Świętowanie urodzin już się zaczęło. Pałac otworzył dla zwiedzających niedostępne dotąd piwnice i sale. Zwiedzali je także Czytelnicy "Super Expressu". Ale kulminacja imprez przypada na ten tydzień. Na początek warto wpaść na otwartą na parterze gmachu wystawę pamiątek PKiN pochodzących z początku jego istnienia.
Można tu zobaczyć np. oryginalne zaproszenia dla Józefa Sigalina - projektanta Pałacu - na otwarcie oraz uroczystą akademię do Sali Kongresowej z 1955 czy nożyczki, którymi dokonano uroczystego przecięcia wstęgi. Są tu fragmenty wyposażenia pierwszych dźwigów pałacowych, zegar czy model agregatu wentylacyjnego opracowanego w latach 50. w Ministerstwie Zdrowia ZSRR. Ale także fotele z Sali Kongresowej, która dziś jest w remoncie. 77 takich krzeseł będzie można sobie kupić na własność w licytacji, która zostanie zorganizowana 25 lipca na IV piętrze.
Wcześniej jednak, w środę 22 lipca o godz. 22.30 mieszkańcy wzniosą wspólny toast na pl. Defilad "Za Pałac, Warszawę i warszawiaków". W teatrze Studio tego dnia zaplanowano występ kabaretu Pożar w Burdelu. Ci, którzy nie zdobędą wejściówek na spektakl, posłuchają na placu koncertu "Starych piosenek nocą" i obejrzą "Zakręconą historię Pałacu", czyli filmową opowieść z komentarzem Michała Ogórka, który... urodził się w dniu oddania PKiN do użytku.
23 lipca o godz. 23 gmach zmieni się w ogromną kolorową instalację świetlną, która będzie jednocześnie interaktywną planszą do gry Tetris. Następnej nocy z kolei fasada "Pekinu" stanie się sceną spektaklu "Światło i dźwięk", który współtworzyć będą mieszkańcy stolicy i internauci z całej Polski. Na stronie pldefilad.pl i pkin.pl zostanie udostępniona aplikacja "Złóż życzenia Pałacowi" w postaci animacji graficznych z muzycznym podkładem. A w weekend pl. Defilad zamieni się najpierw w widownię koncertu, na którym Zbigniew Wodecki zagra wspólnie z Mitch & Mitch and Choir, później w wielki parkiet do tańca.
Spotkania z autorami książek o Pałacu, przeglądy filmów oraz spacery po "tajnych" miejscach budynku odbywać się będą także w sierpniu.
Sprawdź: Zwiedzaliśmy podziemia i tajne przejścia Pałacu Kultury