W domu najlepiej zacząć od trzech pojemników lub worków na śmieci. Później, analogicznie - wyrzucimy je do trzech oddzielnych kubłów przed posesją. Ogólne zasady - które zaczną obowiązywać od soboty w ośmiu dzielnicach - są proste. Wystarczy się tylko do nich przyzwyczaić.
Do pojemnika czerwonego lub tego z nalepką "segregowane suche" wrzucamy: suchy papier, tekturę, plastikowe butelki (najlepiej umyte), kartony po sokach oraz puszki. Opakowania zgniatamy, aby zajmowały jak najmniej miejsca, a nakrętki odkręcamy i wrzucamy również do tego samego kontenera lub oddajemy do punktów skupu.
Do pojemnika zielonego lub z nalepką "segregowane szklane" wrzucamy szkło, a więc butelki, słoiki bez zakrętek i kapsli. Najlepiej, gdy będą umyte.
Do czarnego pojemnika lub tego z napisem "odpady zmieszane" trafi wszystko, co nam zostało z gospodarskich odpadków, a więc resztki z kuchni czy łazienki.
Gdy pojawią się wątpliwości, można zadzwonić na infolinię do konkretnej firmy lub na miejską infolinię. Bo np. co zrobić ze starymi ubraniami? Z czasem Ratusz chce organizować punkty zbiórki, ale na razie odzież powinna lądować w czarnym pojemniku. W odpadach zdarza się też tłusty papier - trzeba pamiętać, że to już nie jest wartościowy odpad, a jeśli wrzucimy go razem z papierem "popsuje" jakość innych śmieci suchych.
Żaden z pojemników przy domu nie jest natomiast właściwy do wyrzucania przepalonych żarówek, zużytych baterii, leków czy termometrów. Z tym trzeba pójść do jednego z punktów odbioru, którego adres znajdziemy na liście na www.czysta.um.warszawa.pl.
Czerwony kontener
Tu wrzucamy:
* czysty, suchy papier i książki
* tekturę
* kartony pokryte folią aluminiową (po mleku i sokach)
* puste, zgniecione butelki plastikowe
* czyste puszki po napojach i konserwach
* drobny złom żelazny i metali kolorowych
* płyty CD
* skórzane paski, rękawiczki i torebki
Czarny kontener
Tu wrzucamy:
* brudne opakowania plastikowe
* brudny papier
* potłuczone szkło i porcelanę
* opakowania po dezodorantach
* zużyte pieluchy
* watę
* zabawki
Zielony kontener
Tu wrzucamy:
* czyste butelki i słoiki szklane po napojach i żywności
* czyste butelki po alkoholu
* szklane opakowania po kosmetykach
Żarówki, baterie
Nie wyrzucamy ich do pojemników przy domu, tylko oddajemy do punktu zbiórki elektrośmieci
Dyżur Eksperta
Zadzwoń do nas! W piątek w godz. 12-13 pod numerem tel. 22 515 93 13 na pytania Czytelników będzie odpowiadał wiceprezydent Jarosław Dąbrowski (39 l.)