W ramach festiwalu „Kino w trampkach" dzieciaki i młodzież będą mogły obejrzeć ponad 60/50 niesamowitych filmów z całego świata. Najwięcej z nich pochodzi z krajów europejskich m.in. ze Szwecji, Danii, Francji, Niemiec, Austrii, Holandii, ale są również obrazy z Chin, Indii, Meksyku, USA, czy Bułgarii. Dzieci będą mogły także zobaczyć jeden dokument z Polski: „Optimista" Kryspina Pluty. - To świetny film o znaczeniu, jakie w życiu dziecka odgrywa sport i zmaganie się z samym sobą - mówi Agnieszka Drzewiecka-Protić, pomysłodawczyni i dyrektorka warszawskiego festiwalu „Kino w trampkach".
Festiwalowe kino to przede wszystkim filmy fabularne, które oddają prawdziwy świat i codzienne problemy młodego człowieka. Nie udają, że życie nastolatków jest jedynie beztroską przygodą. Nie są to też amerykańskie superprodukcje. To kino bardziej ambitne, wymagające nawet od kilkuletniego widza nieco więcej uwagi, zmuszające do refleksji. To jednak wcale nie odstrasza dzieci, a wręcz przeciwnie: fascynuje je. Te, które brały udział w pierwszej edycji, już nie mogą się doczekać startu drugiej. - Ci młodzi ludzie, wychodząc z naszych festiwalowych filmów, mają wielkie oczy, że takie filmy o ich rówieśnikach w ogóle się robi, że 10-latek z Laosu ma podobne emocje do nich, że mogą się w nich przejrzeć – podkreśla druga pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna festiwalu Anna Stadnik.
W tym roku na najmłodszych czeka niespodzianka. - Podobnie jak w ubiegłym, i w tym roku pokazujemy dziecięce olśnienia (czyli filmy, które zafascynowały nas w dzieciństwie), ale w odrobinę zmodyfikowany sposób. Fascynacja musi mieć twarz. Wpadłyśmy na prosty, ale genialny pomysł, żeby pokazać je przez konkretną, publiczną osobę, która będzie się też mogła skonfrontować z dzieciakami – wyjaśnia Anna Stadnik. Wyzwanie podjęli Grzegorz Kasdepka, autor książek dla dzieci oraz Rzecznik Praw Dziecka. Grzegorz Kasdepka wybrał „Gremliny rozrabiają" i „E.T.", a Rzecznik Praw Dziecka „Niekończącą się opowieść" i „Szatana z siódmej klasy".
Pokazy będą w dwóch warszawskich kinach: Iluzjon (ul. Narbutta 50a) i Praha (ul. Jagiellońska 26). Festiwal potrwa do 28 września. Filmy podzielone są na pięć grup wiekowych:
· 3+ (przedszkole)
· 6+ (wczesna szkoła podstawowa)
· 10+ (późna szkoła podstawowa)
· 13+ (gimnazjum)
· 15+ (powyżej gimnazjum)
Te do 12. roku życia będą z lektorem, pozostałe z napisami. Więcej informacji na stronie festiwalu: www.kinowtrampkach.pl i na Facebooku: www.facebook.com/kinowtrampkach