11. rocznica katastrofy smoleńskiej
- Podobnie jak zeszłoroczną rocznicę katastrofy w Smoleńsku, tak i tegoroczną, 11. rocznicę będziemy obchodzić w cieniu pandemii. Organizacje uroczystości dostosowujemy do obowiązujących obostrzeń - powiedziała rzeczniczka PiS.
Nie przegap:
- Katastrofa smoleńska. Film z raportu komisji Macierewicza w TVP. Kiedy emisja?
Poranna msza św. i złożenie wieńców pod pomnikami
Wskazała, że pierwszym punktem sobotnich uroczystości - o godz. 8 - będzie msza święta w kościele seminaryjnym, po której delegacje złożą wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego.
Jak dodała organizatorem tych uroczystości jest resort obrony narodowej. W uroczystościach udział weźmie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele rządu, Sejmu oraz PiS.
Złożenie kwiatów na grobach ofiar i wieczorna msza
Czerwińska zapowiedziała, że następnie przedstawiciele PiS odwiedzą i złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.
- Uroczystości zakończą się o godzinie 19 mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy - powiedziała PAP.
- Zarówno poranna, jak i wieczorna msza odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym, w tym przy ograniczonej liczbie uczestników - zapewniła.
Obowiązujące obostrzenia
W związku z pandemią koronawirusa do 18 kwietnia zostały przedłużone obostrzenia epidemiczne. Zgodnie z nimi w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit - jedna osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy osobami. Ponadto w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.