale przypominamy, że przed nami jeszcze pokaz muzyki i świateł na Bulwarach Wiślanych.
18:39 - Jestem szczęśliwy, że udał się ten marsz. Nie wiem, czy był taki drugi marsz w historii Polski. Może jak przyjeżdżał nasz papież, ale naprawdę pobiliśmy rekord - stwierdził podczas swojego przemówienia Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
18:25 W tym roku marsz odbył się wyjątkowo spokojnie, i obyło się bez większych incydentów. Do Warszawy przyjechało wiele zwykłych ośób, które chciały świętować odzyskanie niepodległości.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały zespoły medyczne oraz prywatne firmy działające w porozumieniu z organizatorem. - Nad całym miastem (również nad uczestnikami Marszu) czuwały zespoły warszawskiego pogotowia ratunkowego. Niektore z nich zostały na dzisiejszy dzień przeniesione ze swoich miejsc wyczekiwania do punktów koncentracji sił i środków, którymi są: "Centrala" przy ul. Poznańskiej i miejsce wyczekiwania "Praga-Północ" przy ul. Brzeskiej - poinformowało stołeczne pogotowie ratunkowe.
18:18 - Kilku bandytów nie zepsuje uroczystości i święta setek tysięcy Polaków – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pytany o flagi i hasła niesione przez narodowców.
18:08 W Alejach Jerozolimskich trwa wielkie sprzątanie. Służby porządkowe będą miały dużo pracy
17:52 W potężnym marszu udział wziął też wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Na twitterze pochwalił się zdjęciem z rodziną.
- Przywrócono normalny ruch uliczny na Emilii Plater. Nadal z ruchu pojazdów i komunikacji miejskiej pozostaje wyłączona część ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich (w kierunku do ronda Waszyngtona) - poinformowała z kolei stołeczna policja.
17.41 Marsz dobiega końca. Służby zaczynają sprzątać rondo Dmowskiego. Przypomnijmy, że udział w marszu wzięły najważniejsze osoby w państwie. Wśród nich był premier Morawiecki z rodziną.
17:35 Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump złożył gratulacje Polsce. "Polsko, wielki kraju - gratulacje z okazji 100. Rocznicy Twojej Niepodległości" - napisał amerykański przywódca.
"Nigdy nie zapomnę czasu, który tam spędziłem" - dodał Trump i dołączył zdjęcie z lipca 2017 roku, na którym widać jego samego oraz słuchających jego przemówienia na placu Krasińskich.
17:26 Grupa uczestników spaliła flagę Unii Europejskiej
17:21 Minęły ponad 2 godziny od rozpoczęcia marszu. Aleje Jerozolimskie nadal są pokryte biało-czerwonymi flagami. Pomiędzy rondem Dmowskiego a stadionem narodowym są tłumy
17:16 Jak pisaliśmy wcześniej, premier pogratulował parze, która zaręczyła się podczas marszu. Teraz opublikowano zdjęcia z tych nietypowych zaręczyn,
17:12 Jak widać zakazane race odpalali nie tylko narodowcy, ale też przedstawiciele służb ratunkowych - Dlaczego policja nie ściga faszystów? Bo jest zajęta łamaniem prawa. Wstyd. - grzmi na twitterze Miasto Jest Nasze.
17.05 Szczegóły incydentu z obraźliwym banerem zarejestrowała kamera Polsatu.
16:57 Większość uczestników marszu to jednak zwykli obywatele. Na miejscu można spotkać m.in. harcerzy rodziny z dziećmi i osoby starsze. Ci uczestnicy mają tylko biało-czerwone flagi, które dominują. Na zgromadzenie przyjechały osoby z całej Polski.
16.52 Narodowcy odpalili race i jakość powietrza nad Alejami Jerozolimskimi znacznie pogorszyła się
16.46 - W dzisiejszym marszu uczestniczy szereg osób ochranianych m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Są to osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa, nadzorowaną przez MSWiA. W związku z tym – kierując się względami bezpieczeństwa – szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję, aby utworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa, wydzielający strefę, w której przebywają osoby ustawowo chronione przez SOP - poinformowało w komunikacie MSWiA
16.39 Na rondzie Dmowskiego nadal są uczestnicy marszu. Aleje Jerozolimskie od 15 pokryte są biało-czerwonymi flagami.
16.30 Zakończył się marsz zorganizowany przez rząd. - Przedstawiciel prezydenta w imieniu głowy państwa podziękował wszystkim za udział i się pożegnał - relacjonuje nasz reporter.
16:28 Jarosław Kaczyński stwierdził, że "wspólny marsz to ogromny sukces". - Jesteśmy uradowani, były piękne uroczystości na pl. Piłsudskiego, wspaniałe przemówienie prezydenta. To wielki dzień - powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl prezes PiS.
16:22 Są wstępne szacunki policji. "W marszu w Warszawie bierze udział obecnie ponad 200 tys. osób". - poinformował Joachim Brudziński, szef MSWiA
16.15 Na marszu narodowców nie zabrakło też tzw. "czarnego bloku". Jego przedstawiciele próbowali rozwinąć obraźliwy banner. Spotkali się jednak z bardzo szybką reakcją służb. Doszło do lekkich przepychanek.
16.10 - Czy ktoś nad tym panuje - pyta się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zakazała marszu narodowców.
- Rozumieliśmy, że jest jeden marsz. Nagle widać "dwa marsze"? Czy ktoś nad tym w ogóle panuje? Formalnie mamy do czynienia z jednym marszem. Rządowo-prezydenckim. Z takimi symbolami - napisała na twitterze
16.02 Marsz organizowany przez rząd nadal stoi na moście Poniatowskiego. - Przed chwilą zasłabł młody chłopak. Widziałem jak upadał na tory - relacjonuje nasz reporter.
Tymczasem, narodowcy wykrzykują obraźliwe okrzyki typu "zapi*** do Brukseli" - Własnie wybuchła petarda obok małego dziecka i staruszki - zauważył inny reporter Super Expressu, który idzie w drugim marszu.
15.55 Narodowcy zaczęli gwiżdżeć, odpalili race. - Robi się zadyma. Race poleciały w stronę policji. Słyszałem jak krzyczeli niecenzuralne wyrażenia typu wyp*** do Brukseli - relacjonuje nasz reporter.
15.53 Narodowcy wykrzykują swoje hasła. Śpiewają między innymi "raz sierpem raz młotem, czerwoną hołotę".
15.49 Na czele Marszu "Dla Ciebie Polsko” młody mężczyzna oświadczył się swojej ukochanej. Narzeczonym pogratulował premier Mateusz Morawiecki.Młody mężczyzna, trzymał w ręku flagę Polski. Kobieta przyjęła oświadczyny.
15.42 Rządowy marsz stanął na moście Poniatowskiego. Udziałem w marszu pochwalił się między innymi Partyk Jaki, Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz. W centrum stolicy został jeszcze tłum osób, który przejdzie na błonia Stadnionu Narodowego.
15.37 Nasi reporterzy relacjonują, że policja i wojsko oddzieliły dwa marsze. - Przedostanie się pomiędzy jednym a drugim jest praktycznie niemożliwe - mówią. Chwilę po 15.37 odległość pomiędzy marszami wynosiła około kilometra.
15.30 W Alejach Jerozolimskich idą dwa marsze. Pierwszy - z udziałem najważniejszych osób w Państwiev- idzie pod hasłem "Dla Ciebie Polsko". W drugim idą środowiska narodowe. W drugim marszu oprócz flag biało-czerwonych pojawiły się flagi ONRu.
15.15 W Alejach Jerozolimskich widać morze flag, które robi ogromne wrażenie. - Uczestnicy śpiwają pieńni patriotyczne i krzyczą "Cześć i chwała bohaterom". Marsz jest bardzo rozciągnięty. Na początku są oficjalne delegacje - relacjonuje nasz reporter.
15.23 Czoło oficjalnego rządowego marszu dotarło na most Poniatowskiego. Tymczasem, z ronda Dmowskiego nie ruszyły jeszcze środowiska narodowe. Pomiędzy nimi, a marszem prezydenta powstała prawie 1 kilometrowa przerwa
15.05 Marsz "Dla Ciebie Polsko" wyruszył z ronda Dmowskiego. Uczestnicy przejdą w kierunku Stadionu Narodowego. W marszu udział biorą między innymi prezydent, premier, ministrowie i politycy. Na czele jadą opancerzone pojazdy wojskowe.
15.00 Marsz oficjalnie się rozpoczął. Na początku przemówił prezydent Andrzej Duda. - Idźmy razem. Niech to będzie marsz dla każdego. Świętujmy razem ten dzień. Niech żyje Polska. Cześć i chwała bohaterom - powiedział prezydent. Po czym zachęcił tłum do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.
14.57 Służby zdjęły bramki, które zabezpieczały zgromadzonych. Na czele ustawia się wojsko. Marsz powoli rusza
14.47 Centrum Warszawy jest już Biało-Czerwone. Za chwilę ruszy wielki marsz zorganizowany przez rząd. Na razie jest spokojnie, choć zdarzają się pojedyńcze incydenty. - Widziałem jak ktoś odpalił petardy w okolicy Rotundy - relacjonuje reporter Super Expressu.
14.44 Prezydent Andrzej Duda złożył dwie róże pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
14:24 Trwają przygotowania do Marszu Niepodległości. Jak poinformował na Twitterze rzecznik komendanta głównego policji:
14:13 Swoje przemówienie na pikniku przy swojej kancelarii wygłosił również Mateusz Morawiecki. Jak mówił: - Jestem głęboko przekonany, że niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy, kto skąd pochodzi, wszyscy cieszymy się z tego, że mamy wolną Polskę. Możemy ją sobie po swojemu urządzać - to jest podstawowy warunek tego, żeby Polska stawała się coraz silniejsza, zasobniejsza, szczęśliwsza, bo wcześniej tak było, że owoce naszego wzrostu w czasach okupacji niemieckiej, ktoś inny konsumował, ktoś inny korzystał na naszej ciężkiej pracy. Dzisiaj nasz dom możemy sami sobie bardziej sprawiedliwie, efektywnie urządzać i po to jest też święto, którym mamy potwierdzić właśnie nasze możliwości, otwarcie na nowe lata, na lata, gdzie patrzymy w przyszłość i staramy się rozpoznać te znaki przyszłości, bo te nasze święto, to wielkie zobowiązanie wobec bohaterów sprzed 100 lat.
Premier zaapelował ponadto o budowanie porozumienia ponad podziałami, deklarując: - Ja takie porozumienie ze swojej strony deklaruję, bo wierzę w to, że wtedy rodzi się w takim państwie- które ma pewną swoją spójność, kiedy całe społeczeństwo podziela pewne cele - największa wartość i siła, którą możemy wykorzystać dla budowy naszej ojczyzny na następne dziesięciolecia, na następne sto lat i jeszcze dłużej.
14:05 Uroczystości, które odbyły się na placu Piłsudskiego możecie zobaczyć w poniższej galerii zdjęć:
13:52 W taki dzień jak dziś wszystko jest możliwe!
13:38 W mediach społecznościowych zabłysnąć spróbowała była dziennikarka TVP i żona byłego polskiego ambasadora w USA, Dorota Wysocka-Schnepf. Jej kuriozalne zarzuty szybko zostały skomentowane przez innych, np.:
13:25 KSP na swoim Twitterze poinforowała, że ruch pojazdów w Al. Jerozolimskich został już wstrzymany na odcinku od wiaduktu ul. Chałubińskiego do mostu Poniatowskiego, na moście Poniatowskiego i w al. Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Utrudnienia mają związek z państwowym marszem „Dla Ciebie Polsko”. Policja podkreśliła, że Most Poniatowskiego jest wyłączony z ruchu pojazdów i pieszych do czasu przejścia marszu. Zalecono przy tym korzystanie z pobliskich przepraw – mostu Łazienkowskiego i mostu Świętokrzyskiego.
Vademecum dla zmotoryzowanych przygotowali dziennikarze naszego Super auta:
Marsz Niepodległości 2018. Gdzie zaparkować samochód, utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice
13:16 Poruszenie w mediach społecznościowych wywołał fakt, jakoby prezydent, który na początku przemówienia długo wymieniał i witał zaproszonych gości, nie powitał Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej obecnego na uroczystości. Co więcej, były premier został posadzony dopiero w piątym rzędzie. Jak celnie oceniła jedna z internautek:
12:57 W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda mówił: - Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem. Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów (...) Mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na przywódców, którzy umieli być razem i umieli stanąć razem w najważniejszym celu, aby odzyskać Polskę (...) Pan Bóg miał nas w swojej opiece i mieliśmy też wielkie szczęście, że trafiliśmy wtedy na taki czas, w którym mieliśmy takich żołnierzy, takie społeczeństwo i w którym mieliśmy takich przywódców – ludzi, którzy byli nie tylko niezwykle odważni i inteligentni, niezwykle zdolni, jak Ojcowie Niepodległości – marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos i inni, że umieli być razem, że umieli stanąć razem w tym celu najważniejszym – żeby Polskę odzyskać, po prostu żeby była. Choć mieli przecież różne poglądy, różnym ideom służyli, to jedna była absolutnie wspólna – wolna, niepodległa, suwerenna Polska.
Przy tej okazji prezydent złożył również bardzo poważną deklarację:
12:41 Pomnik Trzech Krzyży górujący nad Wilnem, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości został oświetlony w barwach narodowych Polski. Na biało-czerwono podświetlone zostały też dwa mosty w centrum miasta: Biały Most i Most Mendoga. W Wilnie w niedzielę niektóre urzędy państwowe i samorządowe zostały udekorowane flagami narodowymi Polski, które zawisły obok flag litewskich. Polskie barwy narodowe ozdabiają m.in. urząd prezydenta Litwy, rządu, parlamentu.
Warto również przypomnieć bardzo pozytywnie odebrany w mediach społecznościowych film przygotowany przez Koleje Litewskie:
12:25 Uroczystości trwają również w Krakowie. Tam złożenie wieńców przy Pomniku Polski Walczącej i msza święta w Katedrze na Wawelu rozpoczęły obchody Święta Niepodległości. Mszy za ojczyznę przewodniczył metropolita krakowski, arcybiskup Marej Jędraszewski. W czasie kazania przypominał drogę Polski do odzyskania niepodległości. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego wyruszył pochód patriotyczny. Jego uczestnicy o godz. 12 wzięli udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Dodatkowo dźwięk Dzwonu Zygmunta uświetnił obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najsłynniejszy dzwon w Polsce było słychać w południe przez osiem minut. Jak zwykle kolos został uruchomiony przez wawelskich dzwonników, którzy pociągali za sznury. Natomiast jeden z internautów przywołał ciekawą historię z pociągu Pendolino:
12:16 Pod Grobem Nieznanego Żołnierza wiele prominentnych osób:
12:04 Na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Tymczasem za godzinę w ogrodach Kancelarii Premiera:
11:57 W międzyczasie, równo o godzinie 11:11 wystartował tegoroczny Bieg Niepodległości. O jego trasie oraz związanych z nim utrudnieniach możecie przeczytać w poniższym linku:
Bieg Niepodległości 2018. TRASA, UTRUDNIENIA, PRZEBIEG, ZAPISY
11:43 Również premier Mateusz Morawiecki od samego rana uczestniczy w uroczystościach. Na Twitterze Kancelarii Premiera pokazał się krótki film obrazujący dotychczasowe poczynania szefa rządu:
11:29 W samo południe Polacy wspólnie zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Akcja „Niepodległa do hymnu” to centralny punkt obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Do akcji włącza się m.in. Polskie Radio, które wyemituje w swoich programach hymn z państwowych uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Słuchacze będą mogli zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego wspólnie z osobami zgromadzonymi przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z tej okazji warto przypomnieć o ostatniej akcji, zapoczątkowanej przez kibiców Legii Warszawa, której celem jest prawidłowa wymowa jednego z wersów naszego hymnu narodowego:
11:14 W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 9 rozpoczęto odprawianie Dziękczynnej Mszy Świętej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod przewodnictwem nuncjusza abp. Salvatore Pennacchio. W jej trakcie kardynał Nycz odczytał list papieża Francisza, który ten skierował do Polaków z okazji ich święta. Wyraził w nim wdzięczność Bogu za dar wolności dla Polski. Podkreślił ponadto, że sto lat temu zakończył się okres dominacji zaborców nad narodem, który – jak napisał – „przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości”.
W trakcie mszy prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną Polsce przez papieża Piusa IX w 1867 r. Świecę zapalono po raz trzeci w historii.
11:00 O rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętają na całym świecie:
10:46 Donald Tusk w krótkim przemówieniu pod pomnikiem Piłsudskiego powiedział: - Życzę naszej niepodległej Rzeczpospolitej w jej setne urodziny i wszystkim rodakom kolejnych 100 lat i jeszcze więcej w szczęściu i pokoju. Następnie dość zaskakująco kontynuował: - Wiem, że na co dzień spieramy się między sobą o kształt naszego państwa i wiem, że czasami robimy to za mocno. Wybacz nam Polsko. Zaznaczył przy tym, że dziś szczególnie czuje, że to, co łączy Polaków jest o wiele silniejsze i ważniejsze niż to, co ich dzieli. Na koniec dodał:- Bo ty jesteś najważniejsza, Polsko. W te urodziny chciałbym powiedzieć najprostsze słowa, których nie możemy się bać: Kochamy Cię, Polsko.
10:34 Na biało-czerwono zaświeciły się m.in. słynny wodospad Niagara oraz wieża Eiffla:
10:20 Przypominamy, że od godz. 19.30 na Bulwarach Wiślanych vis a vis Centrum Nauki Kopernik odbędzie się największy w Polsce spektakl świetlny, który rozświetli niebo nad całą Warszawą na biało-czerwono. Pokazom fajerwerków towarzyszyć będzie wyjątkowa, 40-metrowa iluminacja świetlna.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia: Godzina 19:18 - odśpiewanie hymnu Polski, pokaz świateł; 19:22-19:30 - pokaz świateł i muzyka; 19:30-19:48 - pokaz fajerwerków i muzyka; 19:48-20:00 - pokaz świateł; 20:00 - zakończenie pokazu.
09:53 Również Grzegorz Schetyna i Donald Tusk rozpoczęli już uroczyste celebrowanie tego dnia, składając wieńce pod warszawskim pomnikiem Józefa Piłsudskiego:
09:32 Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń, np. marsze, biegi, wspólne śpiewanie hymnu, warsztaty, pikniki, parady, koncerty i wiele innych. Stolica 11 listopada będzie świętować hucznie. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym odnotowaliśmy najważniejsze i najciekawsze atrakcje:
11 listopada 2018 Warszawa - obchody. Program, wydarzenia, uroczystości
9:12 Prezydent nie wylegiwał się dzisiaj w łóżku i już z samego rana rozpoczął świętowanie niepodległości:
08:55 Tymczasem w Izraelu:
8:33 Porozumienie rządu i organizatorów Marszu nie przypadło do gustu Obywatelom RP. Na opublikowanej w sieci konferencji prasowej reprezentujący ich Michał Szymanderski-Pastryk przekonywał: - W setną rocznicę odzyskania niepodległości będziemy mieli wspólny marsz nacjonalistów oraz przedstawicieli państwa (...) prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu staną z antysemitami, rasistami, homofobami w jednym szeregu. Z naszej perspektywy sytuacja jest krytyczna. Nie widzimy innej możliwości niż kontrmanifestacja tego dnia. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała zrobimy wszystko, aby ten marsz zablokować.
Kontrmanifestacja ma się rozpocząć się o godz. 14 na Skwerze Wisłockiego przy rondzie de Gaulle'a (czyli przy trasie Marszu Niepodległości).
8:11 W mediach społecznościowych Marcin Gortat pokazał jak promuje święto odzyskania przez Polskę niepodległości:
07:47 Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Polska Fundacja Narodowa przygotowała specjalny film, w którym udział wziął słynny aktor, Mel Gibson:
7:00 W sobotni wieczów Andrzej Duda wraz z żoną Agatą wygłosili orędzie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak mówił prezydent: - 100 lat temu spełniły się marzenia tysięcy Polaków. Odrodziła się wolna Polska. Wykorzystaliśmy w pełni szansę daną nam po I wojnie światowej. Odzyskaliśmy własne państwo i suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Jego żona przypomniała tymczasem słowa Ojca Świętego, mówiąc: . - Jan Paweł II podkreślał, że wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach, pamiątkach i tradycji. Pieśni patriotyczne podtrzymywały wiarę w odrodzenie Ojczyzny. Pamiętamy o polskich kobietach, które stały na straży rodzinnych domów. Tak samo jak mężczyźni walczyły o Niepodległą. Para zachęcała wszystkich do wzięcia udziału w obchodach tego święta (zarówno na szczeblu centralnym jak i w lokalnych uroczystościach).
SOBOTA, 10.11
Organizatorzy Marszu Niepodległości doszli do porozumienia ze stroną rządową. Wydarzenie, którego zakazała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odbędzie się w zmienionej formie. - Zapraszamy wszystkich na godzinę 14:00 na Rondo Romana Dmowskiego. O godzinie 15:00 przewidziane jest przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie marsz ruszy w stronę Stadionu Narodowego - poinformował PAP rzecznik Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Damian Kita.
Joachim Brudziński, minister MSWiA, w rozmowie z RMF FM potwierdził te porozumienie. Wypowiedział się także na temat ewentualnego rozwiązania Marszu Niepodległości przez prezydent m.st. Warszawy. - Pani prezydent jest w ferworze rozwiązywania. Tutaj tylko jedna uwaga: marsz państwowy, uroczystości państwowe - powiedział Brudziński redaktorowi Ziemcowi.
Na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowywane są także akrakcje poza naszym krajem. Na biało-czerwono mają się zaświecić znane budowle na całym świecie. Będą to m.in. Chrystus w Rio de Janeiro, krzywa wieża w Pizie czy też egipskie piramidy. 11 listopada punktualnie o godz. 12.00 mają zabić także dzwony we wszystkich kościołach - ogłosił Episkopat.