Sprawa sędziego Igora Tulei
Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, na wniosek prokuratury, zdecydowała o prawomocnym uchyleniu immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Tuleya został również zawieszony w czynnościach służbowych, a jego uposażenie zostało obniżone o 25 proc. Zdaniem śledczych sędzia Igor Tuleya miał ujawnić informacje ze śledztwa oraz dane i zeznania świadka ws. obraz Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r.
Sędzia Igor Tuleya nie zgadza się z zarzutami i podważa legalność Izby Dyscyplinarnej, która uchyliła mu immunitet.
Nie przegap: Igor Tuleya BEZ OGRÓDEK: Ziobro PODPALIŁ sądy! [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]
Sędzia już trzy razy nie stawił się na wezwanie prokuratury, która wystąpiła do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei do prokuratury w celu postawienia mu zarzutów i przesłuchania go w charakterze podejrzanego.
Kilka dni temu po stronie sędziego Igora Tulei opowiedzieli się liderzy największych grup w Parlamencie Europejskim, którzy w specjalnym liście zaapelowali do szefowej Komisji Europejskiej Urusli von der Leyen o podjęcie działań ws. sędziego Tulei.
KE szykuje skargę do TSUE
Teraz okazuje się, że skarga KE w tej sprawie jest już prawie gotowa. Otwartą kwestią pozostaje to, czy Komisja Europejska prześle ją do TSUE jeszcze przed Wielkanocą czy już po świętach.
- Komisja uważa, iż Polska narusza prawo UE, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i sposób, w jaki pełnią swoją funkcję. Kwestie te obejmują m.in. sprawy o uchylenie immunitetu sędziów w celu wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego - stwierdził w rozmowie z RMF FM Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej.
Ze stanowiskiem KE nie zgadza się polski rząd. W odpowiedzi przesłanej do Komisji Europejskiej rządzący podkreślają, że KE nie ma kompetencji do zajmowania się wymiarem sprawiedliwości w krajach członkowskich.