- Dla nas obchody to wielkie święto, bo jest już nas niewielu - mówi Edmund Baranowski "Jur" (88 l.), wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, który podczas wojny walczył w batalionie "Miotła" zgrupowania AK "Radosław". W czwartek podpisał się pod wspólnym apelem, aby tegoroczne obchody przebiegły spokojnie. - To ważne, bo nie można inaczej oddać hołdu ludności cywilnej walczącej w Powstaniu i wszystkim żołnierzom Armii Krajowej - dodaje. Plan obchodów jest jak co roku bardzo bogaty.
Program obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego
Już 25 lipca otwarta zostanie w Fotoplastikonie (Al. Jerozolimskie 51) wystawa "Obiektyw Powstańczy", gdzie znajdziemy unikatowe fotografie wojenne. Z kolei dwa dni później, 27 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert zespołu Lao Che. Od godz. 21 usłyszymy ich piosenki w unikatowej oprawie wizualnej. Z kolei 28 lipca o godz. 16 w Teatrze Powstańczym przy ulicy Konopczyńskiego 5/7 zobaczymy spektakl "Kukiełki pod barykadą".
Wieczorem tego samego dnia w Parku Wolności o godz. 20 będziemy mogli wspólnie odśpiewać "Zakazane piosenki".
Kumulacja wydarzeń nastąpi w dniach 31 lipca i 1 sierpnia. 31 lipca w Parku Wolności odbędzie się spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim (61 l.) i prezydent miasta Hanną Gronkiewicz - Waltz (61 l.). Urzędnicy nadawać będą kombatantom odznaczenia państwowe.
O godz. 13 na Zamku Królewskim odbędzie się też uroczysta Rada Miasta. O godz. 18 odbędzie się msza polowa przy pomniku Powstania Warszawskiego oraz uroczysty Apel Pamięci. O godz. 20 natomiast na placu Krasińskich odbędzie się koncert "Sierpniowa Melodia".
1 sierpnia natomiast rozpocznie się o godz. 10 "Marszem Mokotowa" od pomnika Mokotowa Walczącego. O godz. 13 nastąpi uroczyste składanie kwiatów - najpierw pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", a o godz. 14 przy Pomniku Państwa Podziemnego na Wiejskiej. Potem uroczystości przeniosą się na Powązki, gdzie o godz. 17 oddany zostanie hołd pod pomnikiem Gloria Victis. O godz. 21 natomiast uroczystości przeniosą się na Kopiec Powstania. Więcej szczegółów na stronie: um.warszawa.pl lub 1944.pl