Szkolenia koordynuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Kurs uprawniający do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej omawiane są kwestie medyczne, dotyczące m.in.: wskazania i przeciwwskazania do szczepień, przeprowadzania wstępnego wywiadu itd. oraz techniczne, związane z prawidłową dokumentacją usługi. Szkolenie teoretyczne trwa dwa dni i prowadzone jest online na platformie internetowej CMKP. Po pozytywnym zaliczeniu tej części szkolenia, można przejść do nauki praktycznej, a ściślej – jak to formułuje Naczelna Izba Aptekarska – „rozwinięcia praktycznych umiejętności wykonywania szczepień oraz zapoznania się z procedurami pierwszej pomocy”.
Szkolenie praktyczne prowadzone jest w centrach symulacji medycznej uniwersytetów medycznych oraz CMKP. Składa się z dwóch (min. 90-minutowych) modułów: praktycznego i symulacyjnego. W pierwszym szkoleni instruowani są o m.in. o tym, jak rozpoznawać pacjenta w stanie zagrożenia życia, jak przeprowadzić udrażnianie dróg oddechowych. Jest też instruktaż „Metody pobierania i rozpuszczania różnego typu szczepionek oraz ich podanie pacjentowi. W części praktycznej kursant ma wykonać na fantomach 20 iniekcji domięśniowych. Gdy zaliczy pełny program szkolenia, to CMKP wystawi mu dokument potwierdzającego ukończenia kursu. Z takim kwitem i nowymi umiejętnościami wspomoże Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.
– Bez pomocy farmaceutów oraz pozostałych grup nie jesteśmy w stanie tak szybko zaszczepić populacji, jak byśmy tego chcieli. Jednym z liderów w zakresie szczepień na świecie jest Wielka Brytania, gdzie farmaceuci się chwalą i szczycą, że tak naprawdę dzięki nim jest tak wysoka wyszczepialność, nie tylko na COVID-19, ale i na grypę – mówi agencji informacyjnej Newseria dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji. 1 kwietnia prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na mocy której krąg uprawnionych do wykonywania szczepień, oczywiście po odpowiednim szkoleniu, został rozszerzony.
– Apteki są przygotowane do prowadzenia szczepień. Bardzo duża część aptek w Polsce posiada już specjalnie przygotowane pokoje konsultacji, bo my o tym projekcie właściwie mówimy od kilku lat, a pandemia była tylko kropką nad i – podkreśla Piotr Merks. Tak więc od II kwartału będzie można szczepić się także w aptekach, swoich miejscach pracy i punktach drive thru. Farmaceuci razem z fizjoterapeutami i diagnostami laboratoryjnymi, dołączyli do grona zawodów medycznych, które nie tylko podadzą szczepionkę, lecz również zakwalifikują pacjenta do szczepienie. Podstawą kwalifikacji do wykonania szczepienia będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu, wypełniany oczywiście przez pacjenta. Gdyby szczepiący miał jakieś wątpliwości względem predyspozycji pacjenta do szczepienia, to wówczas konieczna będzie konsultacja lekarska.